היוזמה הציבורית הצליחה: האוצר יפרסם את ההעברות התקציביות ברשת

אחרי שהסדנא לידע ציבורי סרקה אלפי מסמכים, וביקשה מהגולשים עזרה בהנגשתם, הודיעו האוצר והשר איתן כי הקבצים יפורסמו באתר Data.gov.il

עודד ירון
עודד ירון

משרד האוצר יפרסם היום באתר data.gov.il קבצים המפרטים את כלל ההעברות התקציביות המתבצעות בוועדת הכספים של הכנסת, זאת זמן קצר לאחר שהסדנא לידע ציבורי פתחה בפרויקט שנועד להיעזר בגולשים כדי להנגיש את אותם קבצים בדיוק.

בסדנא הסבירו כי "תקציב המדינה שמאושר מדי שנה או שנתיים הינו טיוטה בלבד. לאורך השנה מכינים פקידי האוצר ללא הרף “התאמות תקציביות”, שבמסגרתן מועברים מיליוני שקלים בין המשרדים. לרשות הח”כים – הגורם המפקח על הקצאת וביצוע התקציב – עומדות שעות ספורות לבחון את ההקצאה המחודשת של המשאבים. ההעברות מגיעות לכנסת בגרסה קשיחה, וזוכות לאישור רק מתוך התגייסות קואליציונית שכופה האוצר. בנוסף, ההעברות מתאיידות מייד לאחר מכן, כך שלא ניתן לבצע מעקב ובקרה לאורך השנה".

אחת הבעיות היתה שהקבצים לא היו זמינים ברשת עד כה, למרות שבאתר הפרויקט ציין מנכ"ל העמותה יובל אדמון כי נראה שהקבצים קיימים. מכייוון שלא הצליחו לקבל קבצים פתוחים, ניגשו חברי העמותה לארכיון הכנסת, וסרקו כאלפיים מסמכים, חלקם באייפון.

היום, ימים ספורים לאחר פתיחת האתר של הסדנא, החליטו במשרד האוצר, בשיתוף השר מיכאל איתן, לפרסם את הקבצים באתר Data.gov.il. נתונים אשר הועברו כרגע לאתר כוללים את שנת 2011 בלבד, אך במשרד מבטיחים כי גם שנות תקציב נוספות יפורסמו בהקדם.

שינויי התקציב באתר data.gov.il

אתר Data.gov.il נועד להנגיש מאגרי מידע ממשלתיים לציבור, ובעיקר למפתחים כדי שייצרו אפליקציות המתבססות על המידע. סנונית ראשונה נראתה כבר באתר הניסיוני otp.hamakor.org.il, שנועד לסייע בתכנון מסלולי נסיעה בתחבורה ציבורית (כפי שמאפשרת האפליקציה Tranzmate). הכלי החדש נוצר תוך כשבוע בזכות התבססות על כלים דומים בקוד פתוח שפותחו בעולם, ועל קובצי המידע של התחבורה הציבורית ששוחררו באתר.

השר איתן אמר כי "ממשלת ישראל ומשרד האוצר עשו היום צעד חשוב ומתקדם בכך שפרסמו את ההעברות התקציביות מסעיף לסעיף, בתוך תקציב המדינה. החידוש הזה הוא המשך ישיר לפרויקט התקציב הפתוח, והוא מבטא עיקרון דמוקרטי ראשון במעלה ומנגיש לציבור מידע בדבר השימושים שעושה הממשלה בכספי משלם המיסים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ