סערה בבריטניה: המשטרה תוכל לעקוב אחר מיילים וטלפונים

על פי הצעת חוק חדשה שמגבשים השרים יאפשרו התקנות לגורמי ביטחון לברר מי מדבר עם מי ומתי התקיימו השיחות. תוכן המסרים והשיחות לא ייחשף

רוברט בות', גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוברט בות', גרדיאן

שרים בממשלת בריטניה מגבשים חוק חדש שיאפשר למשטרה ולשירותי המודיעין להרחיב את המעקב אחר דוא"ל ותקשורת אלקטרונית של אזרחי המדינה, כך לפי משרד הפנים. אם יתקבלו, יאפשרו התקנות לגורמי ביטחון לברר מי מדבר עם מי ומתי בדיוק התקיימו השיחות, אם כי לא תינתן רשות לחשוף את תוכן המסרים והשיחות.

בשנת 2009 ניסתה ממשלת הלייבור להעביר תקנות דומות להקמת מאגר מידע מרכזי שיתחקה אחר כל שיחות הטלפון, המסרונים, הודעות דוא"ל ושימוש באינטרנט, אבל נדחתה. הצעות הקואליציה, שיוצגו ככל הנראה בנאומה של המלכה ב-9 במאי, מתמקדות באיסוף נתונים בידי ספקים של שירותי אינטרנט ומתן הרשאה לשירותי הביטחון של המדינה לבחון אותם. "בנסיבות מסוימות חיוני שהמשטרה ושירותי הביטחון יוכלו לקבל נתונים מחברות תקשורת כדי לחקור פשעים חמורים ומעשי טרור ולהגן בכך על הציבור", אמר דובר משרד הפנים. הוא ציין שההצעות יועברו "ברגע שלוח הזמנים של הפרלמנט יאפשר זאת".

פעילי זכויות אדם מתחו ביקורת חריפה על חידוש היוזמה, והביעו חשש שהיא תפגע בפרטיותם של אזרחי בריטניה שומרי חוק. "לא חשוב מי נמצא בשלטון, תאוות החיטוט של שירותי הביטחון אינה יודעת שובעה", אמרה איזבלה סנקיי, מארגון "ליברטי".

ספקי אינטרנט בבריטניה הביעו חשש מהיוזמה, ומכך שלקוחותיהם לא יהיו מוכנים להשלים עם איסוף נתוניהם האישיים. הם גם תהו ביחס לעלות הפעלת המערכת האמורה לאפשר להתחקות אחר נתונים שיחשפו את שם השולח, הנמען ואת שעת העברת המסרים. "לא ניתן עדיין לקבוע את עלות המערכת, ויש גם להתייחס לטיעונים המוסריים והחוקיים", אמר נציג של אחת הספקיות.

חברת פרלמנט מהמפלגה השמרנית, מעריכה שהצעת החוק תיתקל בהתנגדות בפרלמנט. "אני משוכנעת שיופעל לחץ רב בדיון על ההצעות, בדרישה להגן על פרטיותם של האזרחים", אמרה מרגוט ג'יימס.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ