יחצ"נים בוויקיפדיה? לא בהכרח דבר רע

דוד שי, עורך מרכזי באנציקלופדיה החופשית, אמר בפאנל על תקשורת וויקיפדיה שפעילות יחצ"נים יכולה דווקא לסייע לשפר ערכים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

דוד שי, לשעבר הביורוקרט הראשי של ויקיפדיה העברית וגם היום דמות בולטת בקרב העורכים, נקט אתמול (שני) בעמדה מפתיעה בדיון על היחסים בין התקשורת, יחצ"נים והאנציקלופדיה החופשית. שי דיבר בפאנל בנושא במסגרת אירוע אקדמיית ויקיפדיה במרכז הבינתחומי בהרצליה. ג'יי וולש, מנהל מחלקת התקשורת של קרן ויקימדיה העולמית, אמר בכנס כי 473 מיליון איש גולשים בוויקיפדיה מדי חודש. גירסאות של האנציקלופדיה קיימות ב-285 שפות, וכיום ישנם כ-85 אלף מתנדבים פעילים שעורכים את האתר - כלומר מבצעים לפחות חמש עריכות בחודש.

בעוד שגיא לרר, מגיש צינור לילה, קרא בפאנל להימנע ממעורבות של בעלי אינטרסים בעריכת ויקיפדיה, דוד שי קונן על כך שיש מעט מדי מעורבות של גורמים מטעם. "בהחלט יש הרבה נושאים שראוי לקדם אותם באמצעות ויקיפדיה, והיחצ"נים לא עושים את זה", אמר "אולי הדוגמא שהכי כואבת לי זה היחצ"ן של כולנו, דובר צה"ל. הקטע שלו עם ויקיפדיה הוא פשוט כואב", אמר שי שהלין על המדיניות של דובר צה"ל בנוגע לשחרור תמונות לרשות הכלל.

"יש לדובר צה"ל תצלומים שאי אפשר לפרסם אותם בוויקיפדיה בגלל מדיניות זכויות יוצרים", אמר שי. הוא הסביר שהמדיניות הזו פוגעת למעשה באופן חמור בהסברה הישראלית, ומסייעת לצד שכנגד להפיץ את התמונות הפחות מחמיאות של ישראל, ללא תגובה.

"לפני שנים אחדות כשהיתה משלחת של צה"ל להאיטי היתה תמונה נפלאה בעיתונים והראו קבוצת חיילות במדים יחד עם יולדת שניצלה מרעידת האדמה, ואמרתי לדובר צה"ל תן לי לפרסם את התמונה הזאת בוויקיפדיה, רק שאנחנו צריכים שימוש חופשי בתמונה הזאת. אחרי שלושה חודשים של משא ומתן הבנתי שאני מחבל בביטחון המדינה. כל כך הרבה קצינים מדובר צה"ל ניסו לעזור לי וכל אחד הסביר לי 'ידי כבולות, עוד לא קיבלתי אישור מהאיש שמעלי'".

הפאנל על ויקיפדיה, תקשורת ויחצ"ניםצילום: ערן שלמה

"זאת דוגמא ליחצ"ן שנכשל בתפקידו", אמר שי.

בצה"ל מסבירים כי הבעיה מבחינתם היא העובדה שוויקיפדיה דורשת לאפשר גם שימוש מסחרי בתמונות, מה שלדבריהם, אינם יכולים להתיר בשל החשש שחברות מסחריות ישתמשו בתמונות לצרכים מסחריים כמו פרסום.

"צה"ל הינו גוף ממלכתי, א-פוליטי ושאינו יכול להיות מזוהה עם מוצר או חברה כלשהי. לאור העובדה כי תמונות המותרות לכל שימוש עשויות למצוא את דרכן לשימוש מסחרי ולאור העובדה כי חיילי צה"ל משרתים בצה"ל מתוקף החוק, הוחלט בצה"ל כי תמונותיו וחומרי הויזואליה המופצים על ידו לא יותרו לשימוש ללא מגבלות כלשהן, הטומן בחובו אפשרות לשימוש מסחרי בהן. דובר צה"ל לא מונע כל שימוש בתמונותיו באתר ויקיפדיה אלא שהאתר אינו עושה בהן שימוש מתוקף מדיניותו", נמסר מדובר צה"ל.

מקרה דומה אירע לאחרונה כאשר עורכת בוויקיפדיה ביקשה ממוזיאון ישראל, שדווקא משתף פעולה עם האנציקלופדיה המקוונת, לפרסם תמונות של מוצגים ולשחרר אותם לשימוש הציבור. אולם, כמו במקרה של צה"ל, המוזיאון סירב בשל החשש שזה יוביל לפרסומים מסחריים שישלבו את התמונות.

שי סיפר שצה"ל רחוק מלהוות את הגורם הבעייתי היחיד בתחום. גם כאשר רצה לכתוב ערך על מנכ"ל של חברה גדולה ופנה אל דובר החברה, דרך המנכ"ל, הוא לא הצליח לקבל מידע.

ד"ר יובל קרניאל, שהנחה את הפאנל, שאל אותו אם זה לא עומד בסתירה לנקודת המבט הנייטרלית?

"בעמוד הראשי של ויקיפדיה כתוב שהיא אנציקלופדיה שכולם יכולים לערוך. כולם זה כולל יח"צנים. אבל הם צריכים לזכור שיש במשפט גם את המילה 'אנציקלופדיה', ועליהם להציג נקודת מבט נייטרלית ולספק אסמכתאות. ברור לי שיחצ"ן לא בהכרח יביא את כל האמת המלאה".

עורך ynet, יון פדר,  אמר מנגד שאין לו ספק שיש ניסיונות רבים למניפולציות על התוכן בוויקיפדיה. "אין מצב שיח"צנים או גורמים בעלי אינטרסים לא מנסים להתערב, לשנות תוכן ולתקן ערכים לפי מה שמתאים להם", אמר. שני הנציגים שהגיעו מתחום יחסי הציבור בפאנל, טל אלכסנדרוביץ' ואליאב אללוף, מנהל רהב מדיה חברתית, נקטו שניהם בעמדות שונות. אלכסנדרוביץ' אמרה כי במשרדה אכן ביצעו שינויים בערכים, ולדבריה, בכל פעם הדבר נעשה תוך הזדהות מלאה. מנגד אללוף אמר כי הדבר מעולם לא עניין את לקוחותיו.

עורך ynet פדר ציין כי ברור לו שברוב המקרים הניסיונות האלה מתוקנים במהרה. הוא אף הוכיח את זה באמצעות ניסוי שערך בעזרת אחד העורכים באתרו. הוא ביקש ממנו לשנות את דרגתו הצבאית בערך אודותיו לאלוף משנה. מבדיקה שנערכה בכנס עצמו התברר שהשינוי שרד 36 דקות בלבד, לפני שדרגתו הוחזרה לסגן אלוף.

פדר הוסיף שהוא חייב "לחזור בתשובה", כדבריו. "לפני בערך 5 שנים הופעתי בכנס של איגוד האינטרנט הישראלי, ואמרתי איזה משפט שעד היום מצוי בגוגל. משהו כמו 'תוך כמה שנים ויקיפדיה תהיה לוויתן שמן וגוסס', וטענתי שחייב להיות איזה אינטרס מסחרי שיניע את המנוע הזה. התבדיתי, והיום אני רוצה לחזור בתשובה, ויקיפדיה הוכיחה בדיוק ההיפך".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ