איראן מאיימת לתבוע את גוגל בשל השמטת השם המפרץ הפרסי מ-Google Maps

גוגל נקלעה בין הפטיש האיראני לסדן הערבי: איראן מתעקשת ששמו היחיד של המפרץ הוא הפרסי, בעוד שמדינות ערב רוצות לקרוא לו המפרץ הערבי

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

איראן מאיימת לתבוע את גוגל מפני שהסירה את שמו של המפרץ הפרסי בגוגל מפות (Google Maps), כך דיווחה התקשורת האיראנית.

האיום מגיע בעקבות החלטת גוגל לאחרונה להשמיט את השם ולהימנע מהצבת שם חלופי כלשהו למפרץ. דובר משרד החוץ האיראני רמין מחמנפראט אמר כי אם גוגל לא תשחזר את שמו של המפרץ הפרסי, היא צפויה לספוג "נזקים חמורים". מחמנפראט הוסיף  כי איראן כבר הזהירה את גוגל שהיא עלולה להיתבע בשל הפעולה.

"המשחק בטכנולוגיות חדשות בסוגיות פוליטיות הוא בין האמצעים החדשים של אויבי איראן, ובמובן הזה, גוגל היא כלי משחק", אמר מחמנפראט."השמטת השם 'המפרץ הפרסי' הוא  משחק ברגשות ובחיים של העם האיראני", אמר.

המפרץ המפריד בין איראן למדינות ערב הוא מוקד מתיחות ישן בין איראן למדינות השוכנות מעברו השני. האיראנים כמובן מכנים אותו המפרץ הפרסי,  כמו שהוא נקרא גם בישראל. מנגד, כמה מדינות ערביות טוענות כי שמו הוא המפרץ הערבי.

המפרץ הפרסיצילום: גוגל מפות

איראן כבר מתחה מוקדם יותר החודש ביקורת על גוגל בנושא, ועל כך אמר דובר החברה לבי-בי-סי כי גוגל אינה רוצה לנקוט עמדה פוליטית בנושא. הוא ציין עוד כי זה אינו המקום היחידי ששמו אינו מצויין על גבי מפותיה של החברה.

ראוי לציין כי גוגל אינה עקבית במדיניות שלה בנושא. מי שיחפש את המפרץ הפרסי בחיפוש של גוגל מפות יובל למקום המפרץ בעוד שמי שיחפש את המפרץ הערבי (Arabian Gulf) ייתקל בהודעת שגיאה של גוגל, לפיה המנוע אינו מצליח "להבין" את המקום - כלומר הוא אינו מכירה אותו. עם זאת מי שיפתח את שירות Google Earth ויגיע למפרץ, יגלה שהחברה העניקה לו את שני השמות.

איראן ניהלה בעבר כבר כמה מערכות נגד מי שלא התייחס למפרץ בשם המאושר על ידה. ב-2004 החרימה אטלס של חברת נשיונל גאוגרפיק לאחר שזו העזה לקרוא למפרץ בשני השמות והטילה סנקציות נוספות על החברה.

שירותי המיפוי השונים שצמחו בעשור האחרון באינטרנט היו כבר מוקד לחיכוכים רבים ולבעיות רבות בכל פעם שהטכנולוגיה נתקלה בפוליטיקה. ענת בן דוד, חוקרת באוניברסיטת בר אילן, שעסקה בנושא במחקר הדוקטורט שלה, הסבירה כי חברות המציעות שירותי מיפוי נוהגות להיזהר מאוד בכל הנוגע לייצוג של אזורים רגישים מהבחינה הפוליטית, כמו בטיבט וסין, קפריסין , וגם  בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית.

השירותים בדרך כלל אינם חושפים את המדיניות שלהם, הקובעת באם מדינה תוצג או לא על מפה דיגיטלית, באיזו רזולוציה ובאיזו שפה יוצגו שמות המקומות על המפה. אותה מדיניות גם משתנה מדי פעם, הסבירה בן דוד. "במקרה של גוגל מפות, שטחי הרשות הפלסטינית לא הוצגו ע"י השירות בשנת 2008. בשנת 2009, השטחים הוצגו שוב ע"י השירות, אך דרגת הרזולוציה המאפשרת חיפוש של שמות רחובות, ערים, ומקומות משתנה כל הזמן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ