סנטורים בארה"ב מציעים חוק נגד מייסד פייסבוק אדוארדו סוורין

החוק יאסור על מי שוויתר על אזרחותו כדי להימנע מתשלום מסים להיכנס למדינה ויטיל 30% מס על רווחים עתידיים שלו בארה"ב; סוורין: לא ניסיתי לחמוק ממסים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

סנאטורים בארה"ב מקדמים חוק שנועד למנוע מאדוארדו סוורין לחזור אי פעם למדינה. על פי התקשורת בארה"ב, סוורין, המייסד שותף של פייסבוק, ויתר על אזרחותו האמריקאית לפני ההנפקה כדי לחמוק ממסים בארה"ב. ואולם, סוורין עצמו דוחה את הטענות.

מניותיו של סוורין בן ה-30 צפויות להיות שוות כשלושה מיליארד דולר. הוא מתוגרר כיום בסינגפור, שאינה מטילה מס על רווחי הון, כך שלדברי סי-בי-אס הצעד עשוי לחסוך לו החל מ-60 מיליון דולר וכלה בכ-100 מיליון.

הסנאטורים הדמוקרטים בוב קייסי וצ'אק שומר הציגו אתמול (חמישי) את החוק שנועד לעצור את "המגמה הבזויה", כפי שכינו זאת. החוק קובע כי כל מי שמוותר על אזרחותו כדי לחמוק ממסים לא יוכל להיכנס שוב לארה"ב, ובנוסף כל השעקותיו הבאות בארה"ב ימוסו בשיעור של 30%.

"הרשת החברתית של סוורין עומדת לקטון בצורה משמעותית", אמר שומר.

אדוארדו סאווריןצילום: ג'טי אימג'ס

סוורין, יליד ברזיל, ויתר על אזרחותו כבר בספטמבר האחרון, לטובת האזרחות הסינגפורית. הוא אמר לניו יורק טיימס כי לוויתור על האזרחות אין כל קשר למסים שהוא צריך לשלם לארה"ב. הוא הסביר כי הגיש את הבקשה בינואר 2011, והיא אושרה רק בספטמבר האחרון.

"אני לא מומחה מסים", אמר סוורין. "עמדנו בכל החוקים הידועים. היה מס יציאה". בניו יורק טיימס הסבירו כי המס מבוסס על הנכסים שאזרחים מחזיקים בעודם מוותרים על האזרחות.

לאחר מכן סוורין הוציא הצהרה רשמית המכחישה כי מדובר בצעד שנבע מרצונו לחמוק ממסים. "החלטתי לוותר על האזרחות נבעה אך ורק מרצוני לעבוד ולחיות בסינגפור, שבה הייתי מאז 2009. אני מחוייב ואני אשלם מיליוני דולר במיים לממשלת ארה"ב. שילמתי ואמשיך לשלם מסים בגין כל מה שהרווחי בהיותי אזרח ארה"ב", כתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ