היוזמה החדשה של פייסבוק: עידוד תרומת איברים

יו"ר הרשת החברתית מארק צוקרברג הודיע היום כי הרשת תעודד גולשים לכתוב ברשת אם הם תורמי איברים. מומחי השתלות: זה יכול לחולל שינוי אדיר

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

כמעט 7,000 בני אדם מתים מדי שנה בארה"ב בלבד בהמתנה להשתלת איברים. זהו מספר שפייסבוק מקווה לצמצם בעזרת הרשת האדירה של 161 מיליון משתמשים ברחבי המדינה. פייסבוק מכניסה את השינוי גם בבריטניה, שם יש לה כ-30 מיליון משתמשים. החברה הודיעה כי היא מתכננת להוסיף מדינות נוספות לתוכנית בחודשים הקרובים.

החברה הודיעה היום (שלישי) על תוכנית לעודד את כל המשתמשים להתחיל לפרסם אם הם תורמי איברים בדף הפייסבוק שלהם, זאת בנוסף לתאריך הלידה ולבתי הספר שבהם הם למדו. כל זאת בניסיון לעורר אנשים נוספים להוסיף את שמותיהם לרשימת תורמי האיברים.

"מעולם לא ציפינו כי מה שהתחיל כרשת קטנה יתפתח לכזה כלי רב עוצמה לתקשורת ולפיתרון בעיות", מסרו מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג וסמנכ"לית התפעול של הרשת, שריל סנדברג. "בעוד זה קורה, אנחנו מקווים לבנות כלים שיעזרו לאנשים לשנות את הדרך בה כולנו פותרים בעיות חברתיות ברחבי העולם".

זהו ניסיון נדיר של פייסבוק לעבור מתחום הרישות החברתי לתחום ההנדסה החברתית, וכזה שעשוי להיות בעל השפעה עמוקה, לפי מומחים בתחום תרומת האיברים.

השתלת כליותצילום: ניר כפרי

הם אומרים כי אם אנשים יכריזו בפייסבוק כי הם תורמי איברים, הדבר עשוי להביא אנשים נוספים להירשם כתורמי איברים, בין אם במשרד התעבורה בארה"ב ובין אם באתרים שנועדו לרישום תורמים. ואולם, אותם מומחים אומרים גם כי פייסבוק תוכל ליצור אלטרנטיווה לא פורמלית לאותן רשימות. הרישום הזה עשוי להוביל לעוד תרומות איברים, אפילו אם המשקל המשפטי של הכרזה בפייסבוק היא בעלת משקל משפטי נמוך מרישום ברשימה רשמית.

ד"ר אנדרו קמרון, מנהל תחום השתלות כבד בבית החולים ג'ונס הופקינס, אומר כי הכרזה כזאת בפייסבוק יכולה לספק את האישור לבני משפחה המתלבטים אם לתרום איברי יקיריהם.

"זה עומד להיות יום היסטורי בהשתלות", אמר ד"ר קמרון, שהוסיף כי ברוב המקרים מקרי מוות של אנשים הממתינים להשתלות נובעים מהיעדר תורמים, לא בשל חסרונות המערכת הרפואית. "המתמטיקה הזאת תשתנה באופן קיצוני, ואנחנו עשויים אף לחסל את הבעיה הזאת", אמר.

עם זאת מומחים אחרים מציינים כי בעוד שהצעד החדש יכול לסייע לשנות את התרבות בתחום, הם הדגישו כי האתר לא יכול להפוך לרישום דה-פקטו של תורמי איברים. שארליין זטל, מנכ"לית ארגון Donate Life California המקדם תרומת איברים, אמרה כי כשמישהו נרשם במרשם רשמי זוהי הכרזה חוקית שמתירה לתרום את איבריו ללא בקשה מהמשפחה.

זטל מסכימה עם זאת כי רישום כזה עשוי להקל על החלטת המשפחה לאשר תרומת איברים. "אני חושבת שזה בהחלט יכול לספק הכוונה ונחמה למשפחה". האם ניתן יהיה להגן משפטית על החלטה לתרום איברים כשהמשפחה מתנגדת? "זו כבר זירה אחרת לגמרי", אומרת זטל.

קמרון אמר כי הוא מאמין שמיליוני בני אדם ישנו את סטטוס ההשתלות שלהם בין לילה.

לדבריו, מאמצים קודמים בנושא נתקלו בקשיים, מפני שמדובר בנושא רגיש ואישי, ומפני שההחלטה, לפחות בארה"ב, מתקבלת במשרד התעבורה, מקום בו רוב האנשים לא רוצים לחשוב על המוות. פחות ממחצית מהאמריקאים הבוגרים נרשמו כתורמי איברים.

במסגרת התוכנית של פייסבוק, חברים יוכלו להכריז על כך שהם מוכנים לתרום את איבריהם ולעדכן את הסטטוס שלהם בנושא. הסטטוס יופיע לצד פרטים ביוגרפיים נוספים שלהם במדור שנקרא Health and Wellness, וכולל בין היתר עדכונים על ירידה במשקל, או מקרים שבהם המשתמש שבר רגל או יד.

הכלי החדש יוביל גם לרשימות מקוונות של תורמים, שבהן אנשים יוכלו לשנות את הסטטוס שלהם. כמו כן, הם יוכלו לעשות זאת על ידי ביקור במשרדים של משרד התעבורה.

זטל אמרה כי בארגון שלה "לא רוצים שאנשים ירגישו שהם מחוייבים לפרסם את החלטתם לתרום איברים בפייסבוק. אנחנו באמת רוצים לעודד אנשים לפנות לרשם המדינתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ