אבי הווב, טים ברנרס לי, קורא לגולשים לדרוש את המידע שלהם מגוגל ופייסבוק

ניצול הכמויות האדירות של המידע יוכל לסייע מאוד לאנושות, רק אם הוא יהיה זמין להורדה ובפורמט שיאפשר לשלב אותו עם מידע מרשתות חברתיות אחרות

איאן כץ, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איאן כץ, גרדיאן

טים ברנרס לי, אבי ה- world wide web, קרא למשתמשי אינטרנט לדרוש את המידע שלהם בחזרה מענקיות אינטרנט כמו גוגל ופייסבוק. זאת במטרה להביא לעידן חדש של שירותי מחשב מותאים אישית עם "פוטציאל אדיר לסייע לאנושות".

ברנרס לי, פרופסור ב-MIT, אמר כי היה פיצוץ של מידע אישי בזירה הציבורית בשנים האחרונות. זאת כאשר אנשים עדיין לא הבינו את החשיבות של המידע האישי שחברות שונות מחזיקות עליהם.

"המחשב שלי יודע המון על מצב הכושר שלי, על דברים שאני אוכל, על מקומות שאני נמצא בהם. הטלפון שלי מבין ממקומו בכיס שלי כמה פעילות אני עושה וכמה מדרגות טיפסתי וכו'", אמר ברנרס לי בראיון עם הגרדיאן.

הניצול של המידע הזה יכול לספק שירותים מאוד מועילים ליחידים, אבל רק אם למחשבים שלהם תהיה גישה למידע הפרטי המוחזק עליהם בידי חברות אינטרנט. "אחת הבעיות של מאגרי מדיה חברתית היא שלהם יש את המידע ולי אין אותו. אין שום תוכנות שאני יכול להריץ על המחשב שלי כדי לאפשר לי להשתמש בכל המידע בכל אחת מהרשתות החברתיות שאני משתמש בהן בשילוב עם כל המידע ביומן שלי, אתר המפה הפעיל שלי ובנוסף למידע בגאדג'ט הבריאות הקטן שלי וכו' , מה שיכול לספק לי כלי סיוע באמת מעולה".

ברנרס לי שתמיד לחם למען אינטרנט פתוח, אמר כי חברות רשת גדולות החלו להגיב ללחץ של המשתמשים להפוך את המידע זמין יותר להורדה. גוגל מציעה עכשיו גישה פשוטה לכל המידע שהיא מחזיקה עליהם ופייסבוק מוכנה לשלוח למשתמשים את המידע, למרות שההמתנה עשויה להגיע לשלושה חודשים.

ברגע שהמידע מהאתרים השונים יעבור סטנדרטיזציה, הוא אומר, המחשבים שלנו יוכלו להציע שירותים מתוחכמים יותר ויותר, כמו להגיד לנו מה לקרוא בבוקר. "הוא לא ידע רק מה קורה, אלא גם מה קראתי, מה מצב הרוח שלי ועם מי אני נפגש מאוחר יותר".

ברנרס לי הזהיר בעבר כי העלייה במאגרים סגורים כמו של פייסבוק וכאלה שסגורים בתוך אפליקציות, ואינם זמינים למנועי חיפוש, מאיימים על הפתיחות והאוניברסליות שהארכיטקטים של הרשת, ראו כחיוניים לקיומה.

הוא אמר כי הוא עדיין מודאג מההשפעה של חברות דומיננטיות, או מונופוליסטיות, אבל הוא מאמין שיכולת החדשנות של חברות קטנות מבטיחה שענקיות הרשת של ימינו יתקשו לשמור על דומיננטיות לעד. "מעניין שבכל חייה של הרשת אנשים חששו ממונופולים. הם חששו שנטסקייפ תקבל שליטה מוחלטת על שוק הדפדפנים, עד שפתאם הם התחילו לחשוש מפני אותה אפשרות לגבי מיקרוסופט. אז אני חושב שאחד הלקחים הוא שדברים יכולים להשתנות מאוד במהירות".

הוא אמר כי משתמשים צריכים להיות יותר מודעים לכך שאתרים שנראים חסינים ונצחיים בעולם המקוון עשויים להיעלם תוך כמה שנים. "לא משנה איזה אתר חברתי, לא משנה איזה מידע שמת שם, אתה צריך לוודא שאתה יכול לקבל אותו בחזרה, ולקבל אותו בחזרה בצורה שתואמת לסטנדרטים".

ברנרס לי שוב אמר כי הוא מודאג מעליית האפליקציות מפני שאי אפשר לחפש בהן. "בכל פעם שמישהו מעלה מגזין לטלפון עכשיו, ולא שם אותו באפליקציית רשת, אתה יודע שאנחנו עלולים להפסיד המון מידע שחשוב לשיח הציבורי. אני לא יכול לקשר לזה, אני לא יכול לצייץ את זה, אני לא יכול לעשות לזה לייק ואני לא יכול לשנוא את זה".

אבל הוא אמר כי השיפור המהיר באפליקציות רשת פתוחות והיכולת שלהן להציע פונקציונליות ועיצוב שמתחרים במה שיש לאפל ולאנדרואיד להציע, עשויים להביא להחזרת מידע לרשת הפתוחה.

ברנרס לי גם עקץ את אפל והסגירות המפורסמת שלה. "צריכה להיות לי האפשרות לבחור באיזה אפליקציות אני משתמש לניהול החיים שלי, אני צריך להיות מסוגל לבחור את התוכן שלי, ואני צריך להיות מסוגל לבחור באיזה מכשיר אני משתמש, בשירותי איזה חברה אני מתחבר לאינטרנט, והייתי רוצה שאלה יהיו בחירות עצמאיות".

ברנרס לי ציין גם כי הוא מודאג מהעלייה בפופולרית של הסמארטפונים הסגורים, על חשבון מחשבי PC או מק. "אחד הדברים שאני אוהב במחשב היא העובדה שאני יכול לכתוב תוכנה עליו, או להוריד תוכנה אליו ולהריץ אותה. זה די חשוב לי, וה גם חשוב לכל העתיד של האינטרנט. כמובן שפלטפורמה סגורה מציבה חסם משמעותי לחדשנות". הוא הביע חשש מפני ניסיונות של יצרני מחשבים לסגור גם אותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ