האתר הורדות.נט (Horadot) חזר לאוויר

סמל ההורדות הפיראטיות בישראל חזר לאוויר עם בעלים אחרים, עיצוב חדש ועם כתובת מעט שונה. מה עם אימת זיר"ה? "אותנו לא יתפסו", אומר הבעלים

תמיר כהן
תמיר כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמיר כהן
תמיר כהן

גירסה עדכנית של אתר Horadot.net, שהוסר מהרשת לפני כארבעה חודשים, עלתה בשבועות האחרונים תחת הכתובת Ihoradot.net. האתר שהיה לסמל מפעל ההורדות הפיראטיות בישראל, הפך גם לסמל מאבק ארגוני זכויות היוצרים בהובלת ארגון זיר"ה (זכויות יוצרים ברשת האינטרנט) לאחר שהוסר מהרשת יחד עם האתרים WNET ו-IDOWN. על פי ההסדר של הבעלים הקודם עם זיר"ה, גם דף הפייסבוק של אתר ההורדות הועבר לידי ניהול ארגון ההגנה על זכויות היוצרים.

את האתר החדש הקימו שלושה צעירים בגילאי 17-21. לדברי השלושה, המסרבים להיחשף מחשש לאיומי תביעות, הם היו חלק מהצוות המוביל באתר Horadot.net ויצאו נגד צעד הפשרה של הבעלים עם ארגון זיר"ה. לדברי הצעיר מבין השלושה שהתראיין ל"הארץ" האתר הוקם בלי קשר לבעלים הקודם של האתר, המוכר בשם דניאל. "אנחנו כועסים עליו שהוא התקפל ולכן בכלל לא עדכנו אותו", הוא אומר, "הוא עשה טעות והוא לא יכול לבוא בטענות. אסור לעצור את השיתוף בארץ".

על פי הנתונים שהמפעילים הנוכחיים מספקים, עד שהורדות.נט הוסר מהרשת, לאתר הקודם היה טראפיק יומי של 200 אלף גולשים ייחודיים (יוניקים) -מספר שמושך לא מעט מפרסמים. לפי ההערכות, האתר הקודם הכניס כ-20 אלף שקלים בחודש ששימשו לכיסוי הוצאות ולחלוקת רווחים בין המפעילים. "כרגע, אני יושב על האתר כחמש שעות ביום", אומר הבעלים הנוכחי, "יש לנו הרבה עבודה כדי להחזיר אותו לאימפריה שהוא היה".

האתר הורדות.נט בגירסתו החדשה

הבעלים הנוכחי מודע לכך שהאתר Topdown.me נכנס למשבצת שהותירו הורדות.נט ו-WNET וכעת נחשב לאתר שיתוף הקבצים המוביל בישראל. "יש לנו תוכן ישן שנצבר במשך שנים שאין לאף אחד, אני מאמין שנחזור לנתונים שהיו לפני שהורידו את האתר", הוא אומר, "בטח אחרי שיסגרו את טופדאון שנהנה מהירידה שלנו. הגלגל יסתובב ואנחנו נהנה מהירידה שלו, לא בעיה להגיע אליהם (לבעלים של טופדאון, ת"כ) אז אני מניח שזה רק עניין של זמן".

הצעיר, שלדבריו הגיע לתחום משום "שלמשפחה שלו אין 300-400 שקל בחודש לשלם להוט או יס ולכן התחלתי לחפש את הבידור באינטרנט", מספר שהוא לא חושש מאנשי זיר"ה מכיוון שאין להם סיכוי לאתר אותו. "הם ניצלו את זה שכמה שנים טובות לא היתה אכיפה והרבה ילדים הקימו אתרים ולא פחדו שיגיעו אליהם כי לא היו עושים כלום. הם פתחו אתרים ולא שמרו על אנונימיות. גם דניאל עשה את הטעות הזאת ואנשים הכירו אותו ואז פתאום זיר"ה הגיעו והצליחו לשים יד על הבעלים בקלות". הבעלים הקודם לא התייחס עד כה לבקשות שהופנו אליו להגיב לדברים.

כעת, כארבעה חודשים אחרי שהאתר נסגר, הוא מבטיח שהלקח נלמד. "שים הגנה חדשה על הרכב, תן לגנבים קצת זמן והם ילמדו לעקוף אותה. באינטרנט זה הרבה יותר פשוט בגלל האנונימיות". לשאלה מי ינצח במאבק המתמשך הזה הוא עונה בביטחון שאין כאן בכלל שאלה: "לזיר"ה אין סיכוי מול האתרים החדשים. אני בטוח שהם יתייאשו בסוף. הם יפסיקו להילחם בנו".

בשיחה לפני כמה שבועות עם "הארץ", עורך דין ערן פרזנטי המייצג את זיר"ה, צפה את עליית האתרים בעקבות אלה שנפלו. "אנחנו נרדוף אחרי כולם. נגיע לכולם לאט-לאט, נתקוף את כל מי שנזהה שהוא עוסק בפעילות המפרה זכויות יוצרים, וכך יהיו פחות ופחות אתרים כאלה", אומר פרזנטי. "אנחנו מודעים לכך שזה לא ייגמר כל כך מהר ושתמיד יהיו עוד ועוד אתרים, אבל אנחנו לא נשתוק על הדברים האלה, בשביל זה קמה זיר"ה שמייצגת תעשייה המפרנסת מאות משפחות. הפרזיטים האלה גונבים לשם הגניבה ועוד עושים על זה כסף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ