המשטר הסיני לא יכול לנצח את האינטרנט

צנזורה היא הדרך להגיד המילה האחרונה שייכת לי, כותב האמן ומתנגד המשטר הסיני, אבל באינטרנט המילה האחרונה תמיד תהיה שייכת לעם

איי ויי ויי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איי ויי ויי, גרדיאן

היו"ר מאו צה טונג נהג לומר "כקומוניסטים אנחנו משיגים שליטה בכוח הנשק ושומרים על השליטה בכוח העט". ניתן לראות בתעמולה ובשליטה האידיאולוגית כמשימה החשובה ביותר של חברה טוטליטרית. לפני האינטרנט, כולם נהגו לצפות בטלוויזיה או לקרוא את יומון העם. הם קראו בקפידה בין השורות כדי להבין מה באמת קרה. עכשיו המצב שונה מאוד. העיתונים מנסים לדבר על דברים, אבל אפילו לפני שהם מופיעים כולם כבר מדברים עליהם באינטרנט.

אני חושב שהמהפכה של מיכאיל גורבצ'וב ברוסיה, הגלאסנוסט, היתה יותר חשובה. פתיחות ושקיפות הן הדרך היחידה להגביל כוחות אפלים. לאזרחי סין מעולם לא היתה הזכות להביע את דעותיהם בחופשיות; בחוקה נטען שזה אפשרי, אבל בעולם האמיתי זה יותר מסוכן. במערב אנשים חושבים שזו זכות שנולדים איתה. פה זו זכות שניתנת בידי הממשלה. והיא זכות שלא באמת מיושמת.

למרות שהיו לנו רפורמות וסין נפתחה, לא מדובר בפתיחות: הכוונה היתה פתיחת דלת למערב. הדבר נבע יותר מטעמים פרקטיים מאשר אידיאלוגיים. אף אחד - אפילו לא במערב - יכול היה לחזות שלאינטרנט יהיה תפקיד כה חשוב בחופש הביטוי ושהמדיה החברתית תוכל להתפתח באופן שבו התפתחה. הם רק הבינו שאלה אמצעי תקשורת יעילים, מהירים ורבי עוצמה יותר.

אבל מאז שקיבלנו את הרשת ויכולנו לכתוב בלוגים - ועכשיו מיקרובלוגים - אנשים החלו לחלוק רעיונות, ואווירה חדשה של חופש החלה לעלות. כמובן שזה נע בין פוסטים מטופשים על מה שאכלת לארוחת בוקר לדיונים רציניים על החדשות, אבל בכל מקרה אנשים לומדים על זכויותיהם. זהו רגע ייחודי ויחשוב. אנשים החלו להרגיש את הרוח. האינטרנט הוא ארץ פראית עם משחקים משלה, שפות ומחוות שדרכן אנחנו מתחילים לחלוק רגשות משותפים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

אבל הממשלה לא מסוגלת לוותר על השליטה. היא חוסמת פלטפורמות אינטרנטיות מרכזיות - כמו טוויטר ופייסבוק - מפני שהיא מפחדת מדיון חופשי. והיא מוחקת מידע. למחשב של הממשלה הסינית יש כפתור אחד: Delete.

אבל צנזורה אינה עובדת לבדה. כפי שמאו אמר, זה השילוב בין העט לרובה. הם יכולים לבוא לביתך בחצות ולקחת אותך. הם יכולים לשים ברדס שחור על פניך, לקחת אותך למקום סודי ולחקור אותך, בניסיון לגרום לך להפסיק את הפעילות שלך. הם מאיימים על אנשים, על המשפחה שלך, באומרם: "הילדים שלך לא ימצאו עבודה".

אבל, בה בעת הממשלה מדברת על דרכים להפוך את התרבות הלאומית חזקה ויצירתית יותר. כמובן, אם מישהו מעולם לא החזיק בזכות לבחור את המידע שלו, להתחבר באופן חופשי לכל אידיאולוגיה, ולפתח אופי אינדיווידואלי עם תשוקה ודמיון - איך הוא יוכל להפוך יצירתי? זה נוגד את הטבע האנושי.

אם אתה מתנגד לכל ערך בסיסי של אינדיווידואליזם ומחשבה חופשית, והנכונות להסתכן ולעמוד בתוצאות, ולהחזיק בחוש אחריות - לאיזה מין יצירתיות אתה מצפה?

זה גורם למדינה לפגר אחרי שאר העולם בתחרות הצפויה בעשורים הקרובים. אתה לא יכול ליצור דורות שנועדו רק לעבוד בפסי הייצור של פוקסקון. כולם רוצים אייפון, אבל זה בלתי אפשרי ליצור אייפון בסין מפני שזה לא מוצר; זאת הבנה של הטבע האנושי.

אבל בלי צנזורה, אני חושב שאני אהיה הרבה פחות מעניין. הניסיון למצוא את האפשרויות בתוך המגבלות יכולים להפוך את החיים ליותר מעניינים. אני רואה פעמים רבות כיצד החתולים שלי שמים את הצעצועים שלהם באזורים מלאים במכשולים, והמשחק שלהם הופך מעניין ודרמטי.

צנזורה היא הדרך להגיד: "אני זה שיאמר את המילה האחרונה. לא משנה מה אתם תגידו, הסיכום שייך לי". אבל האינטרנט הוא כמו עץ צומח. המילה האחרונה תמיד תהיה שייכת לעם - אפילו אם למישהו יש קול מאוד חלש ושקט. הכוח של המדינה יתמוטט בגלל לחישה.

כשהייתי צעיר הייתי מרדן. גידלתי שיער ובדיוק לפני שעמדתי להסתפר, ההורים שלי אמרו: "לך תסתפר: השיער שלך ארוך מדי", אז חשבתי שאני אשאיר אותו עוד קצת, והוא הפך ארוך מאוד. דור שלם של צעירים מתנהג כך כעת - בניגוד לערכים של הוריהם, שרק רצו לשרוד ולעשות כסף.

זה אולי נראה שסין די מצליחה בצנזורה שלה, אבל היא רק מעלה את גובה המים. זה כמו לבנות סכר: כשהממשלה חושבת שיש עוד מים היא מגביהה אותו. אבל כל טיפת מים עדיין שם. הממשלה לא מבינה איך לשחרר את הלחץ. היא בונה לגובה כדי לשמר את שליטתה ולדחוק את הבעיה לדור הבא.

סין עדיין לא הגיעה לרגע של קריסת הסכר. זה גורם למדינות רבות אחרות להעריץ את הטכנולוגיה שלה ואת השיטות. אבל בטווח הארוך המנהיגים שלה חייבים להבין שהם לא יכולים לשלוט באינטרנט אלא אם הם יסגרו אותו - והם לא יכולים לחיות עם ההשלכות של זה. האינטרנט בלתי ניתן לשליטה. ואם אי אפשר לשלוט באינטרנט החופש ינצח. זה עד כדי כך פשוט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ