ניק הופקינס, גרדיאן

ארה"ב וסין מנהלות באופן חשאי "משחקי מלחמה" על רקע הזעם הגובר בוושינגטון על מתקפות סייבר על מדינות המערב, שמקורן בבייג'ין. בכירים בפנטגון ובמשרד החוץ האמריקאי, יחד עם מקביליהם הסינים, היו מעורבים בשני משחקי מלחמה בשנה שעברה, שנועדו למנוע הסלמה פתאומית ביחסי המדינות שתביא לעימות צבאי. משחק מלחמה נוסף צפוי להתקיים בחודש הבא.

אף על פי שהתרגילים המשותפים סייעו לאמריקאים לשחרר מעט מן התסכול ממה שנראה כמתקפות סייבר, ניסיונות ריגול וגניבה במימון ממשלתי סיני, בצד השני ממשיכים להיות חשדנים. "סין הגיעה למסקנה שיחסי הכוחות השתנו באופן שמיטיב עמה", אומר ג'ים לואיס, עמית מחקר בכיר במכון למחקרים אסטרטגיים ובינלאומיים בוושינגטון. "צבא סין עוין מאוד. הם רואים את ארה"ב כמטרה. הם מרגישים שיש הצדקה למעשים שלהם ושארה"ב נמצאת במגמת ירידה".

את משחקי המלחמה ארגן המכון למחקרים אסטרטגיים ובינלאומיים יחד עם המכון הסיני ליחסים בינלאומיים עכשוויים. כך יכלו נציגי הממשלות וסוכנויות המודיעין להתרועע באווירה פחות רשמית. המתרחש במשחקים אלו מכונה "דיפלומטיה בנתיב 1.5", וההנחה היא שזהו ניהול הקונפליקטים המשותף הקרוב ביותר שממשלות יכולות להשתתף בו ללא שיחות.

"אנשי משרדי החוץ וההגנה מתחילים כמשקיפים, ועם הזמן הופכים למשתתפים", אומר לואיס. "תהליך דומה קורה בצד הסיני, ובחסות מכוני המחקר הם מדברים בחופשיות יחסית".

מרכז לאבטחת סייבר של ממשלת ארה"ב באיידהוצילום: אי–פי

במשחק המלחמה הראשון, שני הצדדים נדרשו לתאר מה היו עושים תחת מתקפה של וירוס מחשב מתוחכם, כמו סטקסנט, ששיתק את תהליך ייצור הצנטריפוגות בתוכנית הגרעין של איראן. במשחק השני, הם התבקשו לתאר את תגובתם לידיעה שהצד השני הוא האחראי למתקפה. לדברי לואיס, "בשני המקרים ראינו דברים מדהימים. אבל המשחק השני היה פחות ידידותי".

לואיס הוסיף כי "הסינים מאוד פקחים. הם שולחים אנשים בעלי ידע רב. אנחנו מנסים לגרום להם לשנות את התנהגותם, אבל יש להם את הסיבות שלהם. הם חוו את האימפריאליזם ומאה של השפלה. הם חשים כקורבנות של אי צדק ואינם סומכים על ארה"ב. הם מאמינים שארה"ב שואפת לשמר את ההגמוניה וזה אתגר עבורם".

הצורך במפגשים מסוג זה גובר בחודשים האחרונים, בשעה שארה"ב ובריטניה הבהירו לסין שהן רואות בה אחראית לגניבות בשווי מיליארדי דולרים מיצרני נשק, משרדי ממשלה וחברות פרטיות. מומחים ליחסים בינלאומיים רואים בצעדי סין "הכנות לקרב", והמערב מאיים שההתנהלות לא תעבור ללא תגובה. בתקופה האחרונה גם הבהיר הצבא האמריקאי כי מוקד פעילותו עובר מאירופה והמזרח התיכון לאסיה, בניסיון להגן על האינטרסים של ארה"ב באזור.

עשו לנו לייק וקבלו את הכתבות המעניינות ביותר ישירות לפייסבוק

"מבין המדינות שמעורבות באופן פעיל בריגול אינטרנטי, סין היא היחידה שמהווה יריב צבאי אפשרי", אומר לואיס. "כוחות של ארה"ב וסין עשויים להיקלע לתקריות צבאיות אלימות בכל רגע נתון בשל חוסר הבנה, ואנו מנסים להבין את עמדות הצדדים כדי למנוע זאת". לואיס מעריך שוושינגטון נערכת לתקופה של אגרסיביות רבה יותר כלפי סין.

סין מכחישה נחרצות שהיא אחראית למתקפות סייבר על ארה"ב ועל מדינות מערביות אחרות. היא גם טוענת שהיא עצמה מותקפת. בשנה שעברה, טען הבטאון "צ'ינה דיילי", שמשקף את עמדות המפלגה הקומוניסטית, כי הניסיון לקשור בין סין למתקפות סייבר הוא "לא אחראי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ