עשרות אלפים השתתפו בכינוס חרדי על סכנות האינטרנט בניו יורק - ברשת - הארץ

עשרות אלפים השתתפו בכינוס חרדי על סכנות האינטרנט בניו יורק

הכנס של של "קבוצת איחוד הקהילות לטוהר המחנה" התקיים באצטדיון של הניו יורק מטס; רק ליתר ביטחון, נשכר גם אצטדיון נוסף

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אי-פי

יהודים חרדים החוששים כי האינטרנט מאיים על אורח חייהם שכרו את אצטדיון סיטי פילד של קבוצת הבייסבול ניו-יורק מטס, לכינוס ראשון מסוגו על השימוש בטכנולוגיה באופן שלא יפגע בדת.

יותר מ-40 אלף איש הגיעו ביום ראשון לכינוס שעסק בסכנות האינטרנט. המארגנים אף שכרו את אצטדיון ארתור אשה הסמוך למקרה שסיטי פילד לא יספיק.

"זה הולך להיות מקור להשראה ולחינוך על שימוש בטכנולוגיה באופן אחראי, בהתאם לערכי היהדות", אמר עו"ד איתן קוברה, דובר המארגנים, קבוצת איחוד הקהילות לטוהר המחנה. על פי הדיווחים, עלות הכינוס עומדת על 1.5 מיליון דולר. קוברה לא אישר את הדיווחים, וציין כי המארגנים מעדיפים להישאר אלמונים. לא דווח גם מי ינאם בכינוס.

קוברה אמר כי מטרת הכינוס אינה לאסור על האינטרנטכפי שניסו לעשות רבנים בארץ, אלא ללמוד כיצד לרתום אותו לצרכי הקהילה. "יש חיסרון מאוד משמעותי לאינטרנט", הוא אומר. "הוא מציב אתגר לאספקטים שונים של חיינו".

הכינוס החרדי בניו יורקצילום: סטפנו ג'ובני, VosIzNeias.com

הוא אמר בין היתר כי תופעות כמו פורנו והימורים, כמו גם מדיה חברתית חותרים תחת "יכולתנו להתפלל באין מפריע, להתמקד ולהתרכז".

נשים לא יורשו להשתתף בכינוס, אבל העצרת תשודר בשידור חי לקהלים של נשים בבתי ספר ובאולמות אירועים בשכונות חרדיות. קוברה אמר כי מפגשים אורגנו גם במקומות אחרים.

מארגני המפגש הם חרדים קיצונים, שכמו מקביליהם בארץ, מחרימים את השימוש בטלוויזיה, או לפחות יוצאים נגדה. אבל קוברה אומר שרבים משתמשים באינטרנט. "יש ספקטרום של שימוש ויש ספקטרום של התמודדות עם זה".

סמואל היילמן, פרופסור לסוציולוגיה בקווינז קולג', שחקר רבות את החברה החרדית, אמר כי מנהיגי הקהילה חוששים מפני "חלחול של העולם החיצוני לתוך המובלעות שלהם".

הכינוס החרדי בניו יורקצילום: סטפנו ג'ובני, VosIzNeias.com

"הבעיה היא כמובן שהם לא יכולים למנוע ממנו להיכנס, מפני שהאינטרנט נמצא בכל מקום, והוא חשוב גם עבורם", אמר היילמן. הוא הסביר כי חרדים רבים משתמשים באינטרנט לצורכי מסחר או כדי לנהל עסקים מבתיהם. אבל "המחשב או הטלפון, מכשירים תמימים לכאורה" מספקים פתח לעולם שהקהילה החרדית הסתגרה מפניו זה זמן רב.

"הם חושבים שהעולם כה מסוכן, שטוף מין ושפל, עד שזאת נתפסת בעיניהם כסכנה הגדולה ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ