משרה חדשה בבנק ישראל: מומחה ללוחמת סייבר - ברשת - הארץ

משרה חדשה בבנק ישראל: מומחה ללוחמת סייבר

לאחר שהבוקר נחשף ב"הארץ" כי השב"כ הגביר את הפיקוח על מחשבי הבנקים, פורסם היום מכרז למשרה חדשה המיועדת לבוגרי מדעי המחשב

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שרון שפורר

בנק ישראל פרסם היום (רביעי) באתר האינטרנט שלו מכרז פומבי למשרה חדשה בבנק - מומחה ללוחמת סייבר בחטיבה לפיקוח על הבנקים. התפקיד כולל גיבוש הנחיות למערכת הבנקאית בכל הנוגע לאבטחת תשתיות מחשב חיוניות מפני איומי עבריינות לוחמה וטרור סייבר, מעקב אחר יישום ההנחיות בבנקים, זיהוי איומים ומוקדים פוטנציאליים לתקיפה ופריצות רשתות מחשבים ותקשורת וכן עמידה בקשר מול הרשות הממלכתית לאבטחת מידע (רא"מ) שבשב"כ. על פי הערכות, שכרו של המומחה שיישכר לעבודה בבנק ינוע סביב 10,000 שקל ברוטו אבל הוא צפוי להיות מושפע מניסיונו ומהשכלתו.

הכישורים הדרושים במכרז הינם השכלה בתחום מדעי המחשב - תואר ראשון מוכר או לימודים על תיכוניים מוכרים וכן ניסיון של 4 שנים לפחות. כישורים נדרשים נוספים הם ניסיון של שנתיים בתחום אבטחת מידע, רצוי בתחום לוחמת הסייבר וכן במערכות גדולות, אנגלית ברמה גבוהה וגם נכונות לעבוד שעות נוספות מחוץ לשעות העבודה המקובלות.

הבוקר נחשף ב"הארץ" כי בחודשים האחרונים הגביר השב"כ את הפיקוח על מערכות המחשוב של הבנקים בישראל, באמצעות הרשות הלאומית לביטחון מידע (רא"מ). הדבר נעשה בשל חששות מפני התקפות טרור קיברנטי (טרור מחשבים ואמצעים טכנולוגים מתקדמים) על מערכות המחשוב של הבנקים, שהן ציר חשוב ביותר בפעילותה של המערכת המשקית בישראל.

השב"כ עשוי להדק עוד יותר את הפיקוח על מחשבי הבנקים, אם תתקבל דרישתו לצרף את הבנקים לרשימת החברות המוגדרות כתשתיות חיוניות. הפיקוח על טכנולוגיות המידע של חברות המצורפות לרשימת התשתיות הלאומיות החיוניות נקבע בחוק, והפיקוח על ידי רא"מ נעשה הדוק יותר.

עם הגופים עליהם מפקחת רא"מ כיום נמנים בין היתר חברת החשמל, רכבת ישראל, בזק וגם הבורסה לניירות ערך. הבנקים מצדם, וגם בנק ישראל המפקח עליהם, התנגדו זמן רב לצירופם לרשימה הזאת, מחשש שמעורבות השב"כ במערכותיהם הטכנולוגיות תבריח משקיעים זרים או מפקידי כספים בחשבונות. ואולם להערכת מקורות בכירים במערכת הבנקאות, למרות התנגדות הבנקים הם ייאלצו בכל זאת להיכנס לרשימת התשתיות הלאומיות בישראל כבר בקרוב.

בינתיים, עד שיוגדרו כתשתיות חיוניות בחוק, בשב"כ כבר מתייחסים אל הבנקים בארץ כתשתיות קריטיות, והשנה החל הפיקוח על הבנקים לשתף פעולה עם השב"כ. לפני כמה חודשים כינס המפקח על הבנקים בבנק ישראל, דודו זקן, את מנהלי ה-IT (טכנולוגיית המידע) והתפעול בבנקים, ואת נציגי איגוד הבנקים, לפגישה דחופה עם נציגי השב"כ האמונים על טרור קיברנטי. עוד הוזמנה האחראית לטיפול בטרור הזה בבנק ישראל, רחל יעקבי. באחרונה הורחבה מצבת כוח האדם של היחידה שבראשה היא עומדת וכעת החטיבה הזו ממשיכה להתרחב.

חדר מסחר בחברת אקסלנסצילום: דן קינן

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ