בוא להיות הדובר של שוודיה

יוזמה ממשלתית יוצאת דופן מאפשרת לאזרחי המדינה להיות במשך שבוע דוברי המדינה בעמוד הרשמי שלה בטוויטר. הצלחה כבירה או מבוכה בטוחה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אם יש מה ללמוד מהניסוי Sweden@, יוזמה של ממשלת שוודיה המפקידה את חשבון הטוויטר הלאומי בידי האזרחים, זה שאין דבר כזה "שוודי טיפוסי". גם הסיכוי למבוכה גדל כשאתה כאזרח שוודי מתמנה למשך כמה ימים לתפקיד הדובר הרשמי של שוודיה ברשת החברתית הפופולרית.

"באחד הציוצים הראשונים עשיתי שגיאת כתיב באנגלית", מספר אריק איסברג, תלמיד תיכון בן 18, שהיה Sweden@ בסוף השבוע האחרון. "חשבתי, איך בכלל אהיה מסוגל לעשות את זה במשך שבוע שלם אם כבר בהתחלה עשיתי שגיאת כתיב טיפשית? ואז חשבתי שממילא זה אמור לייצג את השוודי הטיפוסי ורבים מאתנו לא יודעים אנגלית מושלמת".

מאז פתחה ממשלת שוודיה ביוזמה בחודש דצמבר, הפך עמוד הציוצים הרשמי שלה לפסיפס מרתק של הציבוריות השוודית. אחד מ‑Sweden@ העלה תצלומים של מסע ציד האיילים שערך בחג המולד, אחר ביקר בעוקצנות את שר החוץ קרל בילדט ואחרת התוודתה שתשמח לעשות אהבה ברגע זה ממש. עורכת דין שוודית מוסלמית, שכיהנה בתפקיד בין 27 בפברואר ל-4 במארס, דנה בשכיחות העצומה של השם מוחמד בקרב המהגרים והתבדחה שאם מישהו ישכח את שמות ששת אחיה, מוחמד יעשה את העבודה.

אריק איסברג, תלמיד תיכון בן 18 (במרכז), שהתמנה לכמה ימים לתפקיד הדובר הרשמי של שוודיה ברשת החברתית הפופולריתצילום: ניו יורק טיימס

לחצו לצפייה בחשבון הטוויטר של שוודיה

וג'ק ורנר, בן 23, שהיה ה‑Sweden@ הראשון, משך אלפי עוקבים אשר העניקו לו את הכינוי "המאונן השוודי". זאת כיוון שהחליט לספר בכנות על רשימת פעילויות הפנאי החביבות עליו. הוא גם נהנה לשתות הרבה קפה ולבלות עם חברים. "רציתי להראות שלעתים אני לא מספיק בוגר ולעתים אני אפילו די מטומטם, וכזאת היא גם המדינה הזאת. אני מוכן להתערב שגם את כזאת וגם המון אנשים בעולם", הוא מספר בראיון טלפוני, "זה הרבה יותר מעניין מאשר להגיד דברים כגון: ‘הביטו בתמונות הטבע המדהימות האלה'".

Sweden@ המבוגר ביותר עד כה הוא גבר בן 60. הצעיר ביותר הוא איסברג, המתגורר עם הוריו ואחיו הצעיר בעיירה בדרום‑מערב המדינה. את איסברג ראיינתי ביום חג לאומי בשוודיה. איסברג התעורר מאוחר וכפועל יוצא מכך גם חשבון Sweden@. "עד עכשיו חגגתי את חג הלאום בדרך הכי שכיחה לדעתי. ­ישנתי כל הבוקר", צייץ.

התוכנית Sweden@, הידועה בשם "אוצרי שוודיה", היא יוזמה של המכון השוודי וסוכנות התיירות הממשלתית "בקרו בשוודיה". שני הגופים ביקשו לפתח תוכנית שתציג את שוודיה לעולם באמצעות טוויטר. "Sweden@ מסמלת ערכים מסוימים: קידמה, דמוקרטיה, יצירתיות", אומר פטריק קמפמן, המנהל הקריאטיבי של חברת הפרסום שנבחרה לפרויקט. "חשבנו שהדרך הטובה ביותר להוכיח זאת היא להעביר את הטיפול בחשבון בצורה מתקדמת ולמסור את השליטה עליו לשוודים מן השורה".

את המועמדים ל‑Sweden@ מציעים אחרים. אדם לא אמור להציג את מועמדותו. אחר כך מתכנסת ועדה, שקמפמן הוא אחד מחבריה, ובוחרת את המיועדים למלא את התפקיד. דרישות

התפקיד הן להיות מעניינים, בקיאים בטוויטר ולרצות לפרסם פוסטים באנגלית. על המצייצים הנבחרים נאסר לעסוק בפעילות פלילית כלשהי, לבטא את דעותיהם הפוליטיות באופן ש"יציג אותן כאילו שוודיה כולה מרגישה כך".

קמפמן אומר שהוא מייעץ לנבחרים להתנהג בטוויטר כפי שהם מתנהגים בדרך כלל. "אני אומר להם: בבקשה, תתנהגו בצורה מכובדת, תזכרו שזה ערוץ רשמי ושהרבה אנשים קוראים את הדברים האלה, לכן אל תתנהגו בצורה מטופשת. אבל זו רק הצעה". בעקבות היוזמה השוודית צצו יוזמות טוויטר דומות גם במקומות אחרים, ובהם אירלנד, ניו זילנד והעיר לידס שבבריטניה. עם זאת, מרבית היוזמות הללו מאורגנות באופן פרטי וללא חסות ממשלתית.

אם איסברג הופתע לשמוע שהוא מועמד ל‑Sweden@, ההפתעה של אמו, פרופסור להנדסה ולתכנון, היתה גדולה פי כמה. בין השאר כיוון שהיא עצמה איננה יודעת בדיוק מה זה טוויטר. "אמרתי: אריק, תירגע, תנשום עמוק", משחזרת האם את הרגע שבו הודיע לה בנה שנבחר לדבר עם תשעה מיליון בני אדם באתר אינטרנט שמעולם לא ראתה. "אל תתכנן תוכניות גדולות מדי כי זה ודאי לא יקרה".

אבל זה כן קרה. ואף על פי שאיסברג לא הפך לסלבריטאי, ואנשים לא מצטופפים מסביבו ברחובות טרולהאטן (שאותה תיאר באחד הפוסטים כ"לא בדיוק כיכר טיימס"), הוא גילה יתרונות לא צפויים במשימתו. הנהלת בית ספרו ביטלה לגביו את האיסור לצייץ בכיתה ואחד המורים אף אפשר לו לא להשתתף בשיעור אם נחוץ לו זמן נוסף כדי לצייץ. ביום אחר, כשהעלה תמונות נאות ממזנון ארוחת הצהריים בבית הספר, הוא קיבל תגובות רבות מלאות קנאה ממקומות כמו סעודיה ובריטניה והעביר אותן לטבח.

בתור קולה של שוודיה, אומר איסברג, הוא חש מחויבות לענות לשאלות שקיבל מקוראי הטוויטר הלאומי (ל‑Sweden@ יש יותר מ‑28,000 עוקבים). רבים שאלו אותו על "היום הלאומי" שקבעה שוודיה ב‑2005. איסברג לא ידע את כל הפרטים. "הרגשתי כאילו אני בן 11 ולכן בדקתי בגוגל. אף אחד לא יודע למה אנחנו חוגגים אותו. בדרך כלל אנחנו רק אוכלים משהו נחמד לארוחת הערב", כתב בתגובה לשאלות.

איסברג גם לא ידע לענות על השאלה אם בשטוקהולם אפשר יהיה לראות את מעבר כוכב הלכת נגה על פני השמש. "נאלצתי כאילו להסביר שאני גר 400 ק"מ משטוקהולם ושאין לי מושג, אבל שלחתי להם קישורית לאגודה האסטרולוגית", הוא אומר. הרגע היחיד שהביך אותו ממש היה כשנשאל מה הוא רוצה לעשות בחייו. "אני לא אמור להיות מוצר מסחרי", אומר איסברג, "וזה אומר על שוודיה יותר מכל דבר אחר".

תרגום: פרידה פרס‑דניאלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ