איראן מכחישה: אין לנו כל כוונה להתנתק מהאינטרנט העולמי

שר התקשורת הבהיר כי התוכנית היא ליצור שתי רשתות, האחת פנימית, והשנייה מחוברת לרשת העולמית. איראן ביקשה סיוע מחברות זרות בצנזור הרשת

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

שר התקשורת האיראני הכחיש היום חמישי דיווחים קודמים לפיהם איראן מתכננת להתנתק מהאינטרנט העולמי, עכשיו או בעתיד הקרוב, זאת בניגוד לדיווחים קודמים בנושא.

השר הצהיר כי הידיעות על כך חסרות בסיס, והסביר כי הכוונה איננה להתנתק כליל מהרשת העולמית אלא ליצור שתי רשתות - האחת מחוברת לרשת העולמית, בעוד שהשנייה פנימית בלבד.

לאחרונה הוציא משרד התקשורת האיראני קול קורא המבקש סיוע חיצוני ליצירת אינטרנט מוגבל ומפוקח יותר. על פי הדיווח ב-ArsTechnica, המסמך שפורסם בפרסית פונה לחברות, ארגונים ואוניברסיטאות הפעילות בתחום "ניקוי וטיהור האינטרנט".

"כיום, ניקוי האינטרנט נעשה באמצעות סינון הגישה לארצנו, שסובל מבעיות משלו", נכתב במסמך, שתורגם לאנגלית. מנגדף קולין אנדרסון, חוקר מודיעין, שגילה את המסמך באתר של מכון מחקר איראני, סבור שהבקשה דווקא מעידה על כך שאיראן לא מתכננת להתנתק מהאינטרנט העולמי. "זה עשוי להעיד על כך שהממשלה לא הצליחה להשיג את שירותיהן של חברות זרות לתכנון ואופטימיזציה של התשתית".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

איראן ומשטרים טוטליטריים נוספים השתמשו כבר בעבר בשירותים של חברות זרות שסייעו להם בחסימה, צנזורה ובילוש אחר גולשים. בעבר הוגשה תביעה נגד נוקיה סימנס, המיזם המשותף של נוקיה וסימנס, בטענה כי הטכנולוגיה שהחברות מכרו לאיראן סייעה בהקמת מערך הצנזורה והמעקב של המשטר. על פי התביעה שהוגשה ב-2010, הטכנולוגיה אפשרה לעקוב אחר הטלפון של עיסא שהרחיז, עיתונאי ומתנגד משטר, שנעצר בידי המשטר.

בשנה שעברה אף דווח כי איראן רכשה מהחברה הישראלית Allot Communications ציוד שנועד לשפר את הגלישה ברשת, ומאפשר להבחין בין סוגי תעבורה, וכך באופן פוטנציאלי גם להגביל סוגים מסוימים של תעבורה, כמו שיתוף קבצים, או פרוטוקולי תקשורת שונים. על פי הדיווח של בלומברג החברה הישראלית העבירה את הציוד דרך חברה דנית בשם rantek. מנהלי החברה דחו את הטענות כי עשו זאת ביודעין, אך בבלומברג נטען מפי עובדים לשעבר בחברה כי הדבר נעשה ביודעים


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ