דפוס פעולה מקוון

האתרים שיחסכו לסטודנטים בעלויות ההדפסה

סטודנטים מוציאים כמה מאות שקלים מדי שנה בהדפסות דרך הזכיינים שמציעים המוסדות. הרשת מציעה כמה אלטרנטיבות שיכולות להוזיל העלויות עד 7.77 אג' לעמוד

תמיר כהן
תמיר כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמיר כהן
תמיר כהן

עם תחילת הסמסטר השני במוסדות להשכלה גבוהה, סטודנטים רבים מרגישים את ההוצאות תופחות מדי שבוע כאשר הם נדרשים להדפיס עשרות ואף מאות דפים מדי שבוע – סכומים המצטברים לעד כמה מאות שקלים מדי שנה. בתקופה האחרונה עלו לרשת כמה מיזמים יצירתיים שהצליחו להוזיל את המחירים בצורה משמעותית. מעבר לחיסכון הכספי, המיזמים חוסכים לסטודנטים זמן יקר בעמידה בתור וחלקם אף ידידותיים לסביבה – כמה שהדפסות מאות עותקים יכולות להיות כאלה. הנה הבולטים שבהם.

מערכת עותקים

המערכת מאפשרת לסטודנטים להדפיס מסמכים תוך שימוש ברשת חברתית שמאפשרת להם לשתף את ההדפסות שלהם עם סטודנטים אחרים, ואף להרוויח מכך שחבריהם ידפיסו את החומרים שהם שיתפו. הסטודנטים מעלים את המסמכים לאתר, מגדירים את אופי ההדפסה ורמת הגימור המבוקשת, משלמים בסליקה מקוונת ומקבלים את המסמכים המודפסים למשרדי אגודת הסטודנטים או במשלוח הביתה. זכויות היוצרים על הקובץ המועלה נשארות בידי כותב המסמך ורק לחברי הקבוצה תהיה היכולת לשלוח אותו להדפסה.

כאשר הסטודנט מעלה מסמך ורוצה להדפיסו הוא בוחר את הגדרות ההדפסה: מספר עמודים, דו צדדי או צד אחד, שחור-לבן/צבעוני, גודל העמוד ואם הוא זקוק לכריכה. יתרון חשוב הוא באפשרות להדפיס על נייר ממוחזר – על אף שההדפסה על סוג נייר כזה מייקרת את העלויות כמעט פי שניים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות

המודל מאפשר למערכת לגבות 7.77 אגורות על הדפסת עמוד A4 שחור לבן בהדפסה דו צדדית (משמע, 15.54 אג' לדף) ו-9.99 אג' להדפסה על צד אחד של הדף. מהמחירים הזולים ביותר בשוק ההדפסות לסטודנטים. על פי הנתונים שסיפקו אנשי מערכת "עותקים", בפיילוט שהתקיים באוניברסיטה העברית בסמסטר ב' בשנה שעברה הצליחה המערכת לחסוך כ-65% בהוצאות הדפוס של הסטודנטים במוסד. כרגע המערכת היא ספקית ההדפסות של אגודות הסטודנטים באוניברסיטה העברית ובמוסד האוניברסיטאי באריאל, והיא פתוחה לשימוש כל הסטודנטים בארץ.

קופימדיה

חברת קופימדיה היא זכיינית שירותי ההדפסות במכללת ספיר ובאוניברסיטת בן גוריון ובכמה מוסדות אקדמיים נוספים. בקופימדיה פועל המיזם המקוון Studenteam.com שמטרתו צמצום התורים והשהות הארוכה בחדר הקטן והצפוף שהוקדש לחברה בתוך הקמפוס עצמו. כדי למשוך סטודנטים להשתמש בפלטפורמה, מחירי ההדפסה הוזלו משמעותית (בספיר מחיר ההדפסה לחברי אגודת הסטודנטים עמד על 15 אג' ואילו למי שאינו חבר אגודה – 20 אג'; בבן גוריון 10 אג' לחברי אגודה ו-15 למי שלא). בהדפסה דרך האתר, כל סטודנט חבר אגודה ישלם 8 אגורות בלבד.

המערכת שמציעה הקופימדיה פשוטה מאוד: הסטודנט מעלה את הקובץ אותו הוא רוצה להדפיס, מציין את אופי ההדפסה (מספרי עמודים, צבע, סוג נייר, דו צדדי או דף אחד וכו') ושולח להדפסה. כשהקובץ יודפס הוא יקבל מסרון (SMS) ויגיע לסניף במוסד האקדמי בו הוא לומד, ישלם וייקח את ערימת הדפים המודפסת. מבירור עם גורמים באגודות הסטודנטים עולה כי לא רבים משתמשים בפלטפורמה הקלה והחסכונית ומעדיפים להדפיס בדרך הפשוטה והישנה – ככל הנראה בגלל החשש הישראלי מפני רכישות ברשת.

חברת פייפר-ג'ט מדיה

בכמה מוסדות אקדמיים לקחו את הרעיון העסקי צעד אחד קדימה (או כמה אחורה) ומציעים לסטודנטים הדפסת מאות עותקים בחינם תמורת האפשרות שבכל עמוד רביעי תודפס פרסומת. הרעיון הוא שככל שיותר סטודנטים ממוסד מסוים נרשמים לשירות כך הם (חברי האגודה בלבד) נחשפים ליותר מפרסמים והם זכאים להדפיס יותר עמודים בחינם. כך יוצא שבעצם מי שמממן את ההדפסות הם המפרסמים שמקווים לקבל פילוח מדויק יותר של קהל היעד הסטודנטיאלי.

במסגרת הפרויקט, הוצבה מדפסת או כמה מדפסות ייעודית בכל מוסד ואחרי שהסטודנט נרשם לאתר, ממלא את פרטיו האישיים (כדי להתאים לו תוכן פרסומי) הוא מעלה את הקובץ אותו הוא יכול להדפיס במדפסת שמוצבת במוסד האקדמי שלו. על פי הפרסום באתר, המיזם פועל באוניברסיטת תל אביב, במרכז האקדמי פרס, באוניברסיטת בן גוריון ובמכללת ספיר.

אתרים מקוונים של בתי דפוס

בשנים האחרונות בתי דפוס רבים השיקו מערכת מקוונת להדפסות. המערכות אמנם לא פונות ישירות לסטודנטים אך רבות מהן מציעות הטבות לסטודנטים (בעיקר לקראת תקופות מבחנים). דרך האתרים השונים, הסטודנט יכול להעלות את המסמך, לשלם אונליין לפי מספר העמודים, לשלוח להדפסה ולקבל במשלוח. מחירי ההדפסות משתנים מבית דפוס לבית דפוס ותלויים בכמות העותקים ובמספר העמודים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ