הגולשים הסינים גילו סדק בחומת האש הגדולה והציפו את הדף של אובמה

מאות גולשים סינים גילו שהנתיב לגוגל פלוס פתוח ומיהרו לכתוב מסרים לנשיא האמריקאי בדף שלו. "התנגד לצנזורה, התנגד לחומת האש הגדולה של סין!", כתב אחד

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רויטרס

גולשים סינים רבים, שניצלו בסוף השבוע גישה זמנית לגוגל פלוס, הרשת החברתית של גוגל, הציפו את העמוד של נשיא ארה"ב ברק אובמה בבקשות לפעולה נגד מערך הצנזורה המקוון של סין.

"התנגד לצנזורה, התנגד לחומת האש הגדולה של סין!", כתב אחד ממאות הגולשים. רבים מהם השאירו הערות בסינית, או שהזדהו בשמות סיניים.

מערך הצנזורה הסיני ידוע בכינוי חומת האש הגדולה של סין. המערך משתמש בטכנולוגיות שונות כדי לחסום בין היתר אתרים כמו פייסבוק, יוטיוב וטוויטר (וכמובן, בדרך כלל גם גוגל פלוס), ובמקומם משתמשים הגולשים במקבילות המקומיות והמפוקחות, כמו אתר המיקרו-בלוגים ווייבו.

לא ברור מדוע Google+ היתה זמינה לכמה משתמשים בסין במהלך חלק משבוע שעבר. דובר גוגל אמר כי החברה לא עשתה שום דבר חדש שיכול היה לאפשר את הגישה. בכיר בגוגל אמר לרויטרס כי החברה הבחינה בכך שהאתר זמין לגישה מסין מוקדם בשבוע שעבר.

ברק אובמהצילום: אי–פי

כמה מהמשתמשים סיפרו כי הצליחו להגיע לאתר באמצעות מכשירים סלולריים - כך שייתכן שהמערך הצנזורה פספס חלק מהדפדפנים הניידים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

תהא הסיבה אשר תהא, האירוע סיפק הצצה לדרישה הגדולה לחופש ביטוי במדינה בה האינטרנט מפוקח ומצונזר באופן הדוק, וכל ביקורת של המפלגה הקומוניסטית השלטת בצורות אחרות נרמסת. זו גם דוגמא טובה למה שמפחיד את השלטונות הסיניים. גולשים סינים משתמשים בדרך כלל במה שמכונה VPN (קיצור לרשת פרטית וירטואלית) כדי להגיע לאתרים חסומים - אבל מדובר לעתים בהוצאה נוספת ולא כל המשתמשים יודעים לעשות זאת.

הפוסטים בסינית הדלדלו לכדי זרזיף היום (שני), מה שמעלה את המחשבה כי חלון ההזדמנויות של המשתמשים הסינים נסגר. אבל זה קרה רק לאחר שמאות אנשים שכתבו כי הם אזרחים סינים ניצלו את ההזמנות לתקשר עם מקביליהם מארה"ב. בין היתר הם התעניינו במערכת הבחירות האמריקאית ושאלו את הגולשים האמריקאים על סמלים ממערכת הבחירות אצלם, כמו סטיקרים.

"הייתי רוצה לתפוס סטיקר בידי השמאלית וגרין קארד בימנית", כתב ז'ואו זאו-שין, אחד הגולשים הסינים.

לא כולם התלהבו מהמבול של התגובות הסיניות באתר, והיו שהתלוננו על הצפה, אולם דובר הקמפיין של אובמה אמר כי המדיניות היא להסיר הודעות מגוגל פלוס רק במידה שהן פוגעניות או מאיימות.

גם הם זכו להתייחסות מהמבקרים הלא צפויים. "אנשים רבים לא מבינים את המשמעות של כל הסינים שמגיעים לכאן. אנחנו מקנאים באזרחי ארה"ב על הדמוקרטיה והחופש שלהם", כתב לי-חווי צ'ן - גולש סיני נוסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ