משרד החינוך: אסור למורים לדבר עם תלמידים בפייסבוק

למרות המקרה של שתי נערות מאשדוד שניסו להתאבד בעקבות הצקות ברשת החברתית, במשרד מסרבים לשקול מחדש את המדיניות

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

במשרד החינוך הבהירו אמש כי למרות המקרה, של שתי הנערות בנות 13 מאשדוד שניסו להתאבד בגלל עלבונות שהוטחו בהן בפייסבוק, הרי הנחיות המשרד שפורסמו לפני שלושה חודשים בתוקף. לפי ההנחיות חל איסור על מורים לעמוד בקשר עם תלמידיהם בפייסבוק או ברשת חברתית כלשהי, והן אינן עומדות להשתנות.

על פי מקור במשרד, "הנושא נבחן על ידי ועדה בין-משרדית במשך שנה ואכן לא קל היה לגבש החלטה לגביו, אך בסופו של דבר עמדה בבסיס ההחלטה אמירה עקרונית, והיא הצורך להדגיש את יחסי עובד ההוראה והתלמיד. ברשת יש השטחה חברתית, בעוד שיחסים של מורה ותלמיד הם לא סימטריים, לכן השמירה על המרחק היא בגדר הצבת גבולות".

מקורות במשרד החינוך מסרו כי לגבי אחת התלמידות, מדובר בבעיות משפחתיות שאינן נוגעות לרשת החברתית, והיא אכן מטופלת על ידי שירותי הרווחה ויועצת בית הספר. התלמידה השנייה אכן התלוננה על הצקות, ומאותו רגע התקיימו שיחות הסברה מול הכיתה, היא טופלה על ידי יועצת בית הספר, וגם התלמידים שפגעו בה, טופלו והתנצלו. עוד הבהירו המקורות כי בפגישה שהתקיימה לפני כעשרה ימים בין יועצת בית הספר והילדה, סיפרה הילדה כי מבחינתה, העניין מאחוריה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לדברי הרב שי פירון, מנכ"ל תנועת "הכל חינוך", "האיסור על יצירת קשר הוא שגוי. המורים חייבים להיות נוכחים בפייסבוק למען ביטחון הילדים. יש בהחלטה בריחה מהתמודדות עם מציאות חדשה המחייבת נוכחות של מורים בשדרה המרכזית שלה. משרד החינוך צריך לחזור בו מהחלטתו ולעודד את נוכחותם של המורים במרחב הווירטואלי ובכלל זה בפייסבוק".

"מורה ותלמיד זקוקים למרחב פרטי", אמרו מנגד המקורות במשרד, "המורה הוא לא שוטר, ולא מתפקידו לבלוש, כפי שהוא לא בולש אחר תלמידים במקומות הבילוי. לא מדובר רק בצורך להגן על פרטיות המורים - גם פרטיות התלמידים חשובה. כמובן שההוראה הזו לא סותרת את העובדה שכאשר שמשהו נודע למורה הוא מחויב לדווח ולטפל בו".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "הצוות החינוכי העניק את התמיכה הרגשית הנדרשת לשתי התלמידות בתוך כותלי בית הספר. בתוך כך, התקיימו שיחות עם היועצת, פעילויות הסברה בתוך הכיתות וטיפול משמעתי בתלמידים הפוגעים. יודגש כי מחנך הכיתה הוא שדיווח למשטרה בדבר האמירות האובדניות של התלמידות".

ראוי לציין כי בעקבות התאבדותו של תלמיד בן 16 מהתנחלות ליד ירושלים ב-4 בינואר 2011, הקים משרד החינוך ועדת בדיקה בסוגיה. אולם עד עתה, כשנה וחודשיים לאחר המקרה, לא הגישה הוועדה המלצות או מסקנות.

לפני חודש הפיץ משרד החינוך עלון הנחיות להורים שלפיו "הגלישה ברשתות חברתיות מותרת מגיל 13". במנשר, שהופק על ידי משרדי וביטחון הפנים ואיגוד האינטרנט הישראלי, נקראים ההורים, בין היתר, לעזור לילדיהם "להגדיר את מאפייני הפרטיות שלהם ברשת" ולעבור יחד עמם על רשימת חבריהם ולהסביר להם את "הסכנות הכרוכות ביצירת קשר עם מבוגרים שאינם מכירים". עוד הוזהרו ההורים כי תוכנית סינון אינה מהווה הגנה על הילדים וכי "הוצאת המחשב והטלפון מידי ילדיכם אינה פותרת התנהגות בעייתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ