לפיד אמר לכם "טוב, ביי". כך השבתם לו - ברשת - הארץ
השבוע ברשת

לפיד אמר לכם "טוב, ביי". כך השבתם לו

הפוליטיקאי המתחיל שוב הסתבך השבוע ברשת, לאחר שהבטיח לא לשאול את מערכת הביטחון שאלות מיותרות. הגולשים מצדם לא נותרו חייבים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ספי קרופסקי

לאחר הפוגת קרב קצרה אך הכרחית, חזר השבוע יאיר לפיד בסערה לעולמו של הגולש הישראלי. לפיד, שהסתבך לא מזמן בדף הפייסבוק שלו עם קבוצת תומכים בלגליזציה של סמים קלים, חשב שהוא מתמודד בצורה ממלכתית עם פנייה של ארגון "גישה" בדף הפייסבוק שלו בנוגע לזכויות המעבר של נשים פלסטיניות מעזה לגדה. בהתאם לגודל המעמד ולחשיבות תרומתו של לפיד להלך הרוח בחיי הרשת העברית השבוע, גם המדור הזה מוקדש לו ורק לו הפעם.

"אני תמיד תומך בעמדת מערכת הביטחון, צה"ל אינו מנגנון חשוך אלא צבא מוסרי המגן על חיינו ושומר עלינו", ענה השבוע לפיד לפניית הארגון, וספג ביקורת מצד גולשים רבים שתהו בין השאר כיצד יתמודד הפוליטיקאי המתחיל עם סוגיות ביטחוניות הרות גורל - אם ייבחר לתפקיד בכיר כלשהו בעתיד. האם לא יערער על עמדת מערכת הביטחון? האם יעדיף לא לשאול שאלות קשות ללא כל קשר לעמדותיו הפוליטיות?

למרות הביקורת, לפיד החליט לחזור על תגובתו הראשונית ובכך עורר על עצמו ביקורת קשה אף יותר. לאחר שככל הנראה הבין בשלב מסוים כי הוא נכנס לסבך שיתקשה לצאת ממנו, ענה באלגנטיות למבקרים: "טוב, ביי", והצית את הרשת עם מיטב ביטויים ברוח האמרה, שנכון לסוף השבוע כבר הפכה לקאלט.

מתוך "קומיקס יאיר לפיד"

"דמיינו את המשפט הבא. דוד בן גוריון: "טוב ביי", כתב בגיחוך אחד הגולשים בתגובה ללפיד, בעוד גולש אחר הציע לו להשתמש באמרה החדשה כסלוגן בחירות. לפיד עצמו התייחס בעקיפין לתסובכת הווירטואלית, והדגיש בכנס שנערך באוניברסיטת תל אביב השבוע לכל מי שתהה כי הוא לא רץ בשלב זה לתפקיד ראש הממשלה. 

אבל זה לא נגמר בשרשור הבודד הזה: קומיקס היתולי בדף המוקדש לו (יאיר לפיד קומיקס) התייחס לאמרה, ובנוסף הוכן, בין השאר, סטיקר עם פונטים המזכירים את אלה של הסטיקר "שלום חבר" (שהוא בכלל סוג של סטטוס משנות ה-90).

כמובן שזה לא נגמר רק בביטוי החדש: כעבור זמן קצר תפס תאוצה תרשים זרימה לכתיבת מאמר בסגנון לפיד (עם התייחסות מתבקשת למתאגרפים ולדמויות מהמיתולוגיה היוונית), ונחנך ברשת גם ה"לפידומט", מחולל משפטי לפיד, שיכול לסייע לכל אחד מאיתנו להתבטא כמו הפוליטיקאי הטרי.

אם לרגע קט ניתן היה לחשוב שלפיד ילמד מהטעויות שהצליח עד כה לצבור ברשת, המקרה האחרון שוב מראה כי הוא עדיין לא הפנים שכל אמירה שלו נמדדת היטב מעתה והלאה, ושמוטב לו לבדוק את עצמו רגע לפני שהוא מקליט את עצמו או לוחץ אנטר. אם ימשיך להתנהל בחלל הקיברנטי כפי שהתנהל עד עתה, סביר להניח שב. מיכאל או מי מממשיכיו לא יתקשו להכין אייטם המשך לזה ששודר בתיק תקשורת, והפך גם הוא, במקרה או שלא, ללהיט ויראלי ברשת.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ