מבוכה בשוודיה: הגיגים על יהודים בטוויטר הלאומי

ממשלת שוודיה מנהלת ניסוי המאפשר לאזרחים נבחרים לצייץ ללא ביקורת או צנזורה בחשבון הטוויטר הלאומי. סוניה אברהמסון לקחה את זה קצת רחוק מדי

דיוויד גודמן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד גודמן, ניו יורק טיימס

ניסוי בתקשורת חברתית שעורכת ממשלת שוודיה עורר אתמול (שלישי) מבוכה, לאחר שאשה שצייצה הגיגים לחשבון הטוויטר הלאומי פרסמה שאלות והערות, פסולות לדעת רבים, על יהודים.

כחלק מהניסוי, שזכה לשם "אוצרי שוודיה" ומתנהל מאז חודש דצמבר בחשבון הטוויטר @Sweden, נבחר בכל שבוע אזרח שוודי שנדרש לצייץ ככל העולה על דעתו, ללא ביקורת או צנזורה. השבוע היתה זו סוניה אברהמסון, בת 27, המתארת את עצמה כתושבת עיירה צפונית שבה "כולם קרובי משפחה ולכולם יש טרקטור".

מיד עם כניסתה לתפקיד, החלה אברהמסון לבדוק את גבולות החירות שהוענקה לה, בשאלות מוזרות על יהודים. "מה הקטע עם היהודים", היא תהתה, "הרי אי אפשר לדעת אם מישהו באמת יהודי, אלא אם רואים לו את איבר המין, וגם אז זה לא בטוח". דקות לאחר ציוץ הוסיפה אברהמסון כי "בגרמניה הנאצית הם (היהודים) נדרשו לתפור כוכב צהוב על השרוולים. אם לא היו עושים זאת, אי אפשר היה לדעת מי יהודי ומי לא".

הפוסטים של אברהמסון הובילו לבדיקה מיידית של החשבון, שעד אז זכה להתייחסות אוהדת בשוודיה ומחוץ לה, על אף טבעו החופשי והדיונים האקראיים והשטחיים על מין, מיניות ונושאים חמים אחרים. פטריק קמפמן, מנהל הקריאייטיב במשרד הפרסום שיזם את הפרויקט, אמר כי למרות המבוכה אף אחד מהציוצים לא נמחק. הוא סירב להגיב על הפוסטים של אברהמסון.

לחצו להגדלה

לדבריו, מי שנבחרו לשמש כמצייצי @Sweden מקבלים הוראות ספורות מעבר לדרישה לכתוב באנגלית ולזכור כי מדובר בחשבון רשמי שנקרא על ידי עשרות אלפים. בהודעה רשמית שפרסמה שוודיה על מהות הפרויקט נאמר כי "בעידן של תקשורת המונים וגלובליזציה גוברת, מדינה נסמכת בעיקר על האופן בה היא מצטיירת מחוצה לה".

דבריה של אברהמסון עוררו תגובות שליליות והובילו אותה להתנצל כעבור פחות משעה. לדבריה, בגלל היותה משוודיה הכפרית היא לא הכירה יהודים רבים, ולכן היא מבקשת להתנצל בפני מי שנפגע. "לא זאת היתה כוונתי", כתבה, "אני פשוט לא מבינה למה יש אנשים שכל כך שונאים יהודים". לאחר מכן חזרה להתבדח וכתבה כי "הבלגן בתקשורת החברתית" סביב דבריה "הוא כלום לעומת הבלגן בחדר הילדים בביתה". אל הדברים צירפה אברהמסון צילום של החדר והסבירה: "זה מה שקורה כשעוזבים את הילדים לבד ושואלים שאלות על יהודים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ