תומכי פוטין תוקפים בטלוויזיה וחוטפים בטוויטר

אחרי כתבת תחקיר במיטב מסורת התעמולה הסובייטית שמאשימה את ארה"ב במעורבות בבחירות

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

הבחירות לנשיאות רוסיה הסתיימו. ולדימיר פוטין יושבע בקרוב לתפקיד בפעם השלישית, אך הקרבות בין האופוזיציה למשטר פוטין ממשיכים בתקשורת (מצד המשטר) ובאינטרנט (מצד האופוזיציה). הערוץ אן-טה-וה (שהיה שייך פעם לולדימיר גוסינסקי, ומאוחר יותר הועבר לידי "גזפרום-מדיה" הממשלתי) שידר ביום חמישי תוכנית תחקיר על האופוזיציה ברוסיה תחת הכותרת "האנטומיה של המחאה". בתוכנית, באורך של כמעט 40 דקות, מסופר "כיצד האופוזיציה מכינה את הפרובוקציות שלה", במיטב המסורת של התעמולה הסובייטית. בין היתר האשימה התוכנית כי ההפגנות ההמוניות שטלטלו את מוסקבה בעקבות הבחירות במחאה על הזיופים הנרחבים אורגנו בידי גורמי אופוזיציה הממומנים בידי מחלקת המדינה של ארה"ב.

בסרט, הקריין מכריז בקול דרמטי כי "ארה"ב מעולם לא הסתירה התעניינותה בבחירות לנשיאות ברוסיה. כבר לפני שנה השלטונות האמריקאים הבהירו שהם לא רוצים לראות את פוטין בתפקיד הנשיא".

ליאוניד פוליאקוב, פרשן פוליטי שמובא בתור אחד המומחים בתוכנית, אומר שהעובדה שסגן הנשיא ג'ו ביידן ביקש מולדימיר פוטין שלא להציג את מועמדותו בבחירות מעידה על כך ש"הם כמעט ולא מסתירים את המאמצים שלהם להשפיע על הפוליטיקה שלנו".

הקריין מסכם ש"למרות המצב הכלכלי הלא פשוט בארה"ב, הממשל האמריקאי מוכן לנצל את כספי משלמי המסים שלהם למימון גורמי האופוזיציה ברוסיה".

הפגנה נגד פוטין במוסקווה, אתמולצילום: אי–פי

הכתבת תופשת קבוצה קטנה של אזרחים זרים שצופים מהצד באחת ההפגנות ומציגה אותם בתור דיפלומטים אמריקאים. היא מנסה לשאול אותם מה הם עושים שם, אחד מהם עונה בגרמנית שהוא לא מבין.

המומחים בסרט טוענים כי היוזמה לחלק אוהלים במוסקבה בשביל להקים עיר אוהלים נועדה ליצור פרובוקציה. לדבריהם, הפעיל הביא רק 20 אוהלים - וכל המטרה שלו היתה להיעצר בשביל ליצור הדים באינטרנט. התוכנית גם הפכה את האינטרנט ל"כת טוטליטרית" שמוחקת את כל הודעות התמיכה בפוטין. המרואיינים בתוכנית גם חוזרים על דברי פוטין שהאופוזיציה מנסה למצוא קורבן שיירצח. "אלה דברים ציניים, אבל ככה עושים מהפכות", אומר אחד המומחים.

לאחר מכן מראים את בוריס נמצוב, אחד ממנהיגי האופוזיציה, נואם באירוע של קרן לתמיכה בצ'צ'ניה שנערך בנורבגיה. "מה יש לו במשותף עם אחד ממנהיגי הבדלנים אחמד זקאייב?" תוהה הקריין.

פוטין מזיל דמעה לצד מדוודב בהכרזת הניצחוןצילום: רויטרס

שאר המסרים תואמים את מסר השלטונות: לאופוזיציה אין מה להגיד, אין להם שום דרישות קונסטרוקטיביות, ואילו המשטרה פועלת בכפפות משי.

נקודה מעניינת היא ששני הצדדים - הן האופוזיציה והן הערוץ אן-טה-וה - מאשימים אלה את אלה בתשלום למפגינים לטובת היריבים. לאחר שברשת האינטרנט נפוצו סרטונים המתעדים את תומכי פוטין מארגנים משתתפים בהפגנות בתשלום, - הרשויות השיבו באותו הנשק - בתוכנית של אן-טה-וה גם מראים קבוצת מפיקים שמשלמים לאנשים המשתתפים בהפגנה נגד פוטין.

הגולשים באינטרנט הגיבו בזעם על הסרט. בלוגרים מובילים כתבו על ה"שקרים", והעירו על כך שה"תיעוד" של "קניית המפגינים" שלקחו חלק בהפגנת המחאה דווחה כאירוע חשוד באחד האתרים כבר ביום ההפגנה - המארגנים סרבו להגיד מי עומד מאחוריה.

"אן-טה-וה משקרים" הפך לתג מוביל באתר "טוויטר" ברוסית - וגורמי האופוזיציה קראו לצאת להפגין ביום ראשון הקרוב נגד הערוץ. היום (שישי), אתר הערוץ גם הופל על-ידי האקרים, אך עלה שוב כעבור שעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ