עודד ירון

אפל, מיקרוסופט ואמזון הן המזהמות הגדולות ביותר מבין החברות הבולטות המפעילות מרכזי מחשוב ענן ענקיים, כך קובע דו"ח גרינפיס שהתפרסם היום. מנגד מציין הדו"ח כי בין החברות ה"ירוקות" נמצאות גוגל, יאהו ופייסבוק. חברות אלה "מתחילות להוביל את התעשייה בנתיב האנרגיה הנקייה, באמצעות התייעלות אנרגטית ושימוש באנרגיה נקייה ומתחדשת", נכתב בדו"ח.

הדוח שכותרתו "עד כמה נקי הענן שלך?" (לחצו לדו"ח המלא) בוחן 14 חברות ואת שרשראות אספקת החשמל שלהן, הכוללת למעלה מ-80 חוות ענק של שרתים. בגרינפיס הסבירו כי הם בחרו באותן 14 חברות מפני שהן הבולטות והמובילות בתחום, והן גם אלה אלו "שביכולתן, הן הכלכליות והן המסחריות, לשנות את דפוסתן ולהשפיע על תעשיית האינטרנט והמחשוב כולה". גרינפיס פתח בעצומה שמכוונת להשפיע על החברות הללו, ודרכן מקווה הארגון להשפיע גם על אחרות.

המדובר במרכזי נתונים אדירים בגודלם, שבגרינפיס מציינים שאת חלקם ניתן לראות מהחלל. הם מכילים אלפי מחשבים וצורכים חשמל בכמויות אדירות. צריכת החשמל של חלק מהם שווה לזו של 250,000 בתים באירופה. בגרינפיס מציינים כי אילו רשת האינטרנט הייתה מדינה, צריכת החשמל שלה הייתה מדורגת חמישית בעולם – והיא צפויה לגדול פי שלושה עד לשנת 2020. "כשאנשים בעולם משתפים מוסיקה או תמונות באינטרנט, הם רוצים לדעת שהדבר מופעל באנרגיה נקייה ובטוחה", אומרת הילה קרופסקי, מנהלת קמפיין האנרגיה בגרינפיס.

הדו"ח קובע כי אפל, מיקרוסופט ואמזון "מתרחבות במהירות ללא כל התחשבות במקור החשמל, ומסתמכות בצורה משמעותית על אנרגיה מזהמת כדי לספק חשמל לענן שלהן". על פי הנתונים של גרינפיס, השלוש רחוקות מלהיות יחידות שמסתמכות על אנרגיה מזהמת. ברשימה אפשר למצוא גם חברות נוספות עם נתונים גרועים לא פחות. אולם בגרינפיס הסבירו לשאלת הארץ כי ההתמקדות בשלוש נובעת מכך שהן הגדולות ביותר, ו"בעלות הפוטנציאל הגדול ביותר להוביל את התחום, ואף אחת מהן לא עושה זאת כעת. כל השלוש משקיעות סכומים נכבדים במחשוב ענן, ובוחרות באנרגיה מזהמת על פני אנרגיה מתחדשת. 93% מהאנרגיה של המרכז החדש שמיקרוסופט מקימה בוויומינג מבוססת על פחם".

ככל שיותר ויותר אנשים ברחבי העולם משתמשים באינטרנט לאחסון ושיתוף תמונות, סרטי וידיאו ומסמכים, על חברות המחשבים לבנות עוד ועוד מרכזי נתונים. מדובר בבניינים כה גדולים שלעתים קרובות ניתן לראותם מן החלל החיצון. מרכזי נתונים אלו מאחסנים אלפי מחשבים וצורכים חשמל בכמויות אדירות. צריכת החשמל של חלק מהם שווה לזו של 250,000 בתים באירופה. דו"ח גרינפיס מצא שאילו רשת האינטרנט הייתה מדינה, צריכת החשמל שלה הייתה מדורגת חמישית בעולם – והיא צפויה לגדול פי שלושה עד לשנת 2020.

"לצערנו, חברות חדשניות ורווחיות, כמו מיקרוסופט, אפל ואמזון, מקימות מרכזי נתונים המופעלים בטכנולוגיה מהמאה ה- 19 וצורכות חשמל שמקורו בשריפת פחם", מוסיפה קרופסקי. "הצרכנים מעוניינים בחדשנות והגיע הזמן לספק להן אותה.

חוות שרתים של אפל המתבססת על אנרגיה מפחםצילום: גרינפיס

‫"הטכנולוגיה החדשה שהביא עולם האינטרנט שינתה את עולמנו. היא הפחיתה במידה רבה את הפסולת והזיהום שהיא מייצרת, אך זהו רק צד אחד של המטבע – ללא יוזמה אמיתית להחלפת מקורות האנרגיה המניעים את כל החדשנות הזו, הצעידה קדימה בכל הקשור לשמירה על הסביבה עלולה להיות אחיזת עיניים בלבד".

גרינפיס מסר כי גוגל ויאהו מפעילות את המתקנים שלהן בהיקף גדל והולך באמצעות אנרגיה ממקורות מתחדשים. חברת פייסבוק הצטרפה למגמה ולפני 5 חודשים הודיעה העדפה של מקורות אנרגיה נקיים עבור תשתיות החברה. יצויין כי פייסבוק ביצעה את השינוי בעקבות קמפיין בן שנתיים של גרינפיס בפייסבוק.

בדו"ח מזהיר ארגון גרינפיס כי במקרים רבים ריכוז מרכזי המידע הללו במקום מסוים מגביר את התלות באנרגיה מזהמת באזור. בנוסף הארגון מותח ביקורת חריפה על החברות שנמנעות מדיווח אמין על ניצול האנרגיה שלהן. בטבלה הכלולה בדו"ח ניתן לראות כי אין נתונים על חברת אקמאי. מה שעשוי להתפרש כעניין בעייתי. אולם בגרינפיס מסבירים כי למעשה המצב הפול. החברה עברה לדיווח המכונה Carbon Usage Effectiveness. מאחר שהחברה מפעילה מרכזים קטנים רבים, במקום ריכוז של מרכזי ענק, כאשר היא מדווחת על CUE, "אנחנו מקבלים את המידע על השפעת הפחמן המלאה של אקאמי, לא רק את המידע על יעילות האנרגיה. אנחנו משבחים את אקמאי על הדיווח ורוצים לראות חברות נוספות הולכות בעקבותיה".

גרינפיס דורש שהחברות יגבירו את השקיפות, יציבו את מרכזי המחשוב במקומות המשופעים באנרגיה ירוקה, וישקיעו באנרגיה מתחדשת, או ירכשו אותה באופן ישיר. בנוסף הארגון דורש שממשלות וחברות חשמל יגדילו את היקף החשמל ממקורות מתחדשים.

אפל הגיבה לדו"ח באומרה כי היא מתכננת לבנות שני פרויקטים של אנרגיה מתחדשת במרכז מחשוב הענן שלה בצפון קליפורניה. לדבריה, אלה יאזנו חלק ניכר מההסתמכות שלה על פחם ועל אנרגיה גרעינית.

דובר אמזון אמר כי "המידע וההנחות על אמזון אינם מדוייקים. אמזון מאמינה שמחשוב ענן מטיבו יותר ידידותי לסביבה ממחשוב מסורתי. במקום שכל חברה תחזיק את מרכז השרתים שלה, שמשרת רקאותה און מאפשר למאות אלפי חברות לאחד את השימוש שלהן לקומץ מרכזים. הענן מאפשר להקטין את טביעת הפחמן הקולקטיווית, שמורידה את השימוש הכולל".

בסיאטל טיימס ציינו כי מיקרוסופט שלא הגיבה ישירות ציינה כי היא עושה מאמצים בתחום והפנתה לבלוג שלה שעוסק בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ