איאן כץ, גרדיאן

"כוחות חזקים מאוד חברו לפעול נגד האינטרנט הפתוח מכל הצדדים ומסביב לעולם. אני יותר מודאג משהייתי בעבר, זה מפחיד", כך אומר סרגיי ברין , שייסד את חברת גוגל עם לארי פייג', לגרדיאן. ברין טוען כי האיום המרכזי לחופש הרשת מגיע משילוב של ממשלות, שמנסות לשלוט על הגישה של אזרחיהן לתקשור, תעשיית מוסיקה שנלחמת בפיראטיות והעלייה של "גנים סגורים" כמו אלה של פייסבוק ואפל, ששולטות ביד רמה בתוכנות להן הן מתירות לפעול בפלטפורמות משלהן.

פייג' אמר כי לפני חמש שנים הוא לא האמין כי סין או כל מדינה אחרת תוכל להגביל את האינטרנט, אבל המציאות הוכיחה שהוא טעה: "אני חשבתי שאין שום דרך להחזיר את השד לבקבוק, אבל נראה שבתחומים מסוימים הוא הוחזר לשם". ברין סיפר שהוא לא הופתע מהיעילות של הסינים לצנזר תכנים. לדבריו, "אני יותר מופתע מהקבלה של זה. האמנתי שאנשים יהיו יותר מרדניים".

למרות שהוא מודאג ביותר מהצנזורה שמטילות מדינות טוטליטריות דוגמת סין, סעודיה ואיראן, הוא הביע דאגה גם מהמדיניות של מתחרות כמו אפל ופייסבוק, שמפעילות פלטפורמות סגורות, מה שלדבריו עלו להביא לפיצול של האינטרנט. "יש הרבה מה להפסיד. לדוגמה כל המידע באפליקציות, המידע הזה לא זמין למנועי חיפוש. אתה לא יכול לחפש בו".

הביקורת של ברין על פייסבוק, המתקרבת להערכת שווי של 100 מיליארד דולר, צפויה ודאי להיות שנויה במחלוקת. המתחרה של גוגל זכתה לגידול אדיר עם יותר מ-800 מיליון משתמשים ברחבי העולם, ומחצית ממשתמשי המחשבים בארה"ב. ברין אמר כי הוא ושותפו לארי פייג', כיום מנכ"ל החברה, לא היו מסוגלים להקים את גוגל אם האינטרנט היה נשלט בשעתו בידי פייסבוק.

סרגיי בריןצילום: בלומברג

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"אתה חייב לשחק על פי הכללים שלהם, זה מאוד מגביל אותך. הצלחנו לפתח מנוע חיפוש בגלל שהרשת היתה פתוחה. כשיש לך יותר מדי חוקים זה חונק את החדשנות". ברין מתח ביקורת גם על הקשיים שמערימה פייסבוק על מי שרוצה להעביר מידע לשירותים אחרים. "פייסבוק שואבת אנשי קשר מאנשים עם חשבון ג'ימייל זה שנים", טען.

את המילים הקשות ביותר ייחד לתעשיית הבידור, שלדבריו יורה לעצמה ברגל, על ידי הפעילות הנמרצת למען חסימת אתרים המציעים תוכן פיראטי. לדבריו, חוקי הצנזורה, כדוגמת SOPA ו-PIPA אותם קידמו הוליווד ותעשיית המוסיקה, היו מובילים לכך שארה"ב היתה משתמשת באותה גישה וטכנולוגיה שמובילה לביקורת כה קשה נגד סין ואיראן. תעשיית הבידור לא מצליחה להבין שאנשים ימשיכו להוריד תוכן פיראטי כל עוד נוח יותר להשיג אותו מאשר תוכן תגיטימי.

"לא ניסיתי את זה הרבה שנים, אבל כשאתה מגיע לאתר פיראטי, אתה בוחר מה שאתה רוצה, מוריד את זה למכשיר שאתה בוחר וזה פשוט עובד - אתה לא צריך לקפוץ דרך כל החישוקים. החומות שנבנו מרתיעות אנשים מקנייה".

ברין הודה כי יש אנשים החוששים מכמות המידע שנמצא בהישג ידה של ממשלת ארה"ב - מפני שהוא נמצא בשרתים של גוגל. הוא אמר שהחברה נדרשת למסור מידע מדי פעם, ולעתים היא מנועה להודיע על כך למשתמשים. "אנחנו נלחמים הרבה. הצלחנו לדחות הרבה מהבקשות. אנחנו עושים כל שביכולתנו כדי להגן על המידע. אם יכולנו לנופף במטה קסמים ולא להיות כפופים לחוק האמריקאי זה היה נהדר. אם היתה סמכות שיפוטית קסומה שכום בעולם היו סומכים עליה זה היה נהדר. אנחנו עושים זאת בדרך הטובה ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ