פרק נוסף במלחמות הפייסבוק: קבוצת ימין נגד יוצר ממים משמאל

קבוצת ימין הביאה לחסימה זמנית של חשבונו של עמיר שיבי ולמחיקת תמונות רבות בחשבונו על ידי דיווח לפייסבוק. מנגד גולשים משמאל דיווחו על הקבוצה הימנית

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

פייסבוק הפכה שוב ביממה האחרונה לזירת קרב בין ימין לשמאל לאחר שהסירה תמונות שהעלה עמיר שיבי לדף הפייסבוק שלו בעקבות קמפיין של אנשי ימין.

עמיר שיבי הוא אחד מיוצרי הממים המוכרים בפייסבוק. אין כמעט מם, שהוא לא תורם לו את פרשנות הפוטושופ שלו. אולם הלילה שיבי גילה כי גם בפייסבוק יש גבול לחופש הביטוי וכמה מתמונותיו נחסמו בפייסבוק וכך גם היכולת שלו לערוך את הפרופיל שלו למשך כ-24 שעות. מה שהוביל אותו לפתוח פרופיל חדש, עד שההפרופיל הקודם חזר לפעול.

הקריאה הראשונית הגיעה מקבוצה בשם "כולנו נגד השמאל הקיצוני" שקראה לדווח על תמונות שונות ובהן כזאת ששילבה בין כותרת ראיון של אלי ישי לוואלה, "אם אקבל כלים לא יישאר כאן אף מסתנן", לתמונה של מצעד חיילים נאצים.

צילום: רועי פיטשון

"חברים כל הכבוד לכם!", נכתב בקבוצה הימנית לאחר שהורדה אחת התמונות, "תוך כמה דקות פייסבוק הורידו לשמאל הקיצוני את תמונת ההסתה! התמונה נעלמה וזה בזכות הדיווחים שלכם".

שיבי הגיב להסרות וכתב "זמן טוב לבדוק האם הציווי האלוהי עין תחת עין, שן תחת שן עובד גם בממלכתו של צוקרברג. שתפו הודעה זו, ודווחו על התכנים המתועבים שרצים בקבוצה זו", פה לעוקבים שלו.

התמונות, בהן תמונה שלו אוחז ברווז גומי כשברקע פיצוץ גרעיני, הוסרו, ומפייסבוק נמסרה הודעה לפיה הן חורגות מההנחיות הרשת (Statement of Rights and Responsiblities). שיבי סיפר להארץ כי הוסרו בין 5 ל-8 תמונות. בנוסף סיפר שיבי כי בין היתר מנסים הפעילים מימין לדווח על תמונות של הילדים שלו, זאת מלבד הודעות נאצה שהוא ממשיך לקבל.

מתוך דף כולנו נגד השמאל הקיצוניצילום: צילום מסך

שיבי סיפר להארץ כי כבר נתקל בעבר במקרים שבהם ניסו לדווח על התמונות שלו כעל תוכן פוגעני, אולם הפעם זה היה שונה, בשל המסר הרב של החברים בקבוצה (יותר מ-15 אלף). שיבי ציין עם זאת כי בעוד שתמונות תמימות לגמרי, כדבריו,  הוסרו בעקבות הדיווחים, דווקא תמונה זו שהכילה את החיילים הנאצים, לא הוסרה.

בינתיים החלו להסתובב בקרב גולשים משמאל הקריאות לדווח על הקבוצה. שהובילו בין היתר גם לתגובות הומוריסטיות, בהן גם של שיבי עצמו. כמו כן האשימו הגולשים כי אחד הפעילים בקבוצה שהביא למתקפה על שיבי הוא שוטר באגף המודיעין של המשטרה. המשטרה לא השיבה לפניות בנושא.

מפייסבוק נמסר בתגובה לשאלת הארץ כי הם בודקים את הנושא. מקבוצת "כולנו נגד השמאל הקיצוני" לא נמסרה כל תגובה בתשובה לפניית הארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ