להיכנס לפייסבוק ולגלות שסלים ג'ובראן הוא ערבי - ברשת - הארץ
השבוע ברשת

להיכנס לפייסבוק ולגלות שסלים ג'ובראן הוא ערבי

בין שופט העליון והנפש היהודית, בין יאיר לפיד למחירי הדלק, בין נתניהו וההזמנות המוזרות שלו לגולשים, עוד שבוע ביזארי עבר ברשת הישראלית

ספי קרופסקי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ספי קרופסקי

גם השבוע נוכחנו לדעת שאין כמו קצת מתח פוליטי ופערים חברתיים כדי להסעיר את הרוחות בפייסבוק. זה החל עם הפרסום על כבוד השופט סלים ג'ובראן, שהתעורר בבוקר יום שלישי וגילה כי הוא אינו יהודי. גילוי מרעיש זה הוביל אותו לוותר על המלים "נפש יהודי" בזמן שירת ההמנון בבית הנשיא במהלך טקס השבעת שופטים, ובעקבות זאת לפרסומים מרעישים במהדורות החדשות באותו הערב.

משל היו שני הקטבים הפוליטיים, הימנים והשמאלנים (טפו), שני בחורים שיכורים וחמומים בחמארה מפוקפקת, ניתנה ההוראה ("בוא ניקח את זה החוצה"), וכך התגלגלה הבשורה המרעישה על היעדר שירתו של השופט הנלוז (והערבי!) מהתקשורת המסורתית (ערוץ 2), אל החצר האחורית של כולנו – הניוזפיד בפייסבוק. "סלים ג'ובראן לא עושה מילואים" כתבה נ' בהומור, בעוד שע' השיב לה: "סלים ג'ובראן לא מנשק מזוזות", ומ' כתבה באותו שרשור: "סלים ג'ובראן הוא צ'ק נוריס של המגזר הערבי".

אך אם בשאלת ג'ובראן עוד היו הגולשים בווירטואליה העברית חלוקים משהו, סביב נושא עליית מחירי הבנזין נרשם ברשת קונצנזוס דביק ומסריח (מדלק, כמובן). רבים מחו על כך שיאלצו לשלם יותר על כל ליטר של בנזין, והפעילות בקבוצות דוגמת "לעצור את עליית מחירי הדלק" ו-"ישראל יקרה לנו" היתה צפופה מתמיד, ולוותה בתגובות נסערות.

"המלך משחק בחיילי עופרת" נכתב על הקיר של אחת הקבוצות רגע לאחר שראש הממשלה הודיע על הורדת המס על הדלק ברגע האחרון, בעוד שאחרת כתבה: "אני יודעת שיעצרו אותי אחרי סטטוס כזה מכיון שאנחנו מדינה קומוניסטית אבל – חברה תבינו עד שלא נשבור, נשרוף ונעלה את המדינה הזאת על טיל, שום דבר לא יזוז פה...", ומכאן בערך היא עברה לקללות. הסערה גם לא פסחה על עמודו של המועמד הטרי יאיר לפיד, שהסכים עם הנחת היסוד ש"8 שקלים לליטר דלק זה מטורף". וואלה, טוב שבאת.

העץ שנפל לאחר ששמע על מחירי הבנזיןצילום: יובל בינדר

אך לא לפיד או אף אחד מצבא הגולשים-הנסערים-לענייני-צרכנות הצליחו לתמצת את התסכול מעליית מחירי הדלק, כמו יובל בינדר, שקשר בין הנושא הבוער לבין מזג האוויר הסגרירי, בחצי קומיקס-חצי תמונה שהעלה לפייסבוק דרך "סטטוסים מצייצים".

אפרופו לפיד, הוא או מי מטעמו הסכימו השבוע להודות באופן חלקי בבחירה הבעייתית להעביר מסרים רק באמצעות הרשת. בתגובה לשאלה מצד האחד הגולשים מדוע עדיין אין פעילות מאורגנת דוגמת חוגי בית או מטה פעיל שניתן לפנות אליו, ענה לפיד או אחד מאנשיו: "אל תאמין לדיבורי 'להכות על הברזל בעודו חם'. מדובר בדרך ארוכה, המיועדת לשחקנים סבלניים. נכון שאנחנו עוד לא מספיק משוכללים בתגובות לפניות, ואני מתנצל בפניך על כך, אבל אלו מחלות ילדות של מפלגה חדשה וגם תוצאה של העובדה שהציבור מגיב בהמוניו. הרבה תודה על הרצון הטוב וגם על הדאגה".

והרחק מעל לכל הסערות – אלה שמן הטבע ואלה שהן מעשה ידי אדם – ריחף לו מלמעלה ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובשורה קיברנטית בפיו: ברכה לרגל יום הולדתך, אירוסייך או כל שמחה אחרת. "מזל טוב לרגל האירוסין שלך", נכתב לצד תמונה רשמית למדי של נתניהו חנוט בעניבה באחת ההודעות שהופיעו בצד המסך, "אני מאחל לך זוגיות מוצלחת ומזמין אותך ללחוץ לייק ולהצטרף ל-160,000 החברים בדף הפייסבוק האישי שלי". מעולם האישי לא נראה כל כך, ובכן, ציבורי. דמיינו זאת, רק אתם, ביבי, ועוד 159,999 בני אדם. אין יותר רומנטי מזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ