עודד ירון

מתי בפעם האחרונה למדתם משהו חדש באינטרנט? כמובן, חוץ ממיליון ואחת התנוחות השונות שחתולים יכולים להיגע אליהן. האמת היא שכמעט כולנו נהנים בעיקר מאותה גלישה בביצה המקומית שלנו, ובכלל לא בטוח שאנחנו מנסים לנצל (או שיש לנו את הזמן) את תועפות הידע שמוגש ברשת מאינספור מוסדות אקדמיים. הנה רק כמה דוגמאות למקומות בהם הידע מחכה שתקטפו אותו:

אקדמיית חאן (או קהאן לפי האתר העברי)

פרויקט מעורר התפעמות זה נוסד בידי סלמאן חאן, שהחל להעלות סרטונים ליוטיוב כדי לעזור לבת דודתו. כיום כשש שנים לאחר מכן אקדמיית חאן מונה אלפים של סרטונים בנושאים מגוונים - ממתימטיקה ופיזיקה עד כלכלה והיסטוריה.

מתנדבים מתרגמים את הסרטונים לשפות שונות, וכיום קיים גם אתר בעברית, שמציע כמעט 140 סרטונים מתורגמים, לעת עתה רק בתחומים מתימטיים.

khanacademy.org

אקדמיית חאן בעברית

לאפליקציה לאייפד

ראיון עם סלמן חאן במגזין TheMarker

האוניברסיטה הפתוחה

סטודנטים באוניברסיטה הפתוחה ודאי זוכרים את המקראות שלהם בלי יותר מדי חיבה, אבל כמו כל סטודנט גם הם יודעים שהחומר יכול להפוך מרתק, אם הם בדיוק צריכים ללמוד למבחן אחר. מי שרוצה לגלות בעצמו יכול לגשת לאתר פא"ר (פתיחת אוצרות רוח) של האוניברסיטה, להירשם ולהוריד עשרות ספרי הלימוד, חלקם גם כספר קולי. עם זאת, בחלק גדול מהקורסים הספרים עדיין לא מוצעים להורדה, והם מציעים לינקים למאמרים ואתרים בהם ניתן למצוא חומרי לימוד קשורים.

פתיחת אוצרות רוח

MIT: והיתר חור מול חור

גם המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) חבר בקונסורציום Open Courseware, והאמת שהיה לי זיכרון מצוין מהקורסים שהורדתי ממנו לפני שנים. כמובן שאני לא זוכר שום דבר מהחומר שניסיתי להקשיב לו באייפוד אבל החוויה זכורה לי כנחמדה מאוד, והתחושה שנותרה לי היתה של אתר מלא עד להתפוצץ בקורסים מעניינים.

אבל, כעת כשחזרתי לאתר ועברתי על מדגם של קורסים, נראה היה שגם שם רבים החורים. כל קורס יכול להציע חומרים רבים, מסרטוני הרצאות, דרך רשימות המרצה, מטלות, עם פתרון או בלי, ועוד. אבל, כאמור ברבים מהקורסים המידע חלקי בלבד עד לא קיים. באחד המקרים ניסיתי לבדוק

את מסמכי ההרצאה של המרצה בקורס ביולוגי כלשהו וגיליתי ניירות כתובים בכתב יד ומלאים בעיקר באיורים. ועדיין, עם קצת (טוב נו, לפעמים צריך הרבה) מזל תוכלו ליפול על קורסים מעניינים ועמוסים בתוכן.

לקורסים הפתוחים של MIT

ולא פחות חשוב MIT מציעה גם אפליציה של ה-Open Courseware. למרבה הצער היא מיועדת רק לאייפון

ייל: הרצאות וידיאו מלאות

גם אוניברסיטת ייל מציעה שורה מכובדת של קורסים. הפעם הרשימה החיצונית נראית אמנם פחות מרשימה, אבל בכניסה לקורסים עצמם, שאין צורך בקישוש חלקי, וכל אחד מהם כולל סרטוני וידיאו של כל ההרצאות.

גם אוניברסיטת ברקלי מציעה היצע מרשים של סרטוני הרצאות. אם כי חלקם ברזולוציה נמוכה יחסית, מה שלא בהכרח יקל על הצפייה בהם. בחלק מהמקרים ניתן להוריד את האודיו.

השיעורים של אפל

אבל שני הריכוזים הגדולים ביותר של הרצאות אקדמיות פתוחות לציבור נמצאים במקומות שמוכרים לכולנו: יוטיוב של גוגל ו-iTunes של אפל.

בחנות iTunes של אפל של החברה צריך פשוט לגשת ל-iTunes U בתוך החננות (שבתוך התוכנה), ושם תוכלו למצוא קורסים שלמים והרצאות יחידות, בין אם באודיו, בווידיאו או בחומרים שונים נוספים.

בנוסף ניתן להוריד אפליקציית iTunes U מה-App Store.

לא רק חתולים

גם יוטיוב אוצרת בתוכה אלפי רבים של סרטי הרצאות, בין היתר גם של ייל, ברקלי, אקדמיית חאן ועוד רבות נוספות. לשם כך יש לגשת ל-youtube.com/edu. שם תוכלו לבחור בין השכלה אקדמית, קורסים לתיכון ובית הספר היסודי (כמובן שהרוב המכריע באנגלית) ו"שיעורים לחיים". ישנן גם הרצאות יחידות רבות, כמו ההרצאות של TED Education ואחרות. בנוסף, ניתן לחפש לפי תחום, לפי מוסד ולפי קורסים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ