השד העדתי הצית אש וירטואלית בפייסבוק

שאלה תמימה על אשכנזים הביאה מעל 12,000 תגובות בפייסבוק. ואולי היא לא היתה כזו תמימה

עידו קינן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו קינן

400 התגובות הראשונות היו הפתעה. ואז, בפחות מחודש, נרשמו 12 אלף תגובות נוספות. "אין לי מושג איך זה הגיע לזה", אומרת הסוציולוגית והפעילה הפמיניסטית-מזרחית אורטל בן דיין על סטטוס הפייסבוק המצליח שלה. זה לא היה סלוגן מחוכם (ובעצם אולי כן) או מאמר דעתני (ובמובן מסוים דווקא כן). אלו היו בסך הכל חמש מילים שהציתו אש וירטואלית: "סקר לשבת: מה אשכנזי בעיניך?" הנה כמה מהתשובות הנבחרות: "לעשות מחוות (מזרחים עושים ג'סטות)"; "להגיד: מה אתם מתבכיינים, תכלס בלי הטכנולוגיה לא היה לכם פייסבוק".

"זו היתה פרפראזה על יאיר לפיד ששואל את טומי לפיד מה ישראלי בעיניך, וטומי אומר לו 'אתה'", אומרת בן דיין. "זה בדיוק מה שעושים למילה 'מזרחי', שמוטענת בהרבה סטריאוטיפים גזעניים על מעמד ועל אנשים עניים. מספיק לקחת מערכון ב'ארץ נהדרת' - אוהבים להגיד שישראלים עושים בושות בחו"ל, גונבים ממלונות, אבל כשהם רוצים להראות את האנשים שמשתוללים במלון, השמות הם מזרחיים, האינטונציות, המבטא וכו'. בשרשור הזה, כל אחד בפייסבוק יש לו כוח להפוך את הסיטואציה ולאפיין דברים אשכנזיים".

עשו  לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

הנה עוד כמה מאלפי התשובות שהגיעו: "להשאיר את ציפוי הניילון על הפלאפון 5 שנים אחרי שקנית אותו"; "לשאול כל מועמד מזרחי ששר ב'דה וויס' שיר מרגש, אם היו לו חיים קשים"; "להיות בסוג של: סוג של משבר, סוג של קריירה. סוג של מהממת"; "לשאול מזרחי שמספר לך שהוא רופא: רופא מוסמך?"; "להגיד על המוזיקה שאתה אוהב: 'הכל חוץ ממזרחית'"; "להגיד: 'בשנות ה-50 היתה אפליה. היום יש מזרחים בכל מקום. תראי את יצחק תשובה'"; "לאכול בננה אחרי שמשתחררים מהשבי"; "לקבוע זמן שבו נהיים שמחים: מוצאי יום הזיכרון בשמונה בלילה"; "אוזני המן במילוי חמאת ליצ'י"; "להתלבט בין עשר מסיבות פורים ובסוף להישאר בבית מחופש מול הפייסבוק"; "להיזכר שאת פמיניסטית כשלא בא לך לשטוף כלים".

ניסיון של גולש לאזן עם השאלה "מה מזרחי בעיניך?" נהדף על ידי בן דיין, שדוחה גם את הביקורת על גזענות: "שואלים אותי, 'איך היית מגיבה אם היו עושים את זה למזרחים'. זו לא חוכמה, זה קורה כל היום. כל הבידור הישראלי מבוסס על הסטריאוטיפים האלה. מה תגידו, שאנחנו עושים מטבוחה ומופלטה? שאנחנו מנסים לדבר בשפה גבוהה ולא מצליחים? יש לנו חמישים שנות בידור ישראלי. זה לבקר ולצחוק על בעלי הכוח, להשתמש בהומור נגדם. זה לא שיש לך אמצעים או משאבים לעשות מעבר לזה. זה נשאר ברמה של היפוך הומוריסטי, ציני, ביקורתי, סאטירי, אבל זה לא גזעני בעיני".

אוהבים הכל חוץ ממזרחית. המצולם הינו אשכנזיצילום: פייר תורג'מן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ