מסע עם גוגל למעמקי השונית הגדולה בעולם

פרויקט חדש יציע לגולשים תיעוד פנורמי של שונית המחסום הגדולה באוסטרליה, באמצעות מצלמות תת-מימיות שיצלמו תמונות כל 6-4 שניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בקרוב יוכלו גולשי האינטרנט לטייל בשונית האלמוגים הגדולה בעולם, באותה קלות שהם מטיילים ברחובות לונדון – באמצעות המחשב שלהם. פרויקט מחקר חדש בשםCatlin  Seaview Survey, שנוצר בשיתוף פעולה של חברת Google אוניברסיטת קווינסלנד וחברת Catlin, מציע תיעוד פנורמי של המתרחש בשונית המחסום הגדולה אשר באוסטרליה.

ה"גרדיאן" מדווח כי מכשיר התיעוד הייעודי לשונית ניצב על-גבי כלי שיט תת-מימי בלתי מאויש, והוא כולל מצלמות סטילס המצלמות תמונות פנורמיות ברזולוציה גבוהה על-פני 360 מעלות, כל 6-4 שניות. נכון לעכשיו, האתר עלה בגרסת בטא, עם מספר תמונות. הפרויקט עתיד לעלות רשמית לרשת בספטמבר.

צפו בגרסה הניסיונית של האתר - סיור פנורמי במעמקי הים

מן הבחינה המדעית, שיתוף הפעולה נועד לחקור את מרקם החיים בשונית ובריאות האלמוגים עד לעומק של 100 מטרים בתוך המים, וכן את השפעות התחממות האוקיינוס על החיים בים. דרך העלאה לרשת בזמן אמת של תמונות אינטראקטיביות של נופים ימיים, מקווים יוזמי המחקר להיעזר בגולשים בעולם לצורך מיפוי ולימוד השינויים ובריאות השונית, המשתרעת על פני כ-2,300 ק"מ. מטרה נוספת היא להגביר את המודעות לתהליך ההתחממות של הים.

סרטון המסביר על פרויקט Catlin Seaview Survey

לכלי הצילום, שמיועד לשוט עד לעומק של 30 מטרים, נוסף כלי שיט אחר, המותאם לצלילה לעומק רב יותר, הנע בין 30 ל-100 מטרים. משימתו של כלי השיט השני תהיה לחקור את השפעות ההתחממות על המערכת האקולוגית בעומק השונית, וההרכב הביולוגי המגוון באזורים שכמעט ולא נחקרו.

המרכיב השלישי של הפרויקט נקרא The Mega Fauna Survey, ומטרתו לערוך מחקר מקיף ביותר בעזרת מכ"מים ולווין על נדידת בעלי חיים בים. את הפרויקט יוביל צלם הטבע וחוקר הכרישים זוכה פרס האמי ריצ'ארד פיצפטריק, ובמהלכו ייערכו תצפית, תיוג ומיפוי של מסלולי הנדידה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ