חמינאי נפל קורבן לחוק הצנזורה ברשת שהוא עצמו יזם

המנהיג העליון פרסם פסק הלכה האוסר על השימוש בטכנולוגיות העוקפות את הסינון ברשת; ואולם, פסק ההלכה נחסם - וניתן לצפייה רק באמצעותן

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

המנהיג העליון של איראן האייתוללה עלי חמינאי, הפך היום לקורבן הראשון של חוק הצנזורה באינטרנט שהוא בעצמו אישר.

לפי האתר האיראני "טאבנאק", הפתווה (פסק הלכתי מוסלמי) שנתן חמינאי, האוסר שימוש בטכנולוגיות שעוקפות את מערכות הצנזורה שמציבה המדינה על רשת האינטרנט באיראן, נחסם לצפייה על ידי הצנזורה.

הפסק ההלכתי נחסם, ככל הנראה, משום שהוא הכיל את המושג "נוגד סינון" בטקסט. המושג מיד נתפס ברשת הסינון הנוקשה שמפעילה המדינה על האינטרנט, וזו מיד חסמה את כתבה.

האייתוללה עלי חמינאיצילום: אי-פי

חמינאי התייחס לעניין משום שהסוגייה הועלתה בפניו בעקבות בקשה של כתבים ואנשי עסקים לאפשר להם לצפות באופן חריג באתרים חסומים, וזאת לצורכי עבודה.

בתגובה כתב חמינאי ש"ברוב המקרים, השימוש בתוכנות שעוקפות את הצנזורה אינו חוקי לפי חוקי הרפובליקה האיסלאמית, ואסור לעבור על החוק".

חוקי הצנזורה באיראן הם מהנוקשים בעולם. על מנת לעקוף את המחסום שמציבה המדינה לאתרים רבים, פעילי אופוזיציה ואזרחים רבים משתמשים בפרוקסי ובטכנולוגיות נוספות נגד סימון.

בין עשרות אלפי העמודים ברשת שנחסמו בידי המדינה נמצאים אתרי חדשות מרחבי העולם ואתרי אופוזיציה. באופן אבסורדי, כדי שנתיניו הנאמנים יוכלו לצפות בפתווה של המנהיג העליון, הם יאלצו לעבור על החוק ולהפעיל טכנולוגיות נוגדות צנזורה.

המקרה מדגים את אחת הביקורות החריפות של פעילים למען חופש באינטרנט נגד טכנולגיות סינון. ארגונים כמו ה-EFF וה-Open Net Initiatve מזהירים כבר שנים שטכנולוגיות הסינון נוטות לבצע סינון יתר של תכנים שעשויים להיות מותרים לקריאה גם בידי מפעילי מערכות סינון מקוונות. לדוגמא, הם מזהירים כי סינון של תכנים פורנוגרפי עשוי להביא גם לחסימת תכני חינוך מיני. מקרים של סינון יתר לא מתרחשים רק במשטרים חשוכים כמו איראן. רק החודש פייסבוק התנצלה לאחר שמסנן הספאם שלה חסם תגובה של הבלוגר המפורסם רוברט סקובל, לאחר שהיא זוהתה בטעות כספאם.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ