מחקר: הפער הדיגיטלי בישראל חי ובועט

סקר מקיף תחת הכותרת "ישראלים בעידן הדיגיטלי - 2012“ מגלה כי 55% מבעלי ההכנסה הנמוכה מחוברים לרשת, לעומת 85% מבעלי ההכנסה הגבוהה

עודד ירון
ספי קרופסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון
ספי קרופסקי

מחקר חדש מגלה כי הפער הדיגיטלי ממשיך לאפיין את השימוש באינטרנט בישראל. בין היתר גילה המחקר, תחת הכותרת ”ישראלים בעידן הדיגיטלי - 2012“, כי בעוד שכמעט 85% מאזרחי ישראל בעלי הכנסה מעל הממוצע מחוברים לאינטרנט, רק 55% מבעלי הכנסה נמוכה מהממוצע מחוברים.

הסקר של ד"ר יובל דרור מהמכללה למנהל וסער גרשון מגלה בנוסף כי יותר מ-90% מבעלי ההכנסה הגבוהה מתחברים מדי יום לאינטרנט, בעוד שרק 75% מבעלי הכנסה נמוכה מהממוצע מתחברים מדי יום.

הפער הדיגיטלי בולט גם בהסתכלות על השסעים המגזריים. כי במגזר הערבי עומד שיעור המחוברים על פחות מ-60%, לעומת כ-70% בקרב המגזר היהודי הוותיק ויותר מ-75% בקרב העולים החדשים. בנוסף ציינו החוקרים כי שיעור הבלתי מחוברים לרשת במגזר החרדי גבוה פי שבע מבמגזר החילוני והוא עומד על 58% מהאוכלוסייה החרדית.

מצד שני, החוקרים גילו כי בקבוצות נישה כמו בקרב גולשים חרדים וערבים, האינטרנט מספק צרכים שלא מתמלאים בפלטפורמות אחרות, על כן הם קוראים לקדם את השימוש ברשת בקרב אוכלוסיות אלה.

לדוגמא, שיעור כותבי הבלוגים באוכלוסייה הערבית עומד על 37%, לעומת 10% באוכלוסייה היהודית הוותיקה. גם שיעור קריאת הבלוגים כפולה בקרב האוכלוסייה הערבית לעומת היהודית. כמו כן, שיעור הגולשים הערבים שמעלה סרטונים לאינטרנט גולשי האינטרנט הערבים עומד על 27% לעומת 19% בקרב האוכלוסיה היהודית. הדבר נכון גם בנוגע לתמונות. כ-22% מהערבים נוהגים לשתף תמונות מדי יום, לעומת 15.4% מהיהודים וכ-7% מהעולים החדשים. שיעור החרדים שצופים בווידיאו ברשת עומד על 81% לעומת 73% מהציבור החילוני.

"העידן הדיגיטלי משנה את החברה הישראלית במהירות אך בשנים האחרונות סובל השיח הציבורי-תקשורתי ממחסור במידע אמין, פתוח ומקיף אשר יכול להוות בסיס להתוויית מדיניות וקבלת החלטות במגזר הציבורי והפרטי כאחד", אמר ד"ר דרור, שהוסיף כי הסקר מבקש לפתוח את "הקופסה השחורה" של השימוש באינטרנט וההשפעה שלו על חברה הישראלית על כל מגזריה.

בשביל אחד משלושה - האינטרנט הוא רק מרשתת

החוקרים גילו גם כי הגולשים בישראל נוטים להיצמד לשפת האם שלהם. כשליש מכלל הגולשים ששפת האם שלהם היא עברית, נחשפים לאתרים בשפה העברית בלבד. ארבעה מתוך עשרה גולשי אינטרנט ששפת האם שלהם היא רוסית גולשים בעיקר לאתרים ברוסית. השאר פונים לאתרים בעברית ואנגלית.

גם הפער בין הדורות ממשיך להוות גורם משפיע, עם מחצית מבני ה-55 ומעלה המחוברים לאינטרנט, לעומת 92% מהילדים בגילאי 12-17. הפער ניכר גם בשיעורי הפעילות של צעירים ומבוגרים ברשת. בעוד שמחצית מהגולשים מעלים תמונות לאינטרנט, בקרב בני הנוער (15-17) שיעור משתפי התמונות עומד על 80%.

בנוסף התברר כי יותר ממחצית מהגולשים בישראל לוקחים חלק פעיל בשירות רשת חברתית כלשהו לפחות פעם בשבוע, אך הנתונים בקרב הצעירים גבוהים בהרבה. כמעט 73% מהגולשים בגילאי 15-17 משתמשים בשירות רשת חברתית כלשהו מדי יום. זאת לעומת 64% מקרב בני הגיל המקבילים בארה"ב. בקרב הנשאלים בני העולים, לא נמצא ולו אחד שסיפר שאינו גולש ברשתות החברתיות.

מנגד גילו החוקרים כי אחד מתוך עשרה גולשים בני 65 ומעלה משתמשים בשירותי הרשתות החברתיות מדי יום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ