איראן מקימה גוף פיקוח על האינטרנט

האייתולה חמינאי הכריז על הקמת הסוכנות החדשה, שתכלול קצינים ופקידים בכירים. מדובר בצעד משמעותי במאמץ של טהראן לפקח ולהגביל את הגישה לרשת

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

המנהיג הרוחני העליון של איראן האייתולה עלי חמינאי, הודיע היום (רביעי) על הקמת סוכנות פיקוח על האינטרנט במדינה. הסוכנות תורכב בין היתר מקצינים ופקידים בכירים, ותהווה צעד נוסף ומשמעותי בניסיון הממשל בטהראן להדק את המעקב וההגבלות אחר גלישת אזרחי המדינה.

הכרזת חמינאי מגיעה לאחר סדרת הגבלות על האינטרנט שכבר בוצעו במדינה בעבר, כולל ניסיון לחסום אתרי אופוזיציה, והקמת צוותים מיוחדים למה שאיראן מגדירה כ"מלחמת רשת" (soft war) נגד המערב.

לא ניתנו פרטים מדויקים על הגוף החדש שיוקם, אולם כן נאמר כי הוא יכלול דמויות בולטות בממסד הביטחוני, בהן שר המודיעין של איראן, ומפקד משמרות המהפכה.

הפיקוח על האינטרנט באיראן הוגבר בחודשים האחרונים, במיוחד לקראת יום השנה למהפכה האסלאמית של 1979, לפני כחודש. אז הגיעו מהמדינה דיווחים כי בניסיון לבלום נסיונות של האופוזיציה לחדש את המחאות נגד המשטר, נחסמו במדינה רשתות חברתיות דוגמת פייסבוק, תיבות דואר בשרתים שונים, ושירותים נוספים הדורשים חיבור SSL מאובטח (כזה שמציג Https בתחילת הכתובת).

קודם לכן דווח כי משרד התקשורת והטכנולוגיה האיראני מבצע ניסויים בתשתית מקומית חדשה, שנועדה להחליף בעתיד שירותי רשת קיימים. המהלך העלה חשש כי השלטונות מתכננים להתנתק בקרוב מהרשת הכלל עולמית.

במקביל, בינואר פתחה המשטרה האיראנית במבצע מקיף להרחבת ההגבלות על בתי אינטרנט-קפה. בעלי חנויות המספקות שירותי אינטרנט חויבו, על פי צו משטרתי, להעביר את שמותיהם הפרטיים של הגולשים, כולל שם פרטי, שם האב, שם המשפחה, מספר תעודת הזהות, מיקוד ומספר טלפון בבית. לבד מהמידע האישי, נדרשים הבעלים למסור גם את כתובת האי-פי שלהם, רשימת האתרים בהם ביקרו הלקוחות, התאריך ומועד השימוש המדויק.

איראן מאשימה את ישראל בהפצת וירוס המחשבים "סטוקנסט", שהתגלה ב-2010, ופגע במערכות ההפעלה בכור הגרעיני בנתאנז. המהלכים האחרונים של הממשל נועדו בין השאר למנוע מתקפות סייבר נוספות, ודליפה של מידע פנימי רגיש לרשת העולמית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ