הממשלה הבטיחה ממשל פתוח. ארגוני חופש מידע תוהים אם היא גם תקיים - ברשת - הארץ

הממשלה הבטיחה ממשל פתוח. ארגוני חופש מידע תוהים אם היא גם תקיים

הממשלה הבטיחה לקדם את עקרונות הממשל הפתוח והכריזה כי המידע הממשלתי שייך לציבור, שיכול בין היתר להשתמש בו ליצירת אפליקציות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

הממשלה אישרה אתמול את הצעת ההחלטה לקידום עקרונות הממשל הפתוח והצטרפות ישראל ליוזמת הממשל הפתוח הבינלאומית.

במסגרת ההחלטה הממשלה קובעת כי המידע הממשלתי שייך לציבור ויש לאפשר גישה נוחה אליו לציבור. הממשלה הבטיחה לוקחת על עצמה לפעול לקידום עקרונות של שקיפות עבודת הממשל, שיתוף ציבור ואחריותיות.

מלשכת השר מיכאל איתן, המופקד על שיפור השירות לציבור ושיזם את ההחלטה נמסר להארץ כי אחת המטרות החשובות של הנגשת המידע היא לאפשר למפתחים ואזרחים מהשורה לעשות בו שימוש לתועלת הציבור. לצורך כך הוקם גם אתר Data.gov.il ש"מעניק למשתמשיו יד חופשית לפיתוח יישומים ומערכות שמתבססות על המידע המפורסם. כל עדכון במאגרי המידע שבאתר יופיע באופן אוטומטי גם ביישומים שמבוססים עליו".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

היוזמה באה בעקבות פרויקטים דומים שהוקמו בארה"ב, בבריטניה ובמדינות נוספות (data.gov, data.gov.uk) ובמסגרתם מעמידות הממשלות מאגרים שונים לשימוש הציבור. בין האפליקציות שפותחו על בסיס מאגרים שהוגשו בצורה זו ניתן למצוא אפליקציות למעקב אחר תקציב המדינה, שגם בישראל הוצא בפורמט פתוח בשיתוף פעולה בין פעילים של הסדנא לידע ציבורי לבין השר איתן. יוזמה מקומית נוספת שניצלה את המידע הזמין בכנסת הוא אתר כנסת פתוחה  שמנגיש את המידע על פעילות הכנסת, כולל מעקב אחר הצעות חוק שונות ואחרי פעילות הח"כים. האתר מציע גם אפליקציות לאנדרואיד ול-iOS

האפליקציה של Gov.il

בינואר השנה הממשלה הכריזה כבר על תחרות המעניקה למפתחי אפליקציות 250 אלף שקל שיתחלקו בין אלה שיעמדו בקריטריונים וייפתחו יישומים העוסקים ב"קידום השקיפות ושיפור השירות הממשלתי לציבור".

איתן אמר כי "מידע פתוח הוא תרומה לעוצמה הכלכלית, לרווחת האזרחים ולדמוקרטיה. הצהרות הממשלה בהחלטה זו נותנות קריאת כיוון לפקידי הממשלה, אשר באים במגע עם האזרח, כי החובה שלהם הינה לאפשר לכמה שיותר מידע ציבורי לצאת החוצה, ולהפוך לחלק מהנכסים שהציבור יכול לעשות בהם שימוש לרווחתו, כלכלתו והעצמתו האזרחית, כל זאת בכפוף למגבלות בטחון, פרטיות וזכויות קניין".

ההחלטה זכתה לתמיכה משורה של ארגונים העוסקים בחופש המידע, אולם לדבריהם, זהו רק צעד אחד ולא מספק. המשמר החברתי, התנועה לחופש המידע, והסדנא לידע ציבורי נמסר כי הם רואים בהחלטה "מהלך חשוב ואמיץ לקידום עקרונות השקיפות שאנחנו פועלים למענם, אבל רוצים לציין, שהחלטה זו תימדד במעשים, ולא רק בהצהרות. צעד ראשון ומתחייב ממנה הוא פתיחת הפרוטוקולים של ועדת השרים לענייני חקיקה".

הם הסבירו כי ישיבות הוועדה המחליטה על עמדת הקואליציה בנושא החוקים שמציעים חברי הכנסת סגורות לציבור. "להבדיל מוועדות הכנסת ודיוני המליאה, לא ניתן לקבל את הפרוטוקולים של הוועדה, את אופן ההצבעה של החברים בה וגם לא הסברים לתמיכה (או התנגדות) להצעות החוק".

"אנחנו רואים בחוסר השקיפות בנושא הצבעות הוועדה פגיעה בממשל תקין, וטוענים, שניתן כבר בתחילת מושב הקיץ של הכנסת, ע"י החלטה מהירה וללא עלות כספית, להוביל מהלך של שקיפות מלאה בוועדה חשובה זו. כולנו נראה בצעד הזה את רצינות כוונותיה של הממשלה להפוך דיבורים למעשים, ולקדם שקיפות ופתיחות אמיתית של הממשלה כלפי אזרחי המדינה", מסרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ