חרדים מהרשת

לעצור את האינטערנעט

60 אלף חרדים גדשו שני איצטדיונים בניו יורק לכנס נגד העולם המקוון ושמעו נאומים ביידיש על התועבה, בלי אף מילה על פייסבוק ופורנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים24

מי שלא שהה שלשום בניו יורק והחמיץ את , יכול היה בסופו של דבר להתעדכן בו ברשת עצמה. כ-60 אלף איש מכל גווני החרדיות האמריקאית התאחדו בניסיון, אולי נואש אך בהחלט לא אחרון, לצמצם את השפעתו המזיקה של האינטרנט - מבלי להזכיר ולו פעם אחת את הרעות החולות שהטיל על המגזר: רשתות חברתיות, אתרי הימורים, והחמור מכל - פורנוגרפיה. למרות ניסיונות ההחרמה מצד המארגנים על שידורו ברשת, אתר יוטיוב הוצף בסרטונים מהאצטדיון בניו יורק, חלקם כמעט בזמן אמת.

אתרים ובלוגים חרדיים באנגלית, ביידיש ובעברית העמיסו את הרשת בדיווחים ובהתרשמויות, ומאות כלי תקשורת בארצות הברית עדכנו באתריהם על שאירע (רבים מהם כמתבוננים בפלא אקזוטי).

כשנה נערכו ההכנות לכינוס "כלל ישראל" של איחוד הקהילות החרדיות בארה"ב, והביקוש היה רב. 42 אלף חרדים, גברים כולם כמובן, מילאו את אצטדיון הבייסבול סיטי פילד, המארח בשגרה את קבוצת ניו יורק מטס, וכ-20 אלף נוספים מילאו אצטדיון אחר, ארתור אש, לא הרחק משם, וצפו בכינוס בשידורים במעגל סגור. אליהם נוספו אלפי חרדים בירושלים, לונדון, אנטוורפן ובני ברק, שצפו בכנס בשידורי לוויין. המארגנים העדיפו לשלם לערוץ לווייני, ולא להיעזר בתועבה שעליה יצא הקצף, ועם זאת ידוע על לפחות אתר חרדי אחד, שנאסר בידי הרבנים, שהעז לשדר את האירוע באינטרנט בשידור חי. שידוריהם הועברו גם בערוץ החדשות הטלפוני הפופולרי בארה"ב, "קול מבשר", ששמועה עקשנית ייחסה לו שלשום, בשעות השיא, 25 אלף מאזינים.

9 מתוך 9 |
צילום: אי-פי
1 מתוך 9 |
צילום: vosizneias.com
2 מתוך 9 |
צילום: vosizneias.com

הביקוש הרב גם הביא לתופעות של ספסרות. המארגנים התעקשו כי כל משתתף ישלם סכום סמלי עבור כרטיס, 10 דולרים, שיסייעו לכיסוי ההוצאות הגדולות. רבים נותרו בחוץ, ולדברי אחד ממארגני האירוע, הרב נחמיה גוטליב, היו אברכים שהעזו להציע למכירה את הכרטיס שרכשו, במחירים גבוהים פי חמישה. המכירה, אגב, התבצעה בלא אחר מאשר אתר הקניות האינטרנטי, eBay.

מאות רבנים, ובהם בכירי המנהיגים החרדים בצפון אמריקה, גדשו את שולחן הנשיאות שהוקם באצטדיון, דמויותיהם העבדקניות ריצדו על מסכי הענק, כשמעל לראשם סיסמת הבית "Let's Go Mets". לצד הרבי מסקולען, ו"המשגיח", הרב מתתיהו סלומון, מראשי הישיבה הליטאית בלייקווד, שיזמו את האירוע בשיתוף פעולה בין הציבור החסידי והליטאי בארה"ב - נכחו בין היתר גם האדמו"רים החסידיים הרבי מוויז'ניץ-מונסי, רבי זלמן מסאטמר (אחיו-יריבו, רבי אהרן מסאטמר, החרים את האירוע) והרבי מסקווייר (שככלל אינו משתתף באירועים פומביים מחוץ לחסידות שלו).

הרבנים, שהבינו כי אין עוד טעם לאסור כליל את השימוש באינטרנט, התאחדו סביב הקריאה לצמצם את החשיפה לרשת ככל שניתן ובכל מקום שניתן. "המשתמש באינטרנט ללא סינון הוא בהמה, כי מקור האינטרנט הוא בהמיות", צוטטו דבריו של האדמו"ר מסקולען באתר החרדי JDN. "כל המחלות והמיתות המשונות שפוקדות את עם ישראל הגיעו אך ורק בגלל התפשטות האינטרנט בבתי ישראל". דבריו, כמו אלו של מרבית הרבנים, נאמרו ביידיש, והמארגנים דאגו לתרגום סימולטני לאנגלית, באמצעות כותרות שהוקרנו על מסכי הענק, ואוזניות שחולקו באצטדיון. אחד הרבנים אף קרא לאסור על חיבור לאינטרנט בבתים הפרטיים, גם אם הדבר נעשה לצרכי פרנסה. לדבריו, יש לאפשר חיבור רק במקומות העבודה, ורק לצרכי ביזנס, וגם זאת באמצעות ספק אינטרנט המסנן תכנים.

ואולם לדברי הרב גוטליב, כאשר כ-80% ממשתתפי הכנס משתמשים באינטרנט, וככל הנראה ימשיכו להשתמש בו גם מחר, "לא היתה שום כוונה להגיד להם להפסיק". בשיחת טלפון מניו יורק אמר הרב גוטליב ל"הארץ" כי "אם לא נתעלם מהמציאות, נדע שהחיים הדיגיטליים מעמידים בבעיה את המוסריות שלנו, את חיי המשפחה והחברה. עוד לא למדנו את האינטגרציה בין המציאות הדיגיטלית ובין החיים והערכים שלנו משחר התרבות או הבריאה. כל אחד צריך ללמוד את הדבר הזה, זה לאו דווקא נוגע רק לציבור החרדי".

המארגנים, האדמו"ר מסקולען והרב סלומון, אמרו כי הבינו את גודל האיום כבר לפני שנים, כשהבחינו ש"חלק גדול מהבעיות החמורות שהובאו לפתחיהם, כאשר בני משפחה זעקו מלבם השותת דם על יקירם שהחלו לרדת מדרך האמת ולרעות בשדות זרים, נבע משימוש פסול בכלי הטכנולוגיה", כפי שנכתב בעיתון "המבשר", המתפרסם בישראל.

זהו ניסוח מפורש יחסית למה שנאמר בכינוס שלשום. בעוד שהרבנים חזרו תדיר על שם ה' - בתפילות ובפרקי תהילים ובמעמד המרגש שבו ההמון קרא כאיש אחד "ה' הוא האלוהים" - בין הנואמים הרבים, דורשי הדרשות ובעלי המוסר, לא נמצא מי שיזכיר אפילו פעם אחת את השמות המפורשים טוויטר, פייסבוק או פורנוגרפיה. לדברי הרב גוטליב, "המלה פורנוגרפיה היא רגישה".

מחוץ לאצטדיון הטענות היו חמורות עוד יותר, כאשר בהפגנה קטנה שערכה קבוצה של חרדים לשעבר, הם טענו כי הרבנים רק מנסים להשתיק את הכלי היחיד שנתן ביטוי לפרשות עבירות המין בתוך הקהילה. בעל בלוג אף טען אתמול כי אחד מהרבנים על שולחן הנשיאות מחזיק מאחוריו קופה של שרצים, היות שסייע לעבריין מין להישאר בתוך הקהילה שלו.

אין ספק שהרבנים והאדמו"רים בארה"ב מתקנאים בעמיתיהם בישראל, לאחר שהאיסורים שהטילו בשנים האחרונות הביאו את שוק התקשורת הישראלי להגיב ולהתאים עצמו לצרכנים חרדיים, דבר שלא קרה בארה"ב עד היום. בזרם החרדי המרכזי בישראל קיים לחץ חברתי להשתמש (התומכים בשיחות קוליות בלבד), והמפעילים הסלולריים מציעים תוכניות מיוחדות מוזלות. כמו כן, יש בישראל שוק תוסס של "אינטרנט כשר" שמגביל גלישה לדפים לא רצויים. אמנם הטכנולוגיה עוד לא מבטיחה גלישה "בטוחה" באופן הרמטי - אך חברות רבות משתתפות במרוץ אחרי פיתוח כזה ואחר "ענן" שיספק שירותים לכל המשתמשים החרדים באשר הם. בשלב זה, החברה החרדית בארה"ב תסתפק ביישור קו עם החרדים בישראל, במלחמתם באינטרנט.

כך או כך, בארה"ב ובישראל כאחד עומדים הרבנים חסרי אונים נוכח הזמינות של הטכנולוגיות חדשות, המגיעה גם לישיבות ולזרם המרכזי של כל חסידות. כל מחקר רשמי וסקר בשנים האחרונות הראו כי , גם שלא לצרכי פרנסה. הכנס בניו יורק הדהד לכן גם בישראל, עם כותרות בולטות בכל העיתונים החרדיים, כגון "המערכה הגורלית" ו"אמריקה מתעוררת". בכתבת השער של מגזין "משפחה" בסוף השבוע האחרון, תחת הכותרת "לעצור את המשחית" כשלצדה תמונה של לפטופ מתפוצץ בחלל, נכתב כי העצרת בקווינס מכוונת נגד "הטכנולוגיה המודרנית המכלה כל חלקה טובה, שורפת נשמות ומורידה צעירים לעמקי שאול".

אורח הכבוד מישראל היה "המשגיח" הרב דן סגל, אחיו של העיתונאי המנוח ישראל סגל, שסיפר בבכי על "יהודי מבני ברק שבגלל האינטרנט זנח את ילדיו וברח לחו"ל, והותירם ללא מקור הכנסה". הניסיונות להטיס לניו יורק גם את אחד המנהיגים הרוחניים כשלו, ואלו הסתפקו בהשמעת התבטאויות חריפות לקראת הכנס. הרב אהרן לייב שטיינמן, המנהיג כיום בפועל את הציבור הליטאי, צוטט שלשום ב"יתד נאמן" כמי שאומר ש"האינטרנט הוא המסית והמשחית הגדול של דורנו, כמו ההשכלה הארורה שחיבלה בכרם בית ישראל". אתמול פורסם בעיתון מכתבו של "גדול" אחר, הרב חיים קנייבסקי, שכתב כי "מכשיר האינטרנט הוא יצרא דע"ז (יצר הרע של עבודה זרה) וגילוי עריות בדורנו, והוא חורבן גדול בישראל ורבים חללים הפילה עד שאול תחתית רח"ל (רחמנא לצלן)".

"אין בית אשר יש בו המכשיר הנ"ל ולא נכשלו בו בעבירות חמורות מאוד", הוסיף הרב קנייבסקי במכתבו. "משפחות שלמות ובתים מלאים כל טוב כבר נהרסו מזה רח"ל. חייבים כולם לטכס עצות איך לשחוט את היצר הרע הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ