יום השואה |

הגולשים זועמים: לאומי מתייחד עם כספי הנספים

הסטטוס שהעלה הבנק לעמוד הפייסבוק שלו הקים עליו עשרות גולשים, שזועמים על כך שהבנק מחזיק עדיין בסכומי עתק ששייכים לנספים בשואה

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון שפורר

בנק לאומי העלה לפני כשעה לדף הפייסבוק שלו - לאומי דיגיטל - סטטוס שלפיו "לאומי מתייחד עם זכרם של קורבנות השואה" . המעשה הצליח לעורר את זעמם של הגולשים הטוענים כי הבנק עדיין מחזיק בנכסי נספי השואה, ובתוך זמן קצר צבר הסטטוס של לאומי מאות תגובות – כשהבנק מוחק עשרות מתוכן.

בין התגובות לסטטוס של לאומי: "לאומי, אולי במקום להתייחד תחזירו את הגזל הרב", "בהחלט מתייחד, מתייחד עם החשבונות שלהם" , "בטח יש כבר עמלת התייחדות" וגם: "מתייחדים עם זכר קורבנות העו"ש של לאומי" וגם "חלקם מתים בזמן שאתם מתייחדים". גולש נוסף כתב: "אולי במקום להתעסק כל היום בהעלאת תמונות לפייסבוק על כמה שאתם 'מתייחדים' עם ניצולי השואה, תחזירו להם את מה ששייך להם?". אחד הגולשים הספיק גם ליצור תגובה פרודית (meme) בעקבות הסיפור.

מלאומי נמסר בתגובה: "לאומי, על אלפי עובדיו, ביקש לציין את חשיבותו של יום זה תוך הבעת הזדהות עמוקה, כפי שגופים וחברות רבות בחרו לעשות. אנו מבקשים להבהיר כי בנק לאומי, יחד עם החברה לאיתור והשבה של נכסי נספי השואה, הגיעו לסיכום לפני כשנה שהביא לסיומה של הפרשה".

בעד או נגד בנק לאומי? עשו לייק וחוו דעה בפייסבוק של "הארץ"

בשנת 2009 הגישה החברה להשבת נכסי יהודים שנספו בשואה תביעה נגד בנק לאומי על סך כ-300 מיליון שקל שנוהלו לטענתה ב-3577 חשבונות שונים. הבנק סירב להשיב סכומים אלו והצדדים נשלחו לבוררות. לאחר שנתיים של דיונים – נקבע כי הבנק ישיב לחברה 130 מיליון שקל כנגד משיכת התביעה. לאומי הוא הבנק שהחזיק בהיקף הכספים הגדול ביותר של ניצולי שואה מבין הבנקים הישראלים – אבל גם בכל אחד מיתר הבנקים האחרים מוחזקים סכומים של עשרות מיליוני שקלים.

זו הפעם השנייה בחצי השנה האחרונה שבה לאומי סובל ממחאת הגולשים בדפי הפייסבוק שלו. בסוף 2011 חולל הבנק סערה ציבורית בעקבות יוזמת פרויקט "שני מיליון סיבות" במסגרתו יזם תחרות בין עמותות שבסופה יחולק ל-60 מהן סכום של כ-2 מיליון שקל.

בין העמותות שהתחרו בפרויקט היתה עמותת הימין "אם תרצו" וזאת למרות שהתקנון של הפרויקט של הבנק קבע כי הוא אינו מיועד לעמותות בעלות מטרות פוליטיות. בעקבות המחאה האדירה נגד לאומי שהחלה בדפי הפייסבוק של הבנק וקראה למשוך ממנו את הכסף – לאומי עצר את התחרות.

לאומי שמנוהל היום על ידי גליה מאור אשר תפרוש בעוד כשבועיים ותוחלף על ידי סגניתה רקפת רוסק עמינח, פרסם לפני שבועיים את הדוחות הכספיים שלו לשנת 2011 וחשף כי הרוויח בשנה החולפת 1.9 מיליארד שקל. עלות שכרם של חמשת בכירי ההנהלה הסתכמה בשנת 2011 בכ-19 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ