טוויטר, עכשיו גם בעברית הודות לקהילה

הרשת החברתית הודיעה על תרגום הממשק שלה לשפות מימין לשמאל, בין היתר בזכות מאמציהם של המשתמשים

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

טוויטר הודיעה ביום שלישי בלילה כי היא החלה לתמוך בעברית, ובשפות נוספות הנכתבות מימין לשמאל. בנוסף הרשת החברתית על תחילת תמיכה בערבית, פרסי ואורדו המדוברת בפקיסטאן ובהודו. תודות לכך טוויטר זמין כעת ב-28 שפות שונות מסביב לעולם.

 אנשי טוויטר טיפלו בהתאמה הטכנית של הממשק מימין לשמאל. "שפות מימין לשמאל מציבות אתגר טכני ייחודי. במיוחד עם טוויטים המכילים תוכן מימין לשמאל ומשמאל לימין", כתבו בבלוג של טוויטר. אבל, טוויטר קיבלה עזרה נכבדת מקהילת המשתמשים שטיפלה בתרגום המילולי.

טוויטר הודתה לכ-13 אלף המתנדבים שסייעו לתרגום. בהם "בלוגר סעודי, סטודנטים מצרים, עיתונאי בבי-בי-סי, אנשי מחשבים באיראן ופקיסטאן, מורה ישראלי, המייסדים של קמפיין #LetsTweetInArabic, אקדמאים המתמחים בשפות ובני נוער בלבנון".

"כמה מאותם מתנדבים חיים באזורים בהם טוויטר חסום באופן רשמי", כתבה החברה. "מאמציהם מעידים על המאמצים שאנשים יעשו כדי להפוך את טוויטר נגיש ומובן לקהילות שלהם". על המתנדבים מוטלת המשימה לתרגם חלקים שונים מהממשק, בין אם מילה בודדת, משפט או כמה מילים בכל פעם.

איתי נתנאל, מתכנת ומעצב רשת שהיה בין אותם אלפי המתרגמים, הסביר כי במקרה של העברית לפחות, המספר נמוך בהרבה, והוא עומד על כמה עשרות בודדות. נתנאל סיפר שהתחיל לתרגם לאחר שראה את הפנייה של טוויטר בשלהי ינואר, ומאז השקיע שעות רבות בעבודה על התרגומים. לעת עתה תורגם רובו של הממשק, אולם לדברי נתנאל עדיין נותרו כ-30% שדורשים תרגום.

איתי נתנאלצילום: איתי נתנאל

אחרי כמה ימי פעילות נתנאל גוייס לשמש כמודרטור (מנהל קהילה) - אחד מחמישה שמתווים את המדיניות התרגום, ומחליטים באיזה מילים וביטויים להשתמש במקרה שיש כמה אפשרויות. גם ההחלטות על בחירה בביטוי כזה או אחר התקבלו תוך סיוע מהקהילה, הוא סיפר. "אם שניים, שלושה אנשים תרגמו את אותו ביטוי, עורכים הצבעה על התרגומים שעשו. זה בעצם כלי בשביל המודרטור, שצריך לשקלל את ההצבעה עם הקווים המנחים", הסביר.

לשאלה למה בעצם להתנדב לסייע לטוויטר, חברה מסחרית בסופו של דבר, נתנאל משיב "אני אוהב לתרום במקומות בהם אני יכול בחזרה לקהילה ויש לי את הזמן לעשות את זה". ובכל זאת כשמקשים ושואלים למה בעצם לספק לחברה מסחרית שירות בחינם הוא מפרט.

זו סביבה שאני נמצא בה באופן יחסי הרבה שעות במהלך היום, נוצרו דרכה קשרים שבמצב אחר לא היו נוצרים לכן יש לי סנטימנטים לסביבה הזו ואם יש לי איך לעזור אני שמח לעשות זאת. מצד שני גם בעבודה שלי אני משתמש בכלי המפתחים של טוויטר בעבודה שלי. אני יכול להגיד שהאפליקציות שלי יותר חברתיות בזכות טוויטר, כך שהם תורמים לי ואני תורם להם. אלה יחסים סימביוטים".

איך עוברים לממשק עברי

כדי לשנות את השפה יש להיכנס להגדרות בלחיצה על האייקון של הדמות ולהגדיר עברית כשפת הממשק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ