ירושלים בעיניים של גוגל: שסעים, לכלוך והתנחלות חדשה - ברשת - הארץ

ירושלים בעיניים של גוגל: שסעים, לכלוך והתנחלות חדשה

תמונות מהבירה שמופיעות בשירות גוגל סטריט וויו משקפות אין ספור שסעים דתיים ופוליטיים, כמו גם בעיות בחיי היום-יום בה, מאשפה ברחובות ועד חומת ההפרדה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ניר חסון
ניר חסון

ביום חמישי האחרון החל לפעול בישראל שירות סטריט וויו (street view) של חברת גוגל, המאפשר שיטוט בתמונות תלת-ממד ברחובות. ירושלים תועדה באמצעות הרכב המיוחד של גוגל באוקטובר ונובמבר 2011. ימי הסתיו עשו חסד עם הבירה, האור רך וענני כבשה מרפדים את השמיים.

רוב המשתמשים בשירות החדש, אפשר להניח, יהיו תיירים שיבקשו להתרשם מהכותל ומהמונומנטים שיש לעיר להציע, או כדי למצוא את דרכם בסמטאות העיר העתיקה. אבל מבט בפרטים הקטנים חושף את המתחים הפוליטיים והחברתיים שבהם נקרעת העיר. כך, למשל, תיעד הרכב המיוחד של גוגל שלא במתכוון את חבלי לידתה של התנחלות חדשה במזרח העיר. באותו בוקר שבו נסע הרכב של גוגל בשכונת בית חנינה, נפגש פעיל הימין אריה קינג עם צוות צילום ליד ביתה של משפחת נתשה בשכונה. ניתן לראות את קינג מתראיין לצוות צילום בפתח הבית, לידו חונה הקטנוע שהפך לסמלו המסחרי.

בשבוע שעבר, לאחר מאבק משפטי ארוך, הצליח קינג להביא לפינוי בני משפחת נתשה מביתם ומתנחלים נכנסו אליו. ביום שבת האחרון נרשמו יידויי האבנים הראשונות על הבית.

ירושלים בפרויקט של גוגלצילום: גוגל סטריט וויו

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

חדי עין יבחינו גם שכמעט בכל הפריימים שצולמו בתוך העיר העתיקה מופיעים שני גברים מסתוריים - לצד קבוצות תיירים או בין חנויות המזכרות - אחד עם חולצה משובצת בצבע תכלת והשני עם חולצה כחולה. קל גם להבחין באוזניות הביטחוניות המשתלשלות להן ובהילוך האופייני למאבטחים. ניתן להניח, אם כן, שאנשי גוגל שכרו שני אנשי ביטחון, שליוו אותם ברכיבה על האופניים בתוך הסמטאות.

השיטוט הווירטואלי בירושלים חושף את שרידיה של מהפכת הקיץ - פה ושם צצה המלה "מהפכה" מרוססת על קירות ושני מאהלי מחאה גדולים עומדים לעד בגן סאקר ובגן העצמאות. "הגיע הזמן להתעורר", מבקש שלט שתלוי בגן סאקר. רחובות ירושלים אירחו באותם ימים מאהל מחאה נוסף באותה התקופה - המאהל של משפחת שליט, מול בית ראש הממשלה, במעלה רחוב עזה. הלוח שמונה את הימים של גלעד בשבי תועד עם המספר 1,929. שבועיים מאוחר יותר שוחרר שליט, אחרי 1,941 ימים בשבי. צדו השני של המאהל, על האנשים שישבו בו באותו רגע, נפל קורבן למדיניות ההגנה על ראש הממשלה וטושטש ביד גסה יחד עם המחסום המוביל למעון הרשמי.

רחוב ירושלמי בגוגל סטריט וויו

המצלמות של גוגל חושפות אין ספור רמזים לשסעים בירושלים - חומת ההפרדה באבו דיס ועליה גרפיטי באנגלית - "הידיים שבנו יכולות גם להרוס". ברחוב יואל פינת חבקוק מתנוסס גרפיטי: "גור = רוצחים", שמתייחס למאבק סביב השליטה ב"בתי וארשה" בין חסידות גור לבין הסיקריקים. בפינה אחרת בשכונה פשקוויל, שעוסק, ככל הנראה, באותו סכסוך בסגנון אופייני, נטול אנדרסטייטמנט: "בחרדה שמענו על כמה מקרים של הכאות עד ריסוק איברים...אוי לאזניים שכך שומעות", ואיום בסגנון אופייני: "וכל מי ששותף במעשיהם לא ינקה בזה ובבא (כלומר, בעולם הזה ובעולם הבא. נ.ח)".

התמונות חושפות גם את הבעיות היום-יומיות הקשות של ירושלים, מכולות אשפה עולות על גדותיהן בכל שכונות מזרח העיר לצד כבישים משובשים ונעדרי מדרכות. העירייה מצביעה על שיפור בתחום הזה בשנים האחרונות, אבל התמונות, כמו הטבלאות, לא משקרות. כמו במציאות גם ב"סטריט וויו" קשה לשוטט ברחוב אגריפס שליד שוק מחנה יהודה. השינויים בתחבורה הציבורית בעיר הכניסו לרחוב הצר מאות אוטובוסים מדי יום והתמונה חסומה על ידי "קיר אוטובוסים" לאורך הרחוב. את זיהום האוויר, למרבה המזל, לא רואים.

על אחד האוטובוסים באגריפס מתנוססת פרסומת לזהירות מפני הרכבת הקלה ובה שני ילדים מחייכים. הייתה זו חלק מסדרת פרסומות שבכולן מככבים גברים או ילדים. ללא נשים או ילדות. הקמפיין הזה לצד אחרים היה מה שהצית את המחאה הירושלמית נגד הדרת נשים משלטי חוצות בעיר. לא משנה בכמה זוויות מתעדות המצלמות המשוכללות של גוגל את לוחות המודעות בעיר, נשים לא בנמצא. הנה עוד עימות שמסתתר בגוגל. ביער ירושלים נראים היטב העצים השרופים מהשריפה שהשתוללה ביולי ומעל עמק הצבאים מתנוסס במלוא כיעורו פרויקט הולילנד.

אבל המראה שמציב "סטריט וויו" לעיר לא תמיד שחורה, הנה למשל, ליד העיר העתיקה, רכב מקושט בסרטים ועליו הכתובת "אוטוטו חתן", בגן משחקים בשכונת ניות ילדה קופצת מנדנדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ