שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

התלמיד שקיבל שיעור בהעתקה מוויקיפדיה

כתב הלה מונד נתקל במקרה ישן של תלמיד צרפתי שלא רק העתיק עבודה מוויקיפדיה, הוא גם טרח להעלים את רוב הערך כדי לכסות על עקבותיו

לה מונד
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לה מונד

תלמיד בבית ספר בצרפת החליט לערוך ערך בוויקיפדיה רק כדי שהמורה לא תגלה שהוא העתיק את רוב העבודה מהערך על הספר "עולם חדש מופלא" של אלדוס האקסלי. לא ברור אם המורה גילתה מה עשה, אך הניסיון שלו לשנות את הערך לא צלח.

מי שגילה לאחרונה את המקרה, שאירע למעשה ב-2008, היה גולש באתר Delicious שצייץ את הסיפור בטוויטר לכתב הלה מונד, אלכסנדר לשנה.

עורך בוויקיפדיה הבחין בתחבולה כמה ימים לאחר מכן, ושלח לבחור שחיבל בערך הודעת דחייה: "לפני שאתה משנה לגמרי ערכים, אתה חייב קודם להביא את העניין לידיעת החברים בפורום".

אז נפתח בין השניים הדיון הסוריאליסטי הבא:

"האמת, רק רציתי לשנות את תקציר העלילה למשך שבוע כי הגשתי עבודה למורה שלי לספרות והעתקתי הרבה מוויקיפדיה. התכוונתי להחזיר את הטקסט המקורי כעבור שבוע, זה הכל... (למורה שלי לספרות יש אינטרנט והיא מכירה את ויקיפדיה :( )", כתב התלמיד.

העורך השיב לו בשאלה רטורית "אז אם אני מבין נכון, חיבלת במודע בערך של האנציקלופדיה החופשית כדי להבטיח שהמורה שלך לא תגלה ששילבת קטעים גדולים מהמאמר בשיטת העתק-הדבק לתוך העבודה?"

"במארס 2008 ביקרו בערך "עולם חדש מופלא" כ-15 אלף, כלומר כ-3500 מבקרים בשבוע. האם אתה מנסה לומר לי שהתכוונת להניח ל-3500 איש גישה לגירסה מצומצמת של מאמר, רק כדי לכסות על התחת שלך לצורך עבודה בספרות? אם אני מבין נכון (ואני מקווה שאני טועה), זו אחת התחבולות הכי יפות שראיתי, אבל זה גם אחד מ-10 המעשים האגואיסטיים ביותר ששמעתי עליהם מימי...".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ