הפוליטיקה של הטלטאביז - ברשת - הארץ

הפוליטיקה של הטלטאביז

הגולשים בסין עושים שימוש במלות קוד לדיונים פוליטיים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
טניה ברניגן, גרדיאן

לכאורה, טלטאביז, מנות חמות ועגבניות אינם בדיוק החומרים שמהם עשויות מזימות פוליטיות מרתקות, אך קבוצת הפריטים הזאת מאפשרת למשתמשי המיקרובלוגים בסין לחמוק מהצנזורה ולעלות השערות על בעיות בצמרת השלטון.

מאז פוטר בו שילאי, כוכב עולה במפלגה הקומוניסטית, מתפקיד כיו"ר המפלגה בצ'ונגצ'ינג, מוקדם יותר החודש, קשה היה למצוא עובדות מוצקות על הנסיבות שהובילו להדחה. חרושת השמועות ברשת פעלה שעות נוספות, בעיקר בשל טיבה העמום של הפוליטיקה הסינית והעובדה שצפויים בקרוב שינויים בצמרת השלטון.

כדי להימנע מהצנזורה, הגולשים הסינים מסתירים את נושאי השיחה שלהם באמצעות מתן כינויים למנהיגים ששמם אסור באזכור. "לפני כמה ימים אירחה בייג'ין משחק משיכה בחבל חדש לקשישים, במשחק הזה משתתפים תשעה מתמודדים בסך הכל", כתב גולש ביום חמישי שעבר, ורמז לתשעת חברי הוועד הפועל של הפוליטבירו, הגוף הפוליטי העליון במדינה.

"הסיבוב הראשון בתחרות עדיין רווי מתח - לקבוצת הטלטאביז יש יתרון ברור, והקבוצה של המנה החמה משתרכת בבירור מאחור". "טלטאבי" הוא שם צופן לראש הממשלה וון ג'יאבאו, שנזף בבו בפומבי, לפני הדחתו. שמה הסיני של תוכנית הילדים כולל אות משמו של ראש הממשלה. המנה החמה הפופולרית בסין היא קנג שיפו, וזה כינויו של ז'או יונגקנג, מתומכי בו.

וייבו, הטוויטר הסיני. "טלטאבי" הוא שם צופן לראש הממשלהצילום: בלומברג

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

"העגבניה נסוגה, איזה טעם יהיה עכשיו למנה החמה?", שאל גולש אחר. מוטיב המזון נשמר וראש המפלגה לשעבר של צ'ונגצ'ינג כונה "עגבניה", ובסינית - "שיהונגשי".

"זאת הדרך הקלאסית לחמוק מסינון: שימוש במשחקי מלים, מלים נרדפות, קיצורים או ראשי תיבות אנגליים של שמות סיניים", אומר ג'רמי גולדקורן, מייסד דנוויי, אתר העוסק בתקשורת הסינית. "יש כמה כינויים רגילים כמו ז'נגפו (ממשלה) שהפך ל-ZF. אבל הרבה מהכינויים שנראו בימים האחרונים הם חדשים לגמרי. כדי לקלוט כינויים כמו מנה חמה, צריך לעקוב אחרי הפטפוט האינטרנטי בקביעות".

רבים מהמסרים מבלבלים או פשוט מוזרים בעיני קוראים מזדמנים. ואפילו מי שמעורים היטב מתקשים לפענח את הרמזים היותר נסתרים. אופביט צ'יינה, בלוג שעלה על מבול הרמזים, כתב ש"קנג שיפו" היה במקום השביעי ברשימת מלות החיפוש השכיחות ביותר בשירות וייבו, הטוויטר הסיני.

השמועות הפראיות ביותר במיקרובלוגים טענו שהיה ניסיון הפיכה ונראו גם תצלומים של כלי רכב צבאיים נוסעים ברחובות. אבל אלה היו בעצם תצלומים ממצעד צבאי שהתקיים ב-2009. סטיב צאנג מאוניברסיטת נוטינגהם, המתמחה בפוליטיקה של הצמרת הסינית, אמר ששמועות "בלתי מבוססות לחלוטין" מסתובבות ברשת, כי ידוע שיש מתח במנהיגות. אבל אף אחד לא יודע באמת מה קורה. במקרים מסוימים מדובר בחורשי רע בעלי עניין, ובמקרים אחרים בסתם אנשים שמצאו שעשוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ