ברוכים הבאים לעיר הוויקיפדיה הראשונה - ברשת - הארץ

ברוכים הבאים לעיר הוויקיפדיה הראשונה

יותר מאלף קודים עם לינקים לערכים בוויקיפדיה הוצבו באתרים שונים במונמות הוולשית, עיר הולדתו של המלך הנרי ה-5

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אי-פי

עיירה וולשית קטנה, שבה נולד המלך הנרי החמישי, עומדת לעשות שוב היסטוריה, כשתהפוך לעיר הוויקיפדיה הראשונה.

החל ממחר (יום שבת), מבקרים במונמות שרוצים לדעת עוד על אתרים בעיר יוכלו לסרוק קודים (QRcodes) שיוצבו בסמוך להם באמצעות הסמארטפונים שלהם. הקודים יפתחו לינקים לדפי הוויקיפדיה על הערכים העוסקים בהם. כ-1,000 שלטים ועליהם קודים מעטרים כעת בתי ספר, מוזיאונים, אתרים היסטורים ואפילו פאבים.

העבודה על הפרויקט, שנקרא Monmouthpedia (מונמותפדיה) ארכה שישה חודשים. תושבים מקומיים ועסקים יצרו וערכו ערכים על העיר, שקושרו לקודים. מתנדבים אחרים תרגמו אותם.

מתוך פרויקט מונמאותפדיהצילום: Monmouthshire County Council, ויקיפדיה

ויקימדיה בריטניה, שעומדת מאחורי ויקיפדיה הבריטית, אמרה כי מאות ערכים על החיים וההיסטוריה בעיר יהיו זמינים ברשת ביותר מ-26 שפות, מהינדי ועד הונגרית. דוברי צ'כית יוכלו ללמוד על המצודה בעיר בשפתם, בעוד שדוברי הינדי מפיג'י יוכלו לקרוא על מועדון הקריקט המקומי ומקומות נוספים. אפילו דוברי לטינית ואספרנטו יוכלו למצוא ערכים שיוכלו לקרוא. סטיבי בנטון, איש התקשורת של ויקימדיה בריטניה, אמר כי יותר מ-450 ערכים חדשים על מונמות נוספו לוויקיפדיה וכמעט 150 ערכים שופרו בחצי השנה האחרונה.

העיר נבחרה בשל המורשת ההיסטורית העשירה שלה. בנוסף להיותה מקום הולדתו של הנרי החמישי, בעיר יש גשר מהמאה ה-13 - היחידי מסוגו שנותר על תילו בבריטניה. בנטון סיפר כי עסקים מקומיים הוסיפו לינקים משלהם לוויקיפדיה, בנוסף ללינקים על הערכים המקומיים. מאפיות הוסיפו קודים שמובילים לערכים על ההיסטוריה של האפייה ופאבים הצטרפו גם בניסיון להבליט את ההיסטוריה שלהם. "זה הצליח להצית את הדמיון של אנשים, בדרכים שלא חשבנו עליהן", אמר.

בנטון אמר כי הוא מקווה שערים נוספות יצטרפו ליוזמה. כל מה שצריך, הוא אומר "זה קומץ אנשים עם מוטיוויציה ואנרגיה".

מתוך פרויקט מונמאותפדיהצילום: Monmouthshire County Council, ויקיפדיה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ