שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון
עודד ירון

הסדנא לידע ציבורי פתחה בפרויקט חדש בשם "אזרחים פותחים את ועדת הכספים" (www.openmoney.org.il) שנועד לסייע בחשיפת והנגשת המנגנון העלום של העברות כספים בתוך תקציב המדינה. לפי אתר הפרויקט החדש של הסדנא, "תקציב המדינה שמאושר מדי שנה או שנתיים הינו טיוטה בלבד. לאורך השנה מכינים פקידי האוצר ללא הרף 'התאמות תקציביות', שבמסגרתן מועברים מיליוני שקלים בין המשרדים. לרשות הח”כים – הגורם המפקח על הקצאת וביצוע התקציב – עומדות שעות ספורות לבחון את ההקצאה המחודשת של המשאבים. ההעברות מגיעות לכנסת בגרסה קשיחה, וזוכות לאישור רק מתוך התגייסות קואליציונית שכופה האוצר. בנוסף ההעברות מתאיידות מייד לאחר מכן, כך שלא ניתן לבצע מעקב ובקרה לאורך השנה".

באתר מזכירים לדוגמה את הישיבה בוועדת הכספים במארס השנה שבה הועברו שבעה מיליארד שקלים בין משרדים שונים בדיון שארך פחות משעה וחצי. הדבר הוביל לביקורת חריפה מהאופוזיציה, אבל זה לא הפריע לעניינים להתנהל כסדרם.

אחת הבעיות המקשות על ההבנה מה בדיוק קורה ולאן הולכים הכספים היא שהקבצים לא נשמרים בצורה נוחה ואינם זמינים ברשת. באתר מספר מנכ"ל העמותה יובל אדמון כי גם בוועדת הכספים סיפרו להם "שהם מקבלים עותקים קשיחים של ההעברות, לעתים באותו יום. הכנסת מעבירה סכומי עתק שכוללים מאות ההעברות מדי כמה ימים – בלי התעמקות”, כדבריו.

על כן חברי העמותה ניגשו לארכיון הכנסת, וסרקו כאלפיים מסמכים, חלקם באייפון. כעת הם מבקשים את עזרתכם בהמרת המידע לקבצים שניתן לעבוד איתם. לשם כך יש לגשת לאתר הפרויקט, לעשות לוג אין ופשוט להקליד מסמך או שניים.

הסדנא לידע ציבורי כבר היתה מעורבת בכמה וכמה מיזמים, ובהם כנסת פתוחה שנועדה לאפשר לציבור לעקבו אחרי הפעילות של נבחריו, ולהבין כיצד הם מצביעים, במה הם תומכים ומה הם בעצם עושים שם. בנוסף הם היו מעורבים בהפצת התקציב בקוד פתוח באתר התקציב הפתוח ובפרויקטים נוספים.

מליאת הכנסתצילום: מיכל פתאל
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ