בו גו קאילאי: שינוי קטן, עם משמעות גדולה

בעוד הצנזורים מוחקים במרץ, הגולשים בסין תוהים מדוע שונה שם אשתו של בו שילאי, בכיר המפלגה הקומוניסטית שסר חינו: האם זה כדי לוודא שאיש לא ישכח את הקשר בין האשה החשודה ברצח לבינו?

קובי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי לוי

אם מישהו היה זקוק להוכחה נוספת ששנת 2012 צפויה להיות אחת הסוערות והמרתקות בפוליטיקה הסינית בעידן המודרני, הרי שהסיקור התקשורתי של אירועי הימים האחרונים והמהומה שהם מעוררים ברשתות החברתיות במדינה מספקים אותה ובגדול. אחרי שהודח לפני כחודש מתפקידו כמזכיר המפלגה הקומוניסטית בעיר צ'ונגצ'ינג וממושבו בפוליטביורו, שוגרה במהדורות החדשות ששודרו שלשום (שלישי) בערב פצצה נוספת – בו שילאי סולק מכל תפקידיו הרשמיים ונפתחה נגדו חקירה בגין "הפרה חמורה של המשמעת המפלגתית". הרעש שהתעורר סביבו ברשתות החברתיות הוביל, על פי דיווח שהתפרסם היום (חמישי), לסגירה של 42 אתרי אינטרנט ומחיקה של יותר מ-210 אלף פוסטים ברשת מאז אמצע חודש מארס בניסיון לסכל "שמועות".

אבל זה עוד כלום. בתזמון מושלם ולא מקרי כמובן התפרסמו לצד ידיעה זו שתי ידיעות נוספות. באחת מדווח על חידוש החקירה בעניין מותו של איש העסקים הבריטי ניל הייווד שגופתו נמצאה בצ'ונגצ'ינג באמצע נובמבר. באחרת, שהיא גולת הכותרת, מדווח על מעצרם של גו קאילאי, רעייתו של בו, ושל ג'אנג סיאוג'ו'ן, עובד במשק הבית של המשפחה, בחשד למעורבות ברצח הבריטי, שסכסוך עסקי התגלע לכאורה בינו לבין אשת בו ובנו. מעורבותם לכאורה של רעיית בו ועובד משק הבית ברצח הייווד התבררה במהלך חקירתו של וואנג ליג'ו'ן, מפקד משטרת צ'ונגצ'ינג לשעבר, שביקר בתחילת פברואר בקונסוליה האמריקנית בעיר צ'נגדו, ועל פי המדווח הגיש בקשה למקלט מדיני שנענתה בסירוב, ובעקבות זאת נעצר.

הנושא אינו יורד מן הכותרות הראשיות מאתמול, ובכל כמה שעות מתפרסם עוד מאמר מערכת שמסביר לציבור את עמדת הזרם המרכזי בהנהגת המפלגה הקומוניסטית שמובילים הנשיא הו ג'ינטאו וראש הממשלה וון ג'יאבאו. המאמרים מספרים על הנחישות והאחדות בשורות המפלגה, ומדגישים חזור והדגש שאיש אינו עומד מעל החוק, טיעון המופנה לאוזני רבים בסין המתוסכלים מהיחס המועדף והעלמת העין שזוכים להם מקושרים ומקורבים למיניהם. במאמר המערכת מלא הפאתוס מאת ביטאון המפלגה "יומון העם" שתפס הבוקר (חמישי) את כל הכותרות הראשיות באתרי החדשות, בעיתונים הארציים והמקומיים ובפורטלים המקוונים, מרבות להופיע המלים שמייצגות יותר מכול את הקו המרכזי של המפלגה ב-30 השנים האחרונות: המילה "פיתוח" מופיעה לא פחות מ-18 פעמים, "רפורמה" 11 פעמים ו"יציבות" 9 פעמים.

אולם הפרטים הקטנים המופיעים בדיווחים בימים האחרונים לא פחות מעניינים מהמלים הגדולות. כל מי שמעורה בתרבות המקומית לא היה יכול להיות שלא להבחין בפרט מוזר בדיווח הרשמי על מעצר רעיית בו. נשים סיניות אינן מחליפות את שם משפחתן עם נישואיהן, ובסין העממית אף אין מקובל להוסיף את שם משפחת הבעל לפני שם האישה, נוהג הקיים במידה חלקית במקומות אחרים בעולם הסיני כמו טייוואן, הונג קונג וסינגפור. ובכל זאת, בכל הדיווחים מהימים האחרונים כונתה החשודה ברצח בשם "בו גו קאילאי". הדבר מתמיה עוד יותר נוכח העובדה שבדיווחים קודמים על אודותיה הוזכרה אשת בו תמיד בשמה הרגיל – גו קאילאי, ומעולם לא נוסף לה שם המשפחה של בעלה. בכתבות בנושאים פוליטיים רגישים כל כך שום פרט אינו מקרי כמובן, וכל מילה מוכתבת מגבוה.

בו שילאיצילום: רויטרס

פרט זה לא נעלם מעיניהם של הגולשים הסינים, שלא מפסיקים לצייץ על פרשיית בו בשירותי המיקרו-בלוגים השונים במדינה, תחת עיניהם הפקוחות של הצנזורים שנאלצים לעבוד שעות נוספות ולמחוק כמעט כל ציוץ הקשור לבו ולמשפחתו. באתרים שכל כולם מוקדשים לתיעוד פוסטים שנמחקים משירותי המיקרו-בלוג הסיניים אפשר למצוא הד רחב לתהייה הזו. "גו קאילאי הפכה לבו גו קאילאי בדיווח הרשמי," כותב העיתונאי שו' יילונג בפוסט שהוסר אתמול מחשבונו בשירות המיקרו-בלוג של סינה, "אם כך מציגים אותה בדיווח הרשמי, השם הזה בטח שונה כבר גם בתעודת הזהות שלה. המסורת הזו של הוספת שם המשפחה של הבעל אמנם אינה אסורה בתקשורת הרשמית, אבל היא כבר לא מקובלת בתרבות שלנו, ונהוג לראות בה שארית משוקצת מהתקופה הפיאודלית. מאז שנת 49, בסין גופא כמעט אף פעם לא מוסיפים את שם המשפחה של הבעל, הן בשימוש רשמי והן בשימוש עממי. לשינוי השם של גו קאילאי יש משמעות מרחיקת לכת."

מה המשמעות מרחיקת הלכת? את התשובה אפשר למצוא ברשתות החברתיות ובאתרים ובבלוגים של קבוצות אופוזיציה סיניות. העיתונאי ג'יאנג ווייפינג הגולה בקנדה, שריצה עונש מאסר אחרי שחשף לפני יותר מעשר שנים פרשיות שחיתות שבהן הייתה מעורבת לכאורה משפחת בו עוד בהיותו מזכיר המפלגה בעיר דאליין, מספר למשל שאשתו של בו מחזיקה בתעודת זהות הונג קונגית וברישיון עבודה סינגפורי, ושם היא נוהגת להוסיף את שם המשפחה של בעלה כדי לנפנף בקשריה המשפחתיים ולהזכיר מי הגבר המצליח שהיא עומדת מאחוריו. התוספת החריגה בדיווח הרשמי של רשתות החדשות הסיניות נועדה אפוא להבאיש את ריחה של גו, להבליט את היותה נטע זר בסין ולנכר אותה מהציבור.

"במדינה הזו בכל פעם שגבר עושה משהו רע מפילים את זה על האישה," צייצה כוכבת הטלוויזיה הסינית-אמריקנית חונג חואנג בחשבון שלה בשירות המיקרו-בלוג של סינה, תוך שהיא משגרת רמז עבה במיוחד לאישה מושמצת אחרת בהיסטוריה הסינית הלא כל כך רחוקה, הלוא היא ג'יאנג צ'ינג, אשת היו"ר מאו דזה-דונג. רוב זוועות מהפכת התרבות הוטל על כתפי ג'יאנג צ'ינג אחרי מות בעלה. אולם שלא כמו התקשורת המערבית שנהגה לכנות את ג'יאנג צ'ינג "גברת מאו", בתוך סין מעולם לא צירפו את שם המשפחה מאו לשמה של ג'יאנג צ'ינג, ובכך נוצרה – גם אם לא במודע – הפרדה בין מעשי השניים. במקרה של בו, צירוף שם משפחתו לשם של רעייתו, קושר את שניהם למעשים שלה ומכתים עוד יותר שמו של המנהיג הכריזמטי המודח. "בו גו קאילאי – הפעם הראשונה מאז השחרור [עליית הקומוניזם] שאישה משתמשת בשם המשפחה של בעלה," הוסיפה וכתבה חונג בחשבון שלה. המשמעות ברורה.

פרשת בו שילאי ממחישה את עוצמת הקרע בהנהגת המפלגה הקומוניסטית הסינית שניצבת על פרשת דרכים. היטיב לתאר זאת חאן חאן, נהג מרוצים מצליח, מחבר רבי מכר, דוגמן, בלוגר ובעצם מה לא, בפוסט שהעלה אתמול בצהרים. מבלי להזכיר ולו במילה את בו שילאי, חאן חאן מספר באריכות כיצד חתכה אותו פעם מכונית בעלת לוחית זיהוי המקושרת למפלגה בכביש מהיר בבייג'ינג, ומתאר את תסכולו מחוסר האונים של כולם אל מול "בעלי הפריווילגיות" שעושים בסין כבתוך שלהם. "האמת שלכל מה שכתבתי כאן אין שום משמעות," חותם חאן חאן את הפוסט שלו, "סתם נזכרתי במה שקרה לי פעם בבייג'ינג, ועכשיו אני רואה חדשות, אז שרבטתי פה כמה מלים. כל קדמה או נסיגה שאנחנו רואים לנגד עינינו היא בדרך כלל תולדה של מאבקים שמנהלים בעלי פריווילגיות אלה עם אלה. הפעם נפל אחד מהם, אולי באמת המדינה תתקדם, אבל מה יהיה אם בפעם הבאה ייפול במקרה הבנאדם הלא נכון?"

קרע מעין זה, שמטלטל בימים האלה את ההנהגה הסינית, לא נחשף לעיני הציבור מאז המחצית השנייה של שנות ה-80, ולבסוף התפוצץ באירועים בכיכר טיינאנמן. הפעם, להבדיל, ההנהגה הסינית ניצבת בפני אתגר נוסף – זרם המידע הבלתי פוסק שהסינים חשופים אליו בשל האינטרנט והחדירה של הרשתות החברתיות למרות הניסיון המתמיד לרסן אותן.

בו שילאי נמנה עם "דור הנסיכים", בני המייסדים של המפלגה הקומוניסטית הסינית, שרבים מהם צפויים לתפוס עמדות מפתח בהנהגה בסבב החילופים הממשמש ובא. בו הפופוליסט, שהרבה לדבר ולפעול למען השבת הערכים האדומים הישנים והטובים, זכה אמנם לאהדה רחבה בקרב רבים שאינם מוצאים את מקומם בסדר הקיים ושחשים שהחברה הסינית איבדה את הסולידריות שאפיינה אותה בעבר, אך מנגד עורר בעתה בשורות מי שזוועות מהפכת התרבות שפרצה בדיוק בשם השבת אותם ערכים עדיין מהדהדות במוחם. אולם בראש ובראשונה, הפופולריות הגואה של בו שופע הכריזמה איימה על נציגי הסדר הקיים, ממשיכי דרכו של הרפורמאטור הגדול דנג שיאופינג, שעושים ככל יכולתם כדי לשמר את הקו שהתווה דנג לפני 30 שנה לקראת חילופי ההנהגה בסוף השנה הנוכחית.

לא בכדי הזהיר ראש הממשלה וון ג'יאבאו יום לפני הדחת בו מתפקידו כמזכיר המפלגה בצ'ונגצ'ינג לפני כחודש כי מהפכת התרבות עלולה לחזור על עצמה, תוך שהוא פורט על נימים רגישים במיוחד אצל שומעיו. נותר רק לראות אם הנשיא המיועד שי ג'ינפינג, בן לדור הנסיכים בעצמו, אכן ימשיך את הקו שמוביל המחנה שהדיח את בו, ואם ההנהגה הסינית תצליח להפגין יציבות לא רק מעל דפי העיתון.


קובי לוי מתגורר בעיר נינגבו שבסין, ועוסק בשירותי מחקר וייעוץ הקשורים בסין ובסינית. בעבר עבד בתקשורת המקומית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ