פורומים מרכזיים של אל-קאעדה הושבתו. מומחים: זה נראה כמו תקיפה - ברשת - הארץ

פורומים מרכזיים של אל-קאעדה הושבתו. מומחים: זה נראה כמו תקיפה

גם בארגון מאשימים את המערב בפגיעה בפורומים: ל"התקפה אכזרית של הצלב ועוזריו על טירות התקשורת הג'יהאדית", כתב מנהל אתר אחר

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הארץ

פורומים מרכזיים של אל-קאעדה הושבתו ל-11 יום, כך דיווח הוושינגטון פוסט. על פי הדיווח, מדובר בתקופה הארוכה ביותר הידועה מאז שהחלו לפעול. מומחים מעריכים כי ייתכן שמדובר במתקפת סייבר שהובילה להפלתם.

ב-22 במארס הושבת אתר בשם שומוח אל איסלאם, ומאז הושבתו ארבעה אתרים נוספים. מנהלו של אתר נוסף, פחות מרכזי, כתב בפורום שלו כי "זירת המדיה עדה למתקפה אכזרית של הצלבנים ועוזריהם על טירות התקשורת הג'יהאדית". גם ויל מקנאטס, בכיר לשעבר במשרד החוץ האמריקאי, שמשמש חוקר באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון, אמר לעיתון כי זה נראה כאילו מדובר בתקיפה. לדבריו, אם זו היתה בעיה טכנית, היא כבר היתה מטופלת.

הפוסט מציין כי לא ברור אם אכן מדובר בתוצאה של מתקפת סייבר. כמו כן, אתרים אחרים נותרים פעילים. מקורות אמריקאים מסרו לעיתון כי לארה"ב לפחות, אין כל חלק במתקפה על האתרים.

מומחי אבטחה ומודיעין מתנגדים לעתים קרובות לתקיפה והפלה של פורומים כאלה. זאת מאחר שבאותה מידה שהם משמשים לגיוס פעילים, הם משמשים גם כמקורות מודיעין לגופים במערב. אולם, מומחים אמרו לפוסט כי תקיפה כזו מסייעת לזרוע בלבול בקרב הפעילים הזוטרים של הארגון שלא יודעים למי להאמין. "החיים בלי שומוח ופידה הם בלתי נסבלים", ציטט העיתון גולש בפורום אחר. "הם הענקים התומכים בתשתית לתאים הלוחמים בעיראק, תימן וסומליה".

איימן א-זוואהירי, מנהיג אל-קאעדה בקלטת שפרסם הארגון לציון עשור לאסון התאומיםצילום: רויטרס

הפורומים הללו משמשים את אל קאעדה לתקשורת בין פעילים וכאמצעי גיוס פעילים נוספים. עם זאת, על פי מחקר שפרסם לאחרונה פרופסור גבי וימן מאוניברסיטת חיפה הפורומים הללו כבר לא לבד. "כיום כ-90% מהפעילות של ארגוני הטרור ברשת נעשית במדיה החברתית. השימוש בכלים אלה מאפשר לארגוני הטרור להיות פעילים ואקטיביים בגיוס חברים חדשים, כשהם לא מוגבלים עוד למיקום גיאוגרפי", אמר עם פרסום המחקר בתחילת השנה. בכך נכללים אתרים כמו יוטיוב, פייסבוק, וגם חדרי צ'טים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ