שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
לוגו אי-פי
אי-פי
לוגו אי-פי
אי-פי

מיליוני ילדים מתחת לגיל 13 משקרים לגבי גילם ומחזיקים פרופילים בפייסבוק למרות שהרשת אוסרת על כך. כעת, החברה בוחנת דרכים להתיר לילדים הללו לגלוש ברשת מבלי לשקר.

כמו שירותים מקוונים אחרים, פייסבוק אוסרת על ילדים מתחת לגיל 13 להיכנס לרשת מפני שעל פי החוק בארה"ב חברות חייבות לקבל אישור של הורי הילדים אם הם רוצים לאסוף מידע על הילדים.

איסוף מידע זה הוא מרכזי לפעילותה של פייסבוק. כל תמונה או סטטוס שילד מעלה לפייסבוק יכולים להיחשב כאיסוף מידע. חברות רבות מחשיבות את הדרישה לאסור את איסוף המידע כמכבידה מדי, אז הן פשוט אוסרות על ילדים להיכנס.

אבל זהו איסור שקשה לאכוף. במקרים רבים ההורים עצמם מסייעים לילדים לעקוף את האיסור ועוזרים להם ליצור את הפרופיל. על פי דיווח אחרון בפייסבוק יש כ-7.5 מיליון פרופילים של ילדים.

פייסבוקצילום: בלומברג

פייסבוק הזכירה כי דיווחים רבים ציינו לאחרונה כמה קשה לאכוף הגבלות גיל באינטרנט, במיוחד כשהורים רוצים שלילדיהם תהיה גישה לתוכן מקוון ולשירותים".

"אנחנו בדיאלוג מתמיד עם בעלי עניין, רגולטורים וקובעי מדיניות נוספים בנוגע לדרך הטובה ביותר לסייע להורים לשמור על ילדיהם בסביבה המקוונת המתפתחת", אמרה.

הוול סטריט ג'ורנל דיווח ביום שני על היוזמה, אבל לא סיפק פרטים רבים. לדבריו, הקלת האיסור על ילדים צעירים עשוי לקחת זמן רב, או שהוא פשוט לא יתממש.

ג'יימס סטייר, מנכ"ל ארגון ללא מטרות רווח Common Sense Media, מאמין שהצעד של פייסבוק נועד להרחיב את הקהל ואת הרווחים שלהם.

אולם סטיבן בלקן, מנכ"ל Family Online Safety Institute, ארגון נוסף ללא מטרות רווח, שגם יושב בוועדה המייעצת לבטיחות בפייסבוק (ללא שכר), לא מסכים איתו. לדבריו, אין לכך שום קשר להנפקה האחרונה של פייסבוק.

הוא תיאר כיצד עשויה להיראות פייסבוק לילדים. למשל, ברירת המחדל תהיה שהחשבון שלהם יהיה פתוח לחברים בלבד, כדי שזרים לא יוכלו להיכנס. במקרה של צעירים בני 13 עד 17 ברירת המחדל היא חברים של חברים. בנוסף ההורים יוכלו להחליט עם מי לתת לילדיהם להתחבר ועם מי לא.

"לא אופתע אם נראה תזוזה בכיוון לפני סוף השנה", אמר. "דרך אגב, אני חושב שזה יהיה דבר טוב אם הם יעשו את זה נכון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ