היוטיוב המזוייף של אסד מרגל אחר המורדים

האתר שהקימו תומכי המשטר פיתה אנשי אופוזיציה לצפות בסרטונים מהמאבק וכך השתיל במחשביהם רוגלות שהעבירו את פרטיהם לשלטונות

צ'רלס ארתור, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צ'רלס ארתור, גרדיאן

אתר מזויף המתחזה ליוטיוב משמש את תומכי משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד כדי לרגל אחרי מתנגדי משטר, כך דיווחה הקרן Electronic Frontier (או EFF בקיצור). על פי הדיווח, מפעילי הערוץ מפיצים באמצעותו תוכנות זדוניות (malware) למחשביהם של תומכי המשטר המגיבים על הסרטונים. הקרן דיווחה עוד כי האתר הורד מהרשת.

האתר המזויף דומה בכל לאתר האמיתי, והכיתובים בו הם בערבית, בהתאמה לציפיות המשתמשים הסורים והוא מכיל סרטונים שצולמו באירועי הדמים בסוריה. האתר תוקף משתמשים בשתי דרכים; מי שרוצה להגיב באתר נדרש להירשם עם פרטי הכניסה לחשבון גוגל, כך שאם נכנסים אליו, מועבירים למעשה פרטי החשבונות לשאר שירותי גוגל, ובהם גם לשירות הדואר ג'ימייל. החשש הוא שכך הצליחו תומכי אסד להשתלט על חשבונות של משתמשים ולרגל אחרי המקורבים לפעילי אופוזיציה בסוריה ומחוץ לה. בנוסף, האתר מבקש מהמשתמשים להתקין עדכון לתוכנת הפלאש שלהם - שבעצם מכיל תוכנה זדונית.

הגילוי מגביר את הלחצים על הפעילים נגד המשטר בסוריה, שמחשביהם היוו יעדים לתוכנות מזיקות שמסוגלות לחשוף פרטים שונים, לנטרל תוכנות אנטי-וירוס ולפענח סיסמאות.

ה- EFF הודיעה כבר מוקדם יותר כי גילתה שני מקרים של תוכנות זדוניות של תומכים בממשלת סוריה "המסוגלות להשתלט או לעקוב מהצד אחר תכתובות, ונשלחות כקישורים במיילים או צ'טים".

עוד נמסר כי התוכנות המדוברות מעבירות מידע ופרטים לכתובת ה-IP 216.6.0.28, השייכת למשרד התקשורת הסורי. דבר זה מצביע על כך שבניגוד לתוכנות זדוניות אחרות, בהן משתמשים עבריינים, תוכנה זו מקושרת לכתובת סורית רשמית ולכן סביר להניח שהיא נשלטת בידי ממשלת סוריה.

יוטיוב הפך לערוץ רב חשיבות עבור הפעילים הסורים, שמנסים לדווח על מתקפות הממשלה נגד אזרחים, וליידע את העולם. סרטי וידיאו שהועלו לערוץ חשפו את השפעת ההפגזות בערי סוריה ואת הטבח באזרחים. הפיכת צופי הערוץ המקורי למטרות מאפשרת לתומכים במשטר להשיג מידע על רשת המתנגדים ועל זהותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ