מעסיקים דורשים מעובדים את הסיסמה לפייסבוק; הרשת מאיימת בתביעות - ברשת - הארץ

מעסיקים דורשים מעובדים את הסיסמה לפייסבוק; הרשת מאיימת בתביעות

בעקבת דיווחים בתקשורת בארה"ב על מעסיקים הדורשים גישה בלתי אמצעית לחשבונות העובדים ברשת החברתית, פייסבוק מזהירה כי מדובר בפלישה לפרטיות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הארץ ואי-פי

פייסבוק מזהירה מעסיקים שלא לדרוש מעובדיהם את הסימאות לפרופיל שלהם ברשת. לדברי, הרשת החברתית מדובר בפלישה לפרטיות שמציבה את החברות בסכנת תביעה.

החברה מאיימת בתביעה גם על מי שעובר על המדיניות שלה נגד שיתוף סיסמאות.

התגובה של פייסבוק מגיעה בתגובה לדיווחים רבים בתקשורת על כך שמעסיקים פוטנציאליים בארה"ב דורשים מעובדים בראיונות עבודה לספק להם את הסיסמה לחשבונות פייסבוק שלהם כדי שיוכלו לערוך עליהם בדיקות רקע.

בפוסט שכתבה ביום שישי האחראית על מדיניות הפרטיות בפייסבוק, ארין אגאן, היא הזהירה כי מעסיקים עשויים להיות חשופים לתביעות במקרה שהמועמדים לעבודה הם חלק מקבוצה שזוכות להגנה מכוח חקיקה נגד אפליה.

פייסבוקצילום: בלומברג

"כמשתמש, אסור להכריח אותך לחלוק את המידע האישי ואת התכתובת שלך כדי לקבל עבודה", כתבה. "וכחבר של משתמש, גם אתה לא צריך לדאוג שהתכתובת האישית שלך תיחשף למישהו שאתה לא מכיר, ולא התכוונת לחלוק איתו רק מפני שמשתמש אחר מבקש עבודה".

אגאן ציינה עוד כי פייסבוק רואה בשיתוף הסיסמה סכנה לאבטחה. דובר החברה אנדרו נויס אמר כי היא אינה חושבת שמעסיקים צריכים לבקש את הסיסמאות, "מפני שאיננו חושבים שזה הדבר הנכון לעשותו".

"בעוד שאין לנו תוכניות לנקוט באופן מיידי באמצעים משפטיים נגד מעסיקים ספיציפיים, אנו מצפים לפעול עם קובעי מדיניות וגורמים מעורבים אחרים כדי לשפר את ההגנה על פרטיות המשתמשים".

פייסבוק הגיבה לשורה של דיווחים בתקשורת האמריקאית על פרקטיקה מתרחבת של מעסיקים, ובהם סוכנויות ממשל ומכללות שדורשים גישה לחשבונות פייסבוק.

התופעה עוררה גם תגובות נזעמות מארגוני זכויות אדם ופוליטיקאים. הסנטור הדמוקרטי מקונטיקט, ריצ'רד בלומנטל, אמר לאתר פוליטיקו כי הוא בשלבי הכנת חוק שיוציא את הפרקטיקה מחוץ לחוק.

"זה כמו לתת למישהו את מפתחות הבית", אמר לבוסטון גלוב פרופסור אורין קאר מאוניברסיטת וושינגטון, ותובע פדרלי לשעבר. הוא כינה זו "חדירה מבישה לפרטיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ