מחקר: הדוא"ל בעבודה מזיק לבריאות

חוקרים בארה"ב גילו שמי שעובד עם אימייל פתוח לחוץ יותר וממוקד פחות במשימות שלו; הם מציעים גם כמה רעיונות להפחתת העומס

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ההשתעבדות לדוא"ל בעבודה לא בריאה לנו, כך גילו חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה באירווין. המחקר שפורסם תחת הכותרת A Pace Not Dictated by Electrons בוצע בשיתוף עם צבא ארה"ב, וגילה שרמות הלחץ בעת השימוש באימייל עולות, בעוד שהריכוז יורד.

החוקרים חיברו ל-13 עובדים בסביבה משרדית חיישנים שניטרו את קצב הלב, והתקינו במחשביהם חיישני תוכנה שבדקו באיזו תכיפות הם עוברים בין חלונות. הם נבדקו כאשר עבדו כרגיל, עם חלון האימיילים פתוח, ובנוסף במשך חמישה ימים נוספים הם עבדו ללא המיילים.

החוקרים גילו כי בעת שהמשתמשים עבדו עם הדוא"ל פתוח, תדירות המעבר בין חלונות הוכפלה פי שתיים. המשתמשים עברו בממוצע 37 פעמים בין חלונות לעומת 18 פעמים, כאשר לא היו עם אימייל פתוח. כמו כן, הם היו במצב של דריכות קבועה וקצב פעימות הלב שלהם היה יציב וגבוה. כאשר המיילים הופסקו, קצב הלב שלהם עלה וירד באופן טבעי יותר.

"גילינו שכשאתה משחרר את העובדים מהאימייל, הם פחות נוטים לעשות כמה משימות במקביל, וסובלים פחות מלחץ", אמרה פרופסור גלוריה מארק.

מארק ציינה כי מחקר קודם שבוצע באנשים במצב כוננות גבוהה תמידי גילה אצלם רמות גבוהות של הורמון הקשור ללחץ. ומחקרים נוספים גילו כי לחץ בעבודה קשור לשורה של בעיות בריאותיות נוספות.

מארק ועמיתיה, סטיוון ווידה, וארמנד קרדלו, מצבא ארה"ב צפויים להציג היום את הממצאים בכנס של ה-Association for Computing Machinery’s Computer-Human Interaction.

מארק סיפרה כי אמנם היה קשה למצוא מתנדבים שיהיו מוכנים להיפרד מהאימייל למשך חמישה ימים, אבל "המשתתפים אהבו להיות בלי האימייל, במיוחד אם המנהל שלהם אמר שזה בסדר. באופן כללי, הם שמחו הרבה יותר לתקשר פנים מול פנים".

היא אמרה כי ייתכן שכדאי להכריז על חופשות אימייל בעבודה, או לרכז את הטיפול במיילים לשעה מוגדרת.  לחילופין כדאי לחפש למצוא דרכים נוספות להתמודדות עם שטף האימיילים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ