ביהמ"ש הורה ל-PayPal להסגיר פרטי לקוחות אתר ההורדות טופדאון

במסגרת התביעה נגד בעלי האתר לכאורה, ספקיות האינטרנט גם הונחו לחסום אליו את הגישה, אך הכתובת מובילה לאתר חלופי שפועל

תמיר כהן
תמיר כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמיר כהן
תמיר כהן

בית המשפט המחוזי בתל אביב הורה לנציגת חברת התשלומים המקוונים PayPal ישראל לספק את פרטי הלקוחות והגורמים המעורבים באתר ההורדות Topdown.me. על פי הצו, שניתן לנציגיה של ארגון זיר"ה, המייצג את בעלי זכויות היוצרים, PayPal ישראל מחוייבת להעביר לידי ארגון זיר"ה את כל הפרטים המצויים בידם ובשליטתם, לרבות פרטים אודות זהותם, כתובות מגוריהם, עיסוקם ודרכי ההתקשרות עימם.

בנוסף, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט גדעון גינת, אישר לכונס הנכסים מטעם ארגון זיר"ה להורות לספקיות האינטרנט לחסום את הגישה לאתר Topdown.me. הצו ניתן במסגרת תביעת ארגון זיר"ה ארבעה חשודים, שלטענתו מעורבים בניהול אתרי ההורדות Topdown.me ו-Moridim.net. האתר Moridim.net נסגר עם פתיחת המשפט. יש לציין כי הספקיות ו-PayPal לא צורפו כמשיבות לתביעה.מ-PayPal ישראל טרם התקבלה תגובה.

עורך הדין ערן פרזנטי המייצג את ארגון זיר"ה אמר ל"הארץ" כי "PayPal בסופו של דבר הוא גוף כלכלי כמו בנק או חברת אשראי, ובית המשפט רשאי להורות לגוף כזה למסור מידע. הכל תלוי בנסיבות המקרה". פרזנטי הדגיש כי "הצו שניתן הוא רק לגבי הבעלים של החשבון ולא לגבי 'התורמים' לפיכך אין כאן פגיעה בפרטיות".

משרדי חברת PayPal באירלנדצילום: בלומברג

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

עם זאת, עורכי הדין אמיר טנא ואלון שפיצר המייצגים את החשוד בניהול האתר, טוענים כי הצו אף מורה ל-PayPal לספק פרטי גולשים אשר תרמו כספים לאתר כדי שהוא ימשיך לפעול, "דבר אשר מהווה פגיעה חמורה בפרטיות הגולשים". עוד נמסר בתגובתם כי "גם אם המדובר בפרטי אנשים שקיבלו כספים, הרי שהצו שניתן הינו גורף. מדובר למעשה בצו אשר נותן בידי זיר"ה כלים לחיפוש אחר מפרים לכאורה של זכויות היוצרים שלה, זאת בשעה שהמסלול הנכון הוא שעל זיר"ה למצוא את המפרים ולתבוע אותם". טנא ושפיצר הוסיפו כי יש לזכור כי אין מדובר בחקירה פלילית והחלטתו של בית המשפט מאפשרת לצד אחד "לחפש צדדים אחרים אותם יוכל לתבוע בתביעה אזרחית".

ד"ר נמרוד קוזלובסקי, המתמחה בדיני זכויות יוצרים ברשת, טוען שהניסוח הכללי של הצו יכול לפגוע בגולשים רבים ששילמו לפייפאל דרך האתר טופדאון כדי להוריד קבצים. "כלשונו של הצו, פייפאל לא יכולה לבצע סינון של החומר המצוי בידיה בהתאם לפרשנותה לכוונת מוציא הצו, אלא נדרשה למסור את כל פרטי הלקוחות והשירותים", הוא אומר.

"זה עלול לכלול מידע רגיש שישייך משתמשים של האתר שייתכן שהורידו תוכן חוקי וזמין שלזיר"ה אין כל זכות בו... זה פוגע בפרטיות הגולשים ובפרטיות צריכת מידע ברשת. צווים כאלה צריכים להיות מאוד מדויקים וספציפים כדי להימנע מהפגיעה הרחבה שעלולה להיגרם לגורמים בלתי קשורים", אומר קוזלובסקי.

האתר Nako.me

בתחילת השבוע נחסמה הגישה לאתר Topdown.me בגלישה באמצעות הספקיות פרטנר (אורנג'), 012 סמייל והספקית החדשה של הוט (HotNet). יתר הספקיות מסרו כי עדיין לא קיבלו צו - דבר שהשתנה במהלך היומיים האחרונים והכתובת Topdown.me נחסמה לגלישה מכל הספקיות.

בהנהלת האתר סיפקו פתרון מהיר במיוחד: הפניית גולשי טופדאון לאתר חדש שהושק לאחרונה. מרבית ההורדות באתר שזכה לשם Nako.me לא פעילות, אך בהנהלת האתר מבטיחים שהן יתוקנו בהקדם. בעמוד הפייסבוק של טופדאון נכתב כי "האתר ירד לתחזוקה ארוכת טווח (זמן בלתי מוגבל), בינתיים לכל הלא מעודכנים: Nako.me". יש לציין כי האתר Nako לא נועד להחליף את טופדאון, אלא בהנהלת האתר החליטו להפנות לאתר חלופי בגלל רצף התקלות והשיבושים שחווה האתר בשבועות האחרונים. 

עוד קודם להפנייה ל-Nako, סיפקה ההנהלה באמצעות עמוד הפייסבוק של האתר, כתובות זמניות לארכיונים דרכם ניתן להוריד את אלפי הקבצים המוצעים להורדה. הגלישה דרך הארכיונים לא נוחה במיוחד, אך לטענת מפעילי עמוד הפייסבוק של האתר זהו פיתרון זמני בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ