בג"ץ דחה את העתירות נגד חוק "האח הגדול" אך הטיל מגבלות על השימוש בו

השופטים קבעו שהחוק הכרחי במאבק בפשע, אלא שיש להשתמש בו רק לצרכים ממוקדים. הם הוסיפו הגנות לבעלי חיסיון כמו עיתונאים ועורכי דין

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בג"ץ דחה הערב (שני) בהרכב של שבעה שופטים עתירות שהוגשו נגד חוקתיות החוק שזכה לכינוי "חוק האח הגדול", המאפשר לרשויות החקירה בישראל לקבל לרשותן נתוני תקשורת של מנויי בזק, לקוחות חברות הסלולר, הטלפוניה הקווית וספקי האינטרנט. החוק, עם זאת, אינו מאפשר את קבלת תוכנם של המסרים המועברים.

בעתירות, שהוגשו על ידי לשכת עורכי הדין והאגודה לזכויות האזרח, נטען כי ההסדרים שבחוק פוגעים בזכות לפרטיות באופן שאינו מידתי, וכן שיש בהם פגיעה בעניינם של בעלי חיסיון, בהם רופאים, עורכי דין ועיתונאים. בית המשפט אמנם דחה את העתירות, אבל הטיל הגבלות שונות באשר למימוש הסמכות המוקנית בחוק לרשויות החקירה לקבל את המידע.

הרכב בית המשפט העליון, בראשות הנשיאה בדימוס דורית ביניש, קבע עוד כי החוק אכן פוגע בזכות לפרטיות עם זאת פסק כי במציאות הטכנולוגית המודרנית יש לתת משקל מיוחד למורכבותה של הזכות לפרטיות וההגנה שראוי לתת לה. עוד נקבע כי מניעת האפשרות לעשות שימוש בסמכויות אלה עלולה להותיר את רשויות החוק כשידן על התחתונה, בכלל זה במאבק שהן מנהלות מול קבוצות עברייניות אשר עושות בעצמן שימוש מתוחכם באמצעים הטכנולוגיים החדשים לצורך הגשמת מטרותיהם.

בנוסף קבע בית המשפט כי יש להתיר לרשויות החוק לפעול בהתאם לסמכויות שהוקנו להן, אבל כדי שהפגיעה הנגרמת בזכות לפרטיות תהיה מידתית, יש להפעיל סמכויות אלה באופן המצמצם את הפגיעה, במיוחד בעניינים הנוגעים לפגיעה בבעלי חיסיונות. לפיכך נקבע כי הפעלת הסמכות הקבועה בחוק תפורש כך שקבלת הנתונים על פי החוק תיעשה רק במקרים בהם הדבר נדרש לצורך ממוקד וקונקרטי, כדוגמת חקירה הנוגעת לאירוע ממוקד בעניינו של חשוד או קורבן ספציפיים.

חוק מוצדק או פלישה לפרטיות האזרחים? ספרו מה דעתכם בפייסבוק

שנית נקבע כי הסמכות הקבועה במסלול המינהלי בחוק תפורש כך שהיתר לקבלת נתוני תקשורת מכוח סמכות זו ייעשה במשורה, במקרים קיצוניים, לצורך טיפול בעבירות המחייבות זאת, ורק במקרים בהם מחמת הדחיפות לא ניתן לקבל צו שיפוטי לקבלת הנתונים. באשר לקבלת נתוני תקשורת הקשורים לעיתונאים, נקבע כי כאשר העיתונאי אינו חשוד בעבירה או שהוא הקורבן, לא תאושר בקשה לקבלת נתוני תקשורת מהסוג הכולל פרטים לגבי סוג המסר המועבר אליו, משכו, היקפו, נתונים מזהים של המנוי שהוא מקור המסר, או יעדו.

בשבוע שעבר נודע כי משרד המשפטים מגבש הצעת חוק, שתרחיב את האפשרות של רשויות המדינה לעקוב אחרי שיחות הטלפון ותכתובות המיילים של אזרחי ישראל. ההצעה מבקשת לאפשר גם לגופים כמו משרד החקלאות, רשות הטבע והגנים ורשות העתיקות, לעשות שימוש במידע לצורך חקירות שהם מבצעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ