עודד ירון

אחרי כעשור של שליטה ללא עוררין בקליקי החיפושים שלנו, גוגל דואגת. יש לה תחרות מכיוונים שונים ומשונים כמו Siri - העוזרת הקולית של משתמשי האייפון 4S של אפל, או פייסבוק, שהופכת למקור המידע החשוב ביותר עבור גולשים רבים. בשנה האחרונה קם לה מתחרה קטן נוסף שאולי לא מנסה להביס אותה במשחקה שלה, אבל מנסה להציב אלטרנטיווה ראויה עם דגש על הממרה הידועה של החברה שרבים תוהים אם גוגל שכחה: Don't be evil.

כשגבריאל ויינברג ייסד את duckduckgo הוא חשב בדיוק על כך - ליצור מנוע חיפוש שלא עוקב אחרי המשתמשים, ולא שולח את המידע שלהם למפרסמים. דבר נוסף ש-duckduckgo מנסה לעשות הוא להוציא את המשתמשים מבועת החיפוש המותאמת אישית עבורם ומתאימה את התוצאות למה שהם אוהבים, ועל כן, הוא מסביר באתר, גם מסתירה מהם דעות ואתרים המנוגדים לעמדתכם. גוגל לא אהבה את הטענות שלו, ומסרה בתגובה לכתבה ב"וויירד" כי ויינברג מנצל את פחדיהם של גולשים ומפיץ מידע לא מדויק כדי לקבל תשומת לב.

הכוונות הנאצלות והמנוע החדש של ויינברג זכו לסיקור נלהב בתקשורת, בין היתר אחרי שהוא מימן מכיסו שלט פרסום ענק שהוצב בסן פרנסיסקו ועליו נכתב: "גוגל עוקבת אחריכם. אנחנו לא".

המנוע החדש נבחר לאחד האתרים המוצלחים של 2011 בידי רבים, אבל כמה הוא באמת יכול לשמש תחליף לגוגל? כדי לענות על זה עשיתי משהו שכבר שנים לא עשיתי - נפרדתי מגוגל כמנוע ברירת המחדל שלי לפני כשבועיים. התשובה לשאלה המתבקשת, אם הגעגועים יביאו אותי להחליף בחזרה בשנייה שאגמור לכתוב, היא לא. אבל זה לא בגלל שהוא מחליף את גוגל בצורה מושלמת, אלא בעיקר כי duckduckgo לא מתיימר לעשות זאת, והמעבר ממנו לגוגל או בינג מאד נוח במקרים שהוא נתקל במבוי סתום, או במקרה שאתם זקוקים לשירותים משלימים שהוא לא מציע, כמו חיפוש חדשות (רק תוסיפו !n למחרוזת החיפוש) , מפות (!m) או תמונות (!i לתמונות גוגל, ו-!bi לחיפוש התמונות של בינג).

הממשק של duckduckgo נראה די בסיסי בתחילה, אבל הוא בדרך כלל מציע את התוצאה הראשונה בתיבה שמסדרת את המידע הרלוונטי בצורה די נוחה. בנוסף, הוא מציע רשימת מילות חיפוש שעשויות להועיל לצורך מיקוד השאלה.

הקיצורים לגוגל ובינג הם רק חלק מארגז הכלים המרשים שלו, שקצת קשה לזכור את כולו. רוצים לחפש רק בוויקיפדיה? אין בעיה, תוסיפו !w. רוצים לחפש ביוטיוב? !yt. רוצים להגיע ישירות לתוצאה הראשונה? כתבו \ או !ducky.

בנוסף הוא מציע גירסה קצרה ונוחה לחיפוש בתוך יותר מאלף אתרים נתמכים. אם אתם רוצים לחפש באחד מהם כתבו את שם האתר בתוספת סימן קריאה לפניו (כמו במקרים הקודמים) למשל !arstechnica. אתר "הארץ" אמנם לא נכלל ברשימה, אבל שימוש בשיטה הגוגלית עובד גם כאן: site:www.haaretz.co.il. חלק גדול מהכלים שלו ניתן למצוא בדף ה-Goodies.

duckduckgo מציע כלים לכל מיני המרות. את התשובה להמרות כסף למשל, תקבלו ישירות בדף התשובות, תודות למנוע של וולפראם אלפא.

מבחינת איכויות החיפוש, אחרי הזמן שביליתי איתו די ברור של-duckduckgo יש עוד כברת דרך לעבור עד שיצליח להתמודד עם גוגל, לפחות בעברית. לדוגמא החיפוש אחר המחרוזת "איפה נולד הורדוס", הובילה בגוגל היישר לדפים רלוונטיים: הראשון היה הערך מוויקיפדיה והשני מאתר livius.org, שעוסק בהיסטוריה עתיקה. התוצאות הללו לא נראו באופק ב-duckduckgo. אמנם, התוצאה הראשונה היתה מוויקיפדיה, אבל היא עסקה בישו, וכך גם רבות מהאחרות. כאשר עברתי לאנגלית, duckduckgo התמודד היטב עם השאלה.

גם השאלה "איפה יש מסעדה טובה ברמת השרון", הניבה כתוצאה ראשונה פורטל זוגיות לגיל השלישי, ככל הנראה בשל ההפניה לספא ברמת השרון בעמוד הראשון. התוצאה השנייה הפנתה בניסיון אחד לאתר לבנות, שמההצצה נראה שעסק בחנות ברמת השרון, ובניסיון אחר לדיון בפורום ב-hometheater.co.il על מסעדות, שם עלה שמה של מסעדה מסויימת. רוב התוצאות הבאות היו יותר רלוונטיות, אבל לא כולן. חיפוש אחר "מסעדה טובה רמת השרון" הוביל לתוצאות טובות יותר.

הברווז מסתדר לא רע גם במקרים הקלים של הקלדת שאילתות חיפוש באנגלית כשהמקלדת על עברית. אם מדובר במילה או שתיים, הוא מצליח להבין שמישהו התבלבל. אבל, גם כאן גוגל עולה עליו עשרות מונים. מצד שני, במקרים כאלה, שהוא מודה בטעותו, גוגל הרי נמצא במרחק לחיצה בדף התוצאות.

אלה כמובן רק דוגמאות, ואחרי שבועיים של עבודה איתו קשה להגיע למסקנה חותכת. יש המון מקרים שבהם המנוע האלטרנטיווי עושה את העבודה מצוין, אבל היו לא מעט ימים בהם הרגשתי שהעבודה איתו היא רק עוד שלב בדרך לגוגל. אז האם הוא באמת עדיף למי שמעוניין לשמור על המידע שלו מפני גוגל? לכל הפחות, במקרה שאתם משתמשים בו, גוגל לא תכיר כל חיפוש וחיפוש שאתם מבצעים אלא רק את חלקם. למי שחרד לפרטיותו, זה יכול להוות פיתרון חלקי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ