אחרי 244 שנה: אנציקלופדיה בריטניקה נפרדת מהנייר - ברשת - הארץ

אחרי 244 שנה: אנציקלופדיה בריטניקה נפרדת מהנייר

עם אפליקציה לאייפד ושיעורים מקוונים האנציקלופדיה הוותיקה ביותר בשפה האנגלית סוגרת את הספרים ועוברת לדיגיטל

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

הם היו המבוא לידע האנושי וקישוט חובה בכל ספרייה, אבל כעת, אחרי 244 שנים, אנציקלופדיה בריטניקה הודיעה כי היא נוטשת את עולם הנייר לטובת העולם הדיגיטלי.

"הם תמיד היו שם, שנה אחר שנה. מאז 1768. מדי יום", נכתב באתר החברה. "היום הודענו כי אנחנו מפסיקים להוציא את המהדורה המודפסת של אנציקלופדיה בריטניקה, בת 32 הכרכים, כאשר המלאי הנוכחי שלנו ייגמר".

"האם זה רגע היסטורי?", כתבו באתר. "בכמה מובנים כן, אחרי הכל האנציקלופדיה בת רבע מילניום. אבל, במובן חשוב יותר זו רק נקודה היסטורית בהתפתחות של הידע האנושי", כתבו.

האנציקלופדיה בריטניקה נולדה בסקוטלנד, והיא פרי יוזמתם של קולין המדפיס מקפרקוואר, והגלף אנדרו בל. השניים גייסו את ויליאם סמיילי בן ה-28 שישמש כעורך. עם השנים נוספו אלפי מומחים לשורות הכותבים, ובהם גם דמויות כמו זיגמונד פרויד, אלברט איינשטיין, מרי קירי, ג'וזף ליסטר, וולטר סקוט ותומס מלתוס. בריטניקה גם מעסיקה יותר מ-100 עורכים.

אנציקלופדיה בריטניקהצילום: רויטרס

המהדורה הראשונה התפרשה על פני שלושה כרכים בלבד, אבל עם חלוף השנים המהדורות התרחבו, ובמהדורה הרביעית שיצאה ב-1810 היו כבר 20 כרכים. המהדורה האחרונה שיצאה לראשונה ב-2008 מחזיקה כאמור 32 כרכים. להתרחבות הזאת היה חיסרון משלה. ככל שהידע שניסו העורכים להקיף התרחב, כך גם הלכו הערכים והצטמצמו באורכם.

בבריטניקה מסבירים כי ההחלטה לוותר על הנייר נובעת מרצון להתמקד יותר בתחום הדיגיטלי. חורחה קאוז, נשיא אנציקלופדיה בריטניקה, אמר כי "המכירות של המהדורה המודפסת היו זניחות זה כמה שנים. "ידענו שזה עומד לבוא". קאוז הסביר בסרטון שהוציאה בריטניקה לרגל המאורע כי הם ימשיכו להציע את הידע בצורה דיגיטלית כי "שם נמצאים המשתמשים שלנו". בבי-בי-סי צויין כי 85% מהכנסות החברה מגיעות בימינו מהרשת.

בריטניקה הוציאה בשנה שעברה גם אפליקציה לאייפד, וקאוז ציין שהיא מציעה שירותים נוספים מלבד האנציקלופדיה, כמו כלי לימוד מקוונים.

אבל הרשת מציבה איום נוסף וקשה לא פחות על בריטניקה, שהיא אנציקלופדיה בתשלום - ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית, שנכתבת בידי חובבים ומומחים כאחד, הפכה למקור הידע האנושי הזמין והנוח ביותר לשימוש. הגולשים לא רק תורמים לה מזמנם ומהידע שלהם. האנציקלופדיה החינמית מצליחה לשרוד שנה אחר שנה תודות לתרומותיהם. מבצע גיוס התרומות האחרון של ויקיפדיה הביא לה 20 מיליון דולר, וגם בישראל היא זכתה לתרומות בסך 720 אלף שקל.

קרדיט: אנציקלופדיה בריטניקה

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ