קייט זרניקי, ניו יורק טיימס

בית המשפט העליון בניו-ג'רזי גזר אתמול 30 ימי מאסר על דארון ראווי, סטודנט באוניברסיטת רטגרס, שהורשע כי צילם באמצעות מצלמת אינטרנט את שותפו לחדר במעונות, שעה שזה קיים יחסים מיניים עם גבר. משפטו של ראווי, בן 20, עורר ויכוח בארה"ב אודות השימוש בחוקים נגד פשעי שנאה, וכן חשש מפני התאבדויות בני נוער הומוסקסואלים. זאת כיוון שהשותפו של ראווי, טיילר קלמנטי, התאבד בקפיצה מגשר ג'ורג' וושינגטון בספטמבר 2010, ימים ספורים לאחר שנודע לו כי צולם.

לפני כחודשיים הורשע ראווי בכל 15 סעיפי האשמה נגדו, כולל חדירה לפרטיות והפחדה, והיה צפוי לעשר שנות מאסר. ואולם, השופט גלן ברמן החליט לזכות את הסטודנט מביצוע פשע שנאה, תוך שהוא מותח ביקורת חריפה על התנהגותו. "שיקרת לשותפך לחדר, שהאמין בך ללא כל סייגים. הפרת את האמון הזה", הטיח השופט גלן ברמן בראווי. "לא שמעתי אותך מתנצל אפילו פעם אחת". השופט הדגיש כי איננו מאמין שמעשיו של ראווי נבעו משנאה לקלמנטי ואמר כי הוא "אשם בחוסר רגישות משווע". ראווי נידון גם לשלוש שנות מאסר על תנאי, 300 שעות עבודות שירות, טיפול פסיכולוגי נגד הטלת אימה באינטרנט וקנס של 10,000 דולר שישמש לסיוע לקורבנות פשעים הנגרמים כתוצאה מדעות קדומות. עקב הרשעתו, עלול ראווי, אזרח הודו שקיבל רישיון להתגורר בארה"ב, להיות מגורש חזרה לארצו. עם זאת, במהלך הדיון אמר השופט ברמן כי יוסיף לתיקו המשפטי מכתב הקורא לרשויות ההגירה לא לגרש אותו.

התביעה ומשפחתו של קלמנטי זועמים על גזר הדין והודיעו כי בכוונתם לערער עליו. לעומתם, קרוביו של ראווי חיבקו אלה את אלה, דקות אחרי שביקשו בבכי מהשופט שלא לגזור עליו עונש קשה מדי. יצויין כי ראווי לא הואשם בגרימת מותו של קלמנטי, למרות שצל ההתאבדות מרחף על המקרה. עורכי דינו של ראווי טענו לאורך הדיון כי יש לדון את מרשם למאסר על תנאי בלבד, משום שפעולותיו לא היו אלימות ולא מאיימות. גם הם הודיעו שיערערו על גזר הדין.

"אני לא יכול לדמיין את מידת הדחיה, הבידוד והבוז שאחי בוודאי חש מצד חבריו", אמר האח ג'יימס קלמנטי. "דארון לא טרח לברר איזה נזק הוא גרם לנפשו ולמחשבתו של אחי. המשפחה שלי ואני לא שמענו ממנו התנצלות או הודאה שעשה מעשה רע". התובעת הראשית, ג'וליה מקלור, התנגדה בתוקף לבקשה לגזור על ראווי מאסר על תנאי בלבד, וביקשה מבית המשפט לכבד את מאמצי המושבעים בערכאה הנמוכה יותר, שהרשיעו את ראווי לאחר ששקלו את כל הראיות. לדבריה, "כל מעשיו של הנאשם היו מתוכננים, תכליתיים ומרושעים".

דארון ראווי במהלך הקראת גזר הדין, אמש בניו ג'רזי. "אשם בחוסר רגישות משווע, לא בפשע שנאה"צילום: רויטרס

מומחים רבים למשפט פקפקו לאורך הדיונים באפשרות שראווי יורשע, בגלל הקושי להוכיח שפעל בזדון. ראווי לא היה ידוע בעבר כשונא הומואים, וחבריו צירפו מכתבים המעידים על אופיו הטוב לתיק ההגנה. סניגוריו של ראווי טענו כי הוא היה "ילד בן 18", ולא עבריין, ושכשגילה ששותפו הוא הומו, פשוט לא ידע איך להתמודד עם זה. התביעה טענה כי לא מדובר במעשה קונדס שנבע מקלות דעת, שכן עקב התאבדותו של קלמנטי, ניסה ראווי להכניס בדיעבד שינויים לתכתובת האלקטרונית שלו, וניסה להשפיע על אחת העדות לשנות את עדותה במשפט. ההרשעה באה בהפתעה לראווי, שדחה לפני כן עסקת טיעון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ